Sprzedaż płyt winylowych po raz pierwszy w historii przyćmiła sprzedaż MP3

Konsumenci w Wielkie Brytanii zaskoczyli rynek wydając znacznie więcej pieniędzy na płyty winylowe niż na pliki cyfrowe pobierane z internetu.


Płyty winylowe w natarciu

Organizacja Entertainment Retailers Association (ERA) przedstawiła interesujące dane na temat sprzedaży płyt winylowych i plików muzycznych przez internet. Okazuje się, że te pierwsze w ostatnim okresie (28 listopada - 3 grudnia) radzą sobie rekordowo dobrze.

Winyle vs. MP3: Pierwsza taka sytuacja w historii

Konsumenci w Wielkiej Brytanii zaskoczyli rynek wydając we wspomnianym okresie 2,4 mln funtów na winyle i 2,1 mln funtów na pobranie albumów cyfrowych. W analogicznym okresie 2015 roku sytuacja była zgoła inna: 1,2 mln funtów wydanych na winyle i 4,4 mln funtów na pliki cyfrowe.

Winyle vs. MP3: co się stało?

Zdaniem ekspertów tak drastyczne odwrócenie tendencji sprzedaży związane jest ze znaczącym wzrostem punktów sprzedaży płyt winylowych, które zlokalizowane zostały też w największych sieciach. Aż o połowę mniej wydanych pieniędzy na pliki cyfrowe oznaczać może natomiast, że konsumenci po prostu coraz chętniej sięgają po oferty streamingu muzyki.