Sprzedaż komputerów PC w 2013 spadła aż o 10%. Tylko Lenovo notuje dobre wyniki

Sprzedaż komputerów PC w 2013 roku zanotowała rekordowy spadek. Wedle analityków IDC i Gartnera ilość sprzedanych urządzeń z tego segmentu jest o aż 10 procent niższa, niż rok temu. Jest to najsłabszy wynik w historii, a przyczyną tego stanu rzeczy jest rosnąca popularność urządzeń mobilnych.

Wraz z rozwojem segmentu mobilnego sprzedaż klasycznych komputerów na świecie maleje, a w świetle reflektorów są dzisiaj smartfony, tablety i najróżniejsze hybrydy. Microsoft, który dominuje na rynku PC, może zacząć powoli obawiać się o swoją pozycję, ponieważ na rynku mobilnym prym wiodą urządzenia z systemami Google Android oraz Apple iOS, a Windows 8.1 RT na tabletach i Windows Phone 8 na smartfonach nadal znajduje się daleko z tyłu.

Spadek sprzedaży klasycznych pecetów nie jest zaskoczeniem. Analitycy widząc kiepskie wyniki tego segmentu urządzeń w poprzednich latach nie mieli złudzeń. Nic nie zapowiadało poprawy w 2013 roku, a spadek pogłębia się od blisko dwóch lat. Wedle wyliczeń firm IDC i Gartner obecnie jesteśmy świadkami największego spadku w historii branży, ponieważ w zeszłym roku sprzedało się o aż 10 procent mniej komputerów niż rok wcześniej.

Zobacz również:

  • Apple zaprezentowało najnowsze komputery MacBook Pro!
  • Mega promocja - nawet do 1300 zł zniżki na komponenty w x-kom!
  • Xbox Series X - gdzie kupić konsolę? Zestawienie najlepszych ofert [18.10.2021]
Sprzedaż komputerów PC w 2013 spadła aż o 10%. Tylko Lenovo notuje dobre wyniki

Wedle danych obu firm analitycznych obecnie w skali świata największym producentem komputerów jest Lenovo, ale w USA chińską firmę wyprzedza Dell oraz HP. Patrząc jednak na ogólną sprzedaż na całym świecie Lenovo jest jedyną firmą, która na malejącym rynku faktycznie zwiększyła swoją sprzedaż o 2 do 3 procent, podczas gdy wszyscy inni główni gracze mniej lub więcej stracili.

źródło: neowin.net