Sprzedaż PC dalej w górę, ale są pierwsze oznaki hamowania

Efekt pandemii czy po prostu ludzie masowo modernizują sprzęt?

Pierwsze miesiące pandemii Covid-19 to wzrost sprzedaży desktopów, laptopów, a także maszyn gamingowych obu rodzajów. W porównaniu z czwartym kwartałem 2020 roku, w drugim 2021 mamy wzrost o 26%. Składa się na to wiele rzeczy, jak choćby przejście na pracę i naukę zdalną. Szczyt wzrostu sprzedaży miał miejsce w połowie 2020 roku. Potem nadal dużo sprzętu znajdowało nabywców, ale sprzedaż nieco wyhamowała.

W chwili obecnej liderem sprzedaży PC na świecie jest Lenovo, którego udział w rynku wynosi 23,9%. Drugie miejsce to HP mające niewiele mniej - 22,1%. Na podium znalazł się także Dell z wynikiem 16,7%, czyli wyraźnie odstającym od liderów. Przekładając cyfry na ilość sprzedanych maszyn, mamy odpowiednio 20, 18,5 i 13,9 mln. Całe zestawienie wygląda następująco:

Sprzedaż PC dalej w górę, ale są pierwsze oznaki hamowania

Źródło: IDC

Poza Lenovo wszyscy producenci mają jednak mniejszą sprzedaż, niż w analogicznym kwartale 2020 roku. To właśnie te "pierwsze oznaki hamowania". Trudno jednak się temu dziwić - jeśli ktoś w ubiegłym roku nabył nowy sprzęt, z pewnością będzie go używać przez ładnych parę lat. Po prostu - rynek się nasycił.

Zobacz również:

Źródło: TechSpot