Sprzedaż Visty zwalnia?

Dziennikarze portalu TG Daily znaleźli w raportach Microsoftu interesującą informację. Ich zdaniem rosnąca liczba sprzedanych komputerów PC nie pomaga Viście - najnowsza wersja Windows znajduje jakoby coraz mniejszą liczbę nabywców.

W opublikowanym niedawno przez Microsoft raporcie dotyczącym kondycji firmy pojawia się informacja, że od momentu premiery sprzedano 180 milionów kopii systemu Windows Vista. W liczbie tej uwzględniono licencje zbiorcze oraz oprogramowanie wprowadzone na rynek przez dystrybutorów OEM.

Dla porównania: w ciągu pierwszego roku od wprowadzenia systemu na rynek Microsoft deklarował, że sprzedał ok. 128 milionów kopii Visty. Oznacza to, że miesięcznie do obiegu trafiało 10,67 milionów sztuk licencji na następcę Windows XP.

Tymczasem w ostatnich miesiącach, gdy sprzedano dodatkowe 52 milionów kopii, liczba ta spadła do poziomu "zaledwie" 5,78 miliona Vist miesięcznie. Tymczasem zgodnie z informacjami podawanymi przez Redmond, całkowita sprzedaż komputerów PC na świecie wzrosła o 12-14% (patrz też: "Vista sprzedaje się niesamowicie dobrze").

Niestety, ze względu na mnogość rozmaitych programów licencyjnych oraz zawirowania z Express Upgrade nie wiadomo, czy liczby te (10,67 mln kontra 5,78 mln) są porównywalne. Dziennikarze TG Daily utrzymują jednak, że nawet jeśli nie da się postawić ich bezpośrednio obok siebie, system może sprzedawać się gorzej niż próbuje nam to udowodnić Microsoft.

Dodatkowe informacje: "Microsoft says demand for Vista is strong: 180 million licenses sold" (w języku angielskim)