Sprytne maleństwa

Inteligentne tagi, to obok okienka zadań najciekawsza nowa funkcja Office'a XP. Najciekawsza, ale w polskiej wersji pakietu mniej wszechstronna niż w angielskim odpowiedniku. Tę sytuację można jednak zmienić.

Inteligentne tagi, to obok okienka zadań najciekawsza nowa funkcja Office'a XP. Najciekawsza, ale w polskiej wersji pakietu mniej wszechstronna niż w angielskim odpowiedniku. Tę sytuację można jednak zmienić.

Jeśli używasz Office XP, z pewnością zauważyłeś małe, animowane ikony pojawiające się w miejscu, w którym Word lub Excel wykonał jedną z kilku określonych operacji. Może to być działanie Autokorektybądź Autowypełniania, operacja wklejania obiektu do dokumentu czy też reakcja Excela na błędną formułę. To właśnie wbudowane w Office inteligentne znaczniki, które realizują funkcje dostępne standardowo w pakiecie.

Po wpisaniu słowa "PKP" czy "kolej" znacznik prosi o wpisanie danych o planowanje podróży, a wyniki przedstawia w czytelnej postaci

Po wpisaniu słowa "PKP" czy "kolej" znacznik prosi o wpisanie danych o planowanje podróży, a wyniki przedstawia w czytelnej postaci

Jednak prawdziwie "inteligentne" oblicze zyskują dopiero tagi zewnętrzne, opracowywane przez niezależnych twórców oprogramowania. Po ich zainstalowaniu trzeba tylko sprawdzić, czy są aktywne (w Wordzie znaczniki domyślnie są włączone, natomiast w Excelu - nie). W obu aplikacjach dokonuje się tego na karcie Tagi inteligentne okna Autokorekta z menu Narzędzia | Opcje Autokorekty, zaznaczając Oznacz tekst etykietami tagów inteligentnych (Word) lub Nadaj danym etykiety tagów inteligentnych (Excel). Na liście dostępnej w oknie Aparaty rozpoznawania włączasz lub wyłączasz poszczególne tagi.

Tak wiele za tag niewiele

Działanie znaczników jest banalnie proste. Każdy składa się z dwóch modułów: tzw. aparatu rozpoznawania oraz czynności. Jak same nazwy wskazują, aparat rozpoznaje pewne typy danych wprowadzane przez użytkownika, które mogą wyzwolić działanie określone przez drugą składową znacznika - czynności. Na przykład tekst "Jan Nowak" może zostać rozpoznany i oznaczony jako tag inteligentny "nazwisko osoby", któremu przypisano listę akcji Otwórz kontakt, Zaplanuj spotkanie, Dodaj do kontaktów lub Wstaw adres.

Wskaźniki tagów inteligentnych - kropkowane, fioletowe linie - pojawiają się pod tekstem w trakcie pisania. Mogą zostać wyświetlone również po otwarciu wcześniej zapisanego dokumentu. Gdy najedziesz kursorem na wyróżniony tekst, pojawi się przycisk Akcje tagów inteligentnych. Po kliknięciu towarzyszącej mu strzałki, z rozwijanej listy będziesz mógł wybrać akcję odpowiadającą temu typowi danych.

Tagi po polsku

Aby spopularyzować tagi inteligentne i zachęcić programistów do tworzenia tego typu narzędzi, polski oddział Microsoftu wraz z firmą InterPuls przygotował zestaw znaczników demonstrujących potencjał nowej funkcji Office'a. Jest to 10 tagów w wersji do Worda i Excela, w przeważającej części odwołujących się do informacji zawartych na stronach WWW.

W Excelu tagi trzeba najpierw włączyć w oknie dostępowym z menu Narzędzia | Opcje Autokorekty

W Excelu tagi trzeba najpierw włączyć w oknie dostępowym z menu Narzędzia | Opcje Autokorekty

Przykładowe znaczniki po wpisaniu słów kluczowych oferują m.in. sprawdzanie kursów walut czy akcji spółek notowanych na GPW. Wykonują też bardziej skomplikowane operacje, jak np. sprawdzanie połączeń kolejowych i lotniczych na wskazanych trasach bądź pobieranie repertuaru kin w danym mieście na wybrany dzień tygodnia. Wszystko to realizowane jest na podstawie zaszytych w tagu adresów internetowych witryn zawierających niezbędne informacje. Niestety, witryny WWW często ulegają przeobrażeniom, co skutkuje m.in. modyfikacjami adresów URL docelowych stron używanych w znacznikach - tagi stają się wówczas bezużyteczne.

Oczywiście inteligentne tagi nie są ograniczone wyłącznie do korzystania z danych dostępnych w Internecie. Mogą opierać się na wewnętrznych bazach danych firmy czy nawet jednego użytkownika albo wykorzystywać funkcje dostępne w aplikacji Office'a. Jeden z polskich znaczników rozpoznaje nazwiska i porównuje je z danymi zawartymi w bazie kontaktów Outlooka. Jeśli znajdzie pasujący rekord, oferuje edycję tego kontaktu, wstawienie adresu e-mail do dokumentu, wysłanie wiadomości czy zaplanowanie spotkania.

Zrób to sam

Tworzenie znaczników wbrew pozorom nie jest trudne: do zbudowania prostych tagów wystarczy znajomość języka XML i opanowanie szablonu. Jednak użycie XML ogranicza czynności do takich, które wykorzystują tylko adresy URL. Bardziej rozbudowane znaczniki muszą przybrać postać bibliotek DLL, a to już oznacza znacznie wyższy poziom wiedzy programistycznej.

Wyczerpujące informacje o tagach inteligentnych znaleźć można w witrynie WWW Microsoftu pod adresemhttp://msdn.microsoft.com/downloads/default.asp?URL=/code/sample.asp?url=/msdn-files/027/001/652/msdncompositedoc.xml.

Są też gotowe narzędzia programistyczne ułatwiające projektowanie znaczników, np. ActiveDocs firmy Keylogix za 239 USD (www.activedocs.com).

Dla naszych Czytelników we współpracy z firmą Microsoft przygotowaliśmy konkurs na najciekawszy pomysł wykorzystania tagów inteligentnych.