Sprytne roboty od Cisco

Firma Cisco, znany producent rozwiązań sieciowych, na konferencji Military Technologies Conference w Bostonie zaprezentowała prototyp małego robota, który służy jako przekaźnik łączności bezprzewodowej podążający za przemieszczającym się użytkownikiem.

Zaprezentowane urządzenia "wyczuwają" kiedy użytkownik wychodzi poza zasięg sieci i mogą podążać w jego kierunku, aby podtrzymać łączność. Według Dave'a Bustera z Cisco Global Government Solutions Group, urządzenia mogą poruszać się w prawie każdych warunkach. Projekt ten jest częścią większej inicjatywy - Information on the move - mającej zapewnić bezprzewodową łączność.

Cisco najprawdopodobniej nigdy nie wprowadzi tego produktu na rynek, lecz może on okazać się przydatny na przykład jako część UAV (unmanned aerial vehicle) - bezzałogowego aparatu latającego. Na konferencji Buster wskazał, że nawet jeżeli takie urządzenia nie znajdą swojego zastosowania w biznesie, to na pewno mogą okazać się bardzo przydatne do podtrzymania komunikacji na polu walki.

Urządzenia podobne do zaprezentowanego przez Cisco zyskują ostatnio sporą popularność. Naukowcy z University of Southern California's Information Sciences Institute zademonstrowali ostatnio Superboty - roboty złożone z pasujących do siebie modułów, przy połączeniu których otrzymujemy urządzenia potrafiące stać, czołgać się, czy też toczyć. Stworzono je głównie do wykonywania skomplikowanych zadań, a nowością jest właśnie modularność, a nie tworzenie jednego urządzenia dedykowanego do konkretnego zadania.