Sprzęt do VoIP

Jeśli zdecydowałeś się rozmawiać przez Internet, musisz zainwestować w sprzęt. Od wyboru urządzeń komunikacyjnych będzie zależała twoja wygoda oraz możliwości rozbudowy infrastruktury w przyszłości.


Jeśli zdecydowałeś się rozmawiać przez Internet, musisz zainwestować w sprzęt. Od wyboru urządzeń komunikacyjnych będzie zależała twoja wygoda oraz możliwości rozbudowy infrastruktury w przyszłości.

W domu najtańszym rozwiązaniem umożliwiającym telefonowanie przez Internet jest oczywiście komputer z kartą dźwiękową oraz podłączone słuchawki i mikrofon do wejść analogowych. Odradzamy korzystanie z osobnego mikrofonu i wolno stojących głośników, bo w najmniej odpowiednim momencie nastąpi sprzężenie. W efekcie pisk wydobywający się z kolumn będzie drażnił nawet sąsiadów. Trudno w tym wypadku mówić o prywatności, bo wszyscy dookoła słyszą twoje rozmowy. Dlatego warto wydać kilkadziesiąt złotych na porządny sprzęt.

Słuchawki na miarę XXI wieku

Sprzęt do VoIP

Srebrny kolor zestawu Pulsar 590 bardzo dobrze komponuje się z nowoczesnym kształtem. Funkcje słuchawek usprawiedliwiają wysoką cenę.

Tradycyjne zestawy słuchawkowe z wbudowanym mikrofonem na pałąku można kupić już za około 30 zł. Jeśli masz więcej gotówki, stać cię na bardziej zaawansowane rozwiązanie. Niewiele zmieni się dźwięk, ale mając trzymetrowy kabel, będziesz mógł odejść dalej od komputera. Przykładem takiego droższego rozwiązania jest zestaw Logitech Internet Chat Headset, zaprojektowany specjalnie do pogawędek z przyjaciółmi. Kosztuje 129 zł, a w zamian dostajesz słuchawki z niewielkim pałąkiem, mikrofonem z wbudowaną redukcją szumów, możliwością czasowego wyłączenia go oraz opcją regulacji głośności słuchawek. Sterowanie odbywa się za pomocą potencjometru i przycisku umieszczonych na kablu. Dzięki temu nie trzeba uruchamiać regulacji głośności z paska zadań. Zaletą urządzenia jest kompatybilność z wszelkimi komunikatorami i telefonami VoIP na rynku. Nie musisz się martwić zgodnością protokołów lub kodeków i w każdej chwili możesz zmienić operatora. Wadą natomiast jest "przywiązanie" kablem do komputera i okolic biurka.

Jeśli masz na zbyciu prawie 500 zł, możesz wybrać naprawdę futurystyczny zestaw słuchawkowy Plantronics Pulsar 590. Zyskasz bezprzewodowe urządzenie działające w technologii Bluetooth. Zasięg jest, co prawda, ograniczony do 10 metrów, jednak w mieszkaniach lub niewielkich biurach w zupełności wystarczy. Jeśli masz telefon komórkowy obsługujący ten standard, możesz użyć Pulsara 590 jako zestawu głośno mówiącego. Na jednej ze słuchawek producent umieścił zestaw przycisków kontrolnych, pozwalających nie tylko rozpocząć i zakończyć rozmowę, ale również sterować programowym odtwarzaczem multimedialnym. Bogate wyposażenie - m.in. ładowarka, specjalna podstawka, na której można umieścić słuchawki i bardzo dobry mikrofon na niewielkim wysięgniku - sprawia, że jest to wielofunkcyjne urządzenie, sprawdzające się nie tylko podczas telefonowania przez Internet, ale również w codziennym użytkowaniu. Niestety, cena nie zachęca do kupna.

Telefon inny niż wszystkie

Sprzęt do VoIP

Prostota obsługi i przystępna cena to zalety aparatów telefonicznych USB w średniej cenie.

Jeśli jesteś przyzwyczajony do tradycyjnej słuchawki telefonicznej lub nie lubisz zestawów zakładanych na głowę, rozważ kupno telefonu podłączanego do portu USB. Prosty model np. firmy USRobotics kosztuje 129 złotych, czyli nieco więcej niż tradycyjny aparat telefoniczny. Dzięki temu urządzeniu można skorzystać z usług Skype i łączyć się z innymi użytkownikami tego komunikatora lub abonentami telefonii komórkowej i stacjonarnej na całym świecie. Urządzenie kompensuje echo oraz redukuje szumy, dzięki czemu nie powinieneś słyszeć żadnych zakłóceń. Wielofunkcyjny ekran LCD oferuje identyfikację numeru i nazwy rozmówcy (dane są wyświetlane z listy kontaktów Skype). Wadą natomiast jest konieczność utrzymywania włączonego komputera w czasie rozmowy oraz w trybie czuwania, bo rachunki za prąd mogą znacznie wzrosnąć. Rozmawiając, użytkownik telefonu USB - podobnie jak tradycyjnego - może się poruszać po pokoju na odległość kabla, dlatego polecamy go do niewielkich biur, a nie do użytku domowego.

Tym, którzy rozmawiając przez telefon, chcą jednocześnie poruszać się po całym domu, proponujemy bezprzewodowy aparat znanej firmy Linksys, opracowany z myślą o użytkownikach Skype'a. Ma kolorowy wyświetlacz, który umożliwia dostęp również do zaawansowanych funkcji aplikacji - sprawdzania wiadomości głosowych i czasu połączeń lub przełączania się pomiędzy dwiema rozmowami. Urządzenie kosztuje 485 zł i raczej szybko się nie zwróci przez oszczędzanie na rozmowach. Natomiast istotną zaletą jest szyfrowanie transmisji między słuchawką a komputerem, co zabezpiecza rozmowy przed podsłuchem.

Brama na świat

Sprzęt do VoIP

CIT200 przypomina bardziej telefon komórkowy niż zwykły aparat. Jego cena jest porównywalna z zaawansowanymi urządzeniami analogowymi znanych producentów.

Bramki VoIP zadowolą osoby szukające profesjonalnych rozwiązań. W zależności od modelu i - niestety - ceny urządzeń możesz zorganizować centrum komunikacyjne w swoim domu. Najprostsze bramki są podłączane do komputera przez port USB i wykorzystują jego kartę sieciową do połączenia z Internetem. Ich ciekawą funkcją jest możliwość podłączenia tradycyjnego telefonu analogowego. Nie zmieniając przyzwyczajeń, można dzwonić przez Internet, a także wykorzystywać zwykłą linię telefoniczną (przełączanie się w tryb VoIP wymaga naciśnięcia odpowiedniej kombinacji klawiszy). W tym wypadku za wygodę płacisz niedrogo, około 140 zł.

A może chcesz pominąć komputer i bez włączania go prowadzić rozmowy przez Internet? Rozwiązań jest kilka, ale każde sprowadza się do zakupu sprzętu, który podłączysz bezpośrednio do kabla sieciowego. Jeśli masz router, a w nim wolne gniazdo, warto kupić jedynie bramkę VoIP bez dodatkowych funkcji. Urządzenie Sipura SPA-2002 ma dwa wyjścia telefoniczne, do których należy podłączyć dwa analogowe telefony albo telefon i faks, natomiast bezpośrednio do SPA-2002 wpiąć kabel sieciowy. Następnie trzeba skonfigurować połączenie z operatorem VoIP. Posługując się konsolą WWW, ustaw parametry sieciowe urządzenia (ma ono adres fizyczny i adres IP). Niezależnie od producenta i modelu należy podać adres sip-proxy (np. 213.218.117.66) operatora, z którego usług chcesz korzystać, swój login (lub numer telefoniczny) i hasło przypisane do konta oraz wybrać obsługiwane kodeki. Protokół SIP jest w tej chwili najpopularniejszy, ale niektórzy usługodawcy korzystają ze starszych rozwiązań, dlatego przed zakupem urządzenia upewnij się, że jest z nimi całkowicie kompatybilne. Po zakończeniu konfiguracji twoja bramka będzie się łączyła ze specjalnym serwerem proxy, który przekaże dalej pakiety danych. Nie wdając się w szczegóły techniczne protokołu sygnalizacyjnego SIP, powiemy tylko, że dopóki nie zmienisz ustawień bramki, dopóty będziesz korzystać z usług wcześniej skonfigurowanego operatora.

Telefony IP

Sprzęt do VoIP

Bezprzewodowe telefony IP nadal są u nas mało popularne ze względu na słabą infrastrukturę - te urządzenia do działania wymagają punktów dostępowych sieci bezprzewodowej.

Tego typu urządzenia działają podobnie do bramek, ale są podłączane bezpośrednio do Sieci i nie wymagają podłączania linii analogowej. Ponieważ telefon internetowy również trzeba skonfigurować, należy bezwzględnie sprawdzić jego parametry i obsługiwane protokoły. W tym wypadku GrandStream BudgeTone 101 radzi sobie jedynie z protokołem SIP, dlatego nie przyda się osobom korzystającym z usług operatorów stosujących starsze standardy, np. IAX2 lub H.232. Warto również sprawdzić, czy kodeki są w obu wypadkach zgodne. Często w wyniku zakłóceń łącza zmienia się sposób kodowania dźwięku - zwiększa się jego kompresja i w ten sposób zachowana zostaje płynność przekazywania głosu. Jednym słowem, im więcej standardów kompresji obsługuje urządzenie, tym lepiej. W tym modelu zainstalowano kodeki G.711, G.722, G.723, G.726, G.728, G.729, iLBC, więc powinien dać sobie radę również w trudniejszych warunkach.

Idealnym rozwiązaniem byłoby korzystanie z telefonu internetowego w podobny sposób, jak z komórki. Bez żadnych ograniczeń można byłoby telefonować do Stanów Zjednoczonych, płacąc kilka groszy za minutę połączenia. Teoretycznie jest to już możliwe - są urządzenia (np. widoczny na zdjęciu Zyxel Prestige 2000W), technologie, jednak wciąż brak punktów dostępowych sieci bezprzewodowych, które są dla tego typu urządzeń niczym powietrze dla człowieka. Zasada ich działania jest identyczna, jak zwykłych telefonów bezprzewodowych, jednak do połączenia z Internetem wykorzystują fale radiowe, a nie kabel sieciowy. Konfiguracja polega na wybraniu dostępnej sieci Wi-Fi oraz - ewentualnie - podaniu klucza identyfikacyjnego WEP, który autoryzuje użytkowników takiej sieci. Po nawiązaniu połączenia wystarczy wprowadzić ustawienia konfiguracyjne właściwe dla konkretnego operatora VoIP (tak jak w wypadku przewodowych telefonów IP) i można rozmawiać. Producent oferuje dostęp do ustawień telefonu przez przeglądarkę WWW. W tym celu wystarczy zarejestrować telefon w sieci bezprzewodowej i na innym komputerze w przeglądarce internetowej wpisać numer IP zamiast adresu URL.

Inne urządzenia

Sprzęt do VoIP

Bramka VoIP Sipura SPA-2002 oferuje połączenia głosowe przez Internet bez uruchamiania komputera. Mimo wysokiej ceny (ponad 300 zł) nie obsługuje zwykłej sieci analogowej.

Jeśli korzystasz w domu lub niewielkim biurze z telefonii internetowej, rozważ zakup innych urządzeń, które będą łączyły funkcje routera, zapory sieciowej i bramki VoIP. Ich cena, sięgająca nawet 1000 zł, może odstraszać, ale w porównaniu z ceną osobnych urządzeń okaże się bardziej atrakcyjna. Amatorów wideokonferencji powinny zainteresować wszelkiego rodzaju kamery internetowe, których obsługę oferuje coraz więcej komunikatorów. Co prawda, jakość przesyłanego obrazu często pozostawia wiele do życzenia, jednak coraz popularniejszy dostęp szerokopasmowy w Polsce powinien zachęcać do przesyłania nie tylko głosu, ale również obrazu. Przeczytaj również artykuł Edwarda Wawrzyniaka "Lampka z okiem" na temat kamer internetowych.