Springdale z Abita

Tajwański Abit przygotował trzy płyty główne z nowym chipsetem.

Modernizacja starego komputera do magistrali 800 MHz nie ma głębszego uzasadnienia. Wymienić należałoby nie tylko płytę główną, ale i procesor (o podkręceniu starszego o 50 procent raczej nie ma mowy). Bez użycia pamięci DDR-400 od biedy można się obejść, ale traci się prawie całą korzyść z nowej inwestycji. Nic dziwnego, że chcąc uniknąć szoku cenowego Intel wprowadził nowości stopniowo. W pierwszej kolejności pojawiły się chipsety Canterwood i drogie płyty przeznaczone do wydajnych komputerów, z korekcją parzystości ECC, obsługą pamięci buforowanych i technologią PAT. Test takich płyt przedstawiamy w bieżącym numerze.

Kiedy klienci już oswoili się z nowymi cenami nadeszła pora na rozwiązanie dla rynku konsumenckiego, tym łaskawiej przyjęte, że dużo tańsze. Chipset nosi nazwę Springdale. Co prawda nie ma żadnej z funkcji wymienionych w poprzednim akapicie, ale i tak sporo zostało z listy nowych rozwiązań. Najważniejszy wydaje się podwójny kontroler pamięci, który wyrównuje niekorzystny do tej pory stosunek wydajności DDR RAM-u do poczwórnie przyspieszonej magistrali procesora. Poza synchroniczną, układ obsługuje większą liczbę asynchronicznych taktowań pamięci. Odpowiednio do procesora 800 pamięć może pracować na 400, 320 i 266 MHz, do 533 – 333 i 266 MHz, do 400 – tylko 266 MHz. To wyraźny ukłon w stronę mniej zasobnych użytkowników, którym kupno Springdale’a pozwala na stopniowe modernizowanie komputera, poczekanie na tańsze DDR-y 400 i procesory na 800 MHz, które mają jeszcze cenę nowości. Chipset obsługuje także AGP x8, osiem portów USB, 100-megabitową kartę sieciową, zwykły kontroler UDMA 100 i dwa dyski SATA 150, które w wersji z droższym mostkiem południowym ICH5R można spiąć w macierz RAID na poziomie 0.

Tajwański Abit przygotował trzy płyty główne z nowym chipsetem. Wszystkie wyposażono w mostek północny Springdale i865PE. Zaimplementowano znane technologie Abita: SoftMenu z regulacją FSB co 1 MHz, mnożnika procesora, podzielnika FSB:AGP(PCI), napięć CPU i pamięci. Stabilne, czterofazowe zasilanie ułatwia podkręcanie. Na płycie jest też układ zwalniający wentylatory przy mniejszych obciążeniach procesora. BIOS można uaktualnić z poziomu Windows. Oprócz tego w pudełku znajduje się MediaXP, panel przedni z czytnikami kart MS, SD i CF, dwoma portami USB, FireWire i S/PDIF. Standardowy kodek AC97 zastąpiono sześciokanałową kartą dźwiękową.

Najprostszy model IS7-E wyposażony jest w mostek południowy ICH5, pozostałe – w układy RAID-owe ICH5R i porty FireWire. Najdroższy model IS7-G ma dodatkowo gigabitową kartę sieciową i kontroler RAID nie tylko poziomu 0, ale i 1 (mirror). Najdroższy model kosztuje 810 zł, średni, IS7, - 600 zł, a najtańszy – 470 zł. (mc)

Informacje Abit, www.abit-poland.com, tel. (22) 3360289


Zobacz również