Sprzedajesz zarejestrowane karty SIM pre-paid? Grozi ci odpowiedzialność karna

Mariusz Błaszczak (minister spraw wewnętrznych i administracji) ostrzegł sprzedających zarejestrowane karty pre-paid przez konsekwencjami, jakie mogą ich spotkać, gdy wspomniana karta zostanie wykorzystana przez terrorystów lub przestępców.

Z wielu zapisów ustawy antyterrorystycznej jeden dotyczy bezpośrednio milionów Polaków. Chodzi o rejestrację kart przedpłaconych (pre-paid), której powinniśmy dokonać, aby móc z nich korzystać po 1 lutego 2017 roku. Oczywiście jak można było w ciemno założyć szybko pojawili się "przedsiębiorcy", którzy postanowili na tym zarobić. W sieci można bowiem obecnie bez problemu znaleźć masę ofert sprzedaży zarejestrowanych kart pre-paid, czego tak naprawdę wspomniana ustawa nie zabrania, a przed czym jej twórcy byli już na etapie projektu ostrzegani.

Sprzedawcy zarejestrowanych kart pre-paid wiele ryzykują

Tak naprawdę jednak sprzedawcy wspomnianych zarejestrowanych na swoje dane kart sporo ryzykują. Nie wspominając o terrorystach ich karta może być bowiem wykorzystana przez przestępców, co organy ścigania szybko wychwycą. Wówczas zaś sprzedający kartę pojawi się w kręgu ich zainteresowań i zostanie objęty śledztwem. Dzisiaj potwierdził to Mariusz Błaszczak (minister spraw wewnętrznych i administracji).

"Trzeba mieć świadomość tego, że ci, którzy sprzedają te karty, narażają się na konsekwencje prawne w sytuacji, jeżeliby te karty zostały użyte w przestępstwach. Przestrzegam tych wszystkich, którzy sprzedają te karty" - przytacza słowa Mariusza Błaszczaka Radio ZET.

Rejestracja kart pre-paid - jak tego dokonać?

Rejestracji karty pre-paid można dokonać np. udając się do salonu właściwego operatora. Od niedawna możliwe jest też to w jednej z 4600 placówek Poczty Polskiej, która podpisała odpowiednie umowy z Orange, Play, Plus i T-mobile.

Rejestracja kart pre-paid - co należy ze sobą wziąć?

Należy zabrać ze sobą kartę SIM i dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty lub paszport).

Rejestracja kart pre-paid - o czym należy pamiętać?

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych ostrzegł niedawno, że w niektórych placówkach podczas rejestracji karty wykonywane są ksera dokumentów tożsamości. Jego zdaniem takie praktyki nie powinny mieć miejsca. Ponadto powinieneś pamiętać, że numery używane przez osoby mające mniej niż 13 lat mogą być zarejestrowane tylko na dorosłych. Jeżeli dziecko ma już 13 lat numer może być zarejestrowany na jego paszport lub dowód osobisty.

Rejestracja kart pre-paid - są jakieś plusy?

Tak. Wymóg rejestracji kart pre-paid spowodował, że operatorzy walczą o utrzymanie obecnych klientów i kuszą nowych atrakcyjnymi ofertami. Sprawdź to, a być może okaże się, że nadszedł czas na korzystną zmianę operatora.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: