Sprzedane! I co dalej? Logistyka wysyłek

Logistyka wysyłki to jeden z najpoważniejszych problemów każdego właściciela sklepu online. Porównujemy ofertę firm kurierskich, wskazujemy co jest ważne podczas współpracy z dostawcą i jakie są alternatywne sposoby na dostarczenie towarów do zamawiających.


Poniższy artykuł pochodzi z wydania specjalnego PCW - Przewodnik po e-biznesie. Pokazujemy w nim pierwsze biznesowe kroki w Internecie i wiadomości o tmy, jak utrzymać się "na powierzchni".

Zachęcamy do lektury, w treści między innymi: pozycjonowanie w sieci, usługi online przydatne w biznesie, tajniki skutecznej reklamy i pomysły na biznes. Sprawdź to.

Sklep internetowy znajduje się na szczycie listy najchętniej wykorzystywanych pomysłów na e-biznes w Polsce. Chociaż pozornie wydaje się łatwy w prowadzeniu, w rzeczywistości sprawia duże kłopoty wszystkim, którzy nie przemyśleli poważnie kilku zagadnień. Poza wyborem jednej z platform sklepowych (lub stworzeniem własnej) i przechowywaniem towarów, do głównych problemów należy z pewnością wysyłka paczek do klientów.

Istnieje kilka sposobów dystrybucji, które warto rozważyć, prowadząc sprzedaż online. Zanim podejmiemy w tej kwestii ostateczną decyzję, zamiast kierować się ogólnymi poradami, musimy przemyśleć która z metod najlepiej pasuje do skali prowadzonego biznesu i typu sprzedawanych towarów. Możemy zdecydować się na dostarczanie paczek przez dealera zatrudnionego w firmie lub poprosić klientów o odbiór osobisty. W większości przypadków skorzystamy jednak z usług pocztowych lub jednej z firm kurierskich.

Zobacz również:

  • Ile trwa dostawa PlayStation 5? Sklepy nam odpowiedziały! (02.05.2023)
  • Sklepy nie stosują się do dyrektywy Omnibus? UOKiK nasyła kontrole i weryfikuje

Poczta Polska

Planując wysyłkę nie więcej niż kilkunastu paczek dziennie można poprzestać na współpracy z Pocztą Polską.

Wielu początkujących sprzedawców zaczyna od samodzielnego nadawania paczek w najbliższym urzędzie pocztowym. Wystarczy wtedy zaopatrzyć się w pocztową książkę nadawczą. W wersji papierowej jest ona do nabycia w każdej placówce Poczty Polskiej ale warto zamiast tego skorzystać z dedykowanych programów komputerowych (np. Elektroniczna Książka Nadawcza) lub przygotować odpowiedni szablon w arkuszu kalkulacyjnym.

Sprzedane! I co dalej? Logistyka wysyłek

Szczegóły na temat usług kurierskich Poczty Polskiej znajdziesz na stronie internetowej www.poczta-polska.pl.

Jeśli nadajesz więcej przesyłek (50 - 100 miesięcznie) możesz podpisać umowę z Pocztą Polską, dzięki której nie tylko otrzymasz rabat nawet do 35%, ale rozliczanie twoich przesyłek będzie łatwiejsze. Zamiast kupować i naklejać znaczki na każdą kopertę, wystarczy, że przybijesz pieczątkę zawierającą m.in. numer twojej umowy, a opłaty dokonasz raz w miesiącu na podstawie zbiorczej faktury VAT. Nie będziesz musiał także stać w kolejce na poczcie - wystarczy zostawić przesyłki wraz z listą adresową w odpowiednim okienku, a większą liczbę pracownik poczty będzie odbierał bezpośrednio z siedziby twojej firmy w ustalonym dniu i o ustalonej godzinie.

Aby podpisać umowę skontaktuj się z handlowcem Poczty Polskiej (dane kontaktowe otrzymasz w najbliższym urzędzie). Pamiętaj jednak, że podpisując umowę z pocztą, wiążesz się z konkretnym urzędem - umowa nie obejmie przesyłek nadawanych z innych placówek.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: