Sprzedajesz iPoda na eBay'u? Lepiej wyczyść mu dysk

Organizacja Recording Industry Association of America poinformowała, iż sprzedaż przenośnych odtwarzaczy muzycznych, w których pamięci wciąż zapisane są utwory muzyczne, jest niezgodna z prawem. "To tak, jak gdybyś sprzedawał płytę DVD, na której nagrałeś całą swoją muzyczną kolekcję", czytamy w oświadczeniu RIAA.

Praktyki wspomniane powyżej, czyli odsprzedawanie przenośnych "playerów", z których nie usunięto plików audio, stanowią naruszenie obowiązujących na terenie Stanów Zjednoczonych przepisów dotyczących ochrony prawnoautorskiej. Co więcej, organizacja podtrzymuje stanowisko niezależnie od źródła pochodzenia zapisanej w pamięci bądź na dysku odtwarzacza muzyki (czy jest to internetowy sklep muzyczny czy też sieć bezpośredniej wymiany plików).

Jak podaje serwis CDFreaks.com, na celowniku organizacji znalazły się już osoby, które sprzedają lub planują odsprzedać swoje odtwarzacze MP3 na aukcjach internetowych eBay. RIAA zamierza z władzami tego serwisu aukcyjnego podpisać porozumienie, w myśl którego użytkownik - właściciel aukcji spełniającej wymienione kryterium - otrzyma ostrzeżenie o nielegalności swoich działań.

Zobacz również:

  • Najlepsze strony z legalną muzyką do pobrania za darmo
  • Jaki soundbar do telewizora wybrać? Przegląd najlepszych modeli w 2023

Jak na razie z eBay'a usunięte zostały aukcje, na których wystawiane były pliki muzyczne zakupione w sklepie iTunes Music Store.

Zapytaliśmy Aleksandra Stuglika, prawnika katowickiej spółki prawniczej B. Żuradzka Kancelaria Prawna Sp.K, co polskie przepisy mówią na ten temat:

"O ile takie działanie, to znaczy nie wymazanie pamięci playera, było świadome, to można traktować to jako próbę rozpowszechniania utworów w sposób nieuprawniony. Oczywiście tu mogą pojawić się wyjątki, a mianowicie:

1. Weszliśmy legalnie w posiadanie plików MP3 (np. z iTunes) i sprzedajemy je wraz z urządzeniem, na którym były zainstalowane

2. Sprzedaż playera odbywa się w ramach kontaktów towarzyskich - sprzedajemy przyjacielowi, co pozwalałoby zastosować przepisy o dozwolonym użytku osobistym.

3. Sprzedajemy playera wraz z MP3 a także oryginalne nośniki, z których te MP3 zostały zrippowane.

Jeżeli natomiast chodzi o nabywcę playera, to jeśli MP3 nie są legalne, winien on skasować te pliki, chyba że posiada oryginały nośników, które nabył legalnie, i na których jest muzyka stanowiąca podstawę uzyskania plików MP3."

Więcej informacji: CDFreaks