Sprzedajesz stary komputer? Wyczyść dysk z danych, zanim się z nim pożegnasz...

Zanim sprzedamy nasz stary komputer na Allegro, powinniśmy najpierw porządnie wyczyścić dysk twardy z naszych prywatnych danych. I nie wystarczy do tego usunięcie plików z kosza, gdyż kasujemy wtedy jedynie ścieżki dostępu. Tymczasem nasze dane wciąż są obecne na dysku. Jak się ich skutecznie pozbyć?

CCleaner

Opróżnianie systemowego kosza nic nie daje. Nawet jeżeli naszych plików już nie widzimy, specjalne programy potrafią łatwo odtworzyć usunięte przez nas treści. Na szczęście są też aplikacje, za pomocą których możemy całkowicie wymazać dysk z naszych danych.

Metoda dla profesjonalistów - dane trzeba nadpisać 35 razy...

Żeby naprawdę skasować dane na dysku, musimy je nadpisać innymi danymi. Aplikacje do kasowania plików oferują nawet paranoidalne 35-krotne nadpisywanie (tzw. metoda Gutmanna). I chociaż jest to metoda nadzwyczaj skuteczna, to proces nadpisywania potrafi trwać całymi dniami. A my z reguły nie mamy czasu na taka zabawę.

Metoda dla zwykłych użytkowników - dane wystarczy nadpisać tylko raz

Tak naprawdę wystarczy tylko raz nadpisać nasze dane, by nowy właściciel naszego komputera nie mógł odzyskać naszych plików. Po jednokrotnym nadpisaniu dane da się odzyskać, tylko jeżeli ktoś ma wyrafinowane i bardzo kosztowne oprogramowanie. A więc jeżeli nie ściga nas policja lub nie interesują się nami zawodowi szpiedzy, to jednokrotne nadpisanie w zupełności nam wystarczy.

CCleaner - nie tylko sprząta i czyści, ale także nadpisuje dane

Są programy, które nadpisują cały dysk twardy (to dłużej trwa), ale są też takie, które pozwalają kasować tylko wybraną przestrzeń na naszym dysku. Takim programem jest np. popularny CCleaner.

Jak nadpisać nasze dane w CCleaner?

1. Usuń wszystkie swoje ważne pliki

2. Opróżnij kosz

3. Ściągnij i zainstaluj CCleaner Portable lub CCleaner

4. W CCleaner wejdź w zakładkę Narzędzia i kliknij opcję Drive Wiper

4. Nadpisz za pomocą Drive Wiper całą pustą przestrzeń na dysku

Sprzedajesz stary komputer? Wyczyść dysk z danych, zanim się z nim pożegnasz...

CCleaner

Szybko, ale nie do końca, czy wolno, ale na 100 proc.?

I już możemy wystawiać nasz sprzęt na Allegro. To powinno wystarczyć, by żaden zwykły użytkownik nie uzyskał dostępu do naszych prywatnych danych. Ale jeżeli chcemy być jednak całkowicie pewni, że dane są nie do odzyskania, musimy uruchomić powolną procedurę 35-krotnego nadpisywania danych. Wybór metody należy do Was.