Sprzęt do VoIP
-
- Robert Ścisłowski,
- 21.06.2006
Jeśli zdecydowałeś się rozmawiać przez Internet, musisz zainwestować w sprzęt. Od wyboru urządzeń komunikacyjnych będzie zależała twoja wygoda oraz możliwości rozbudowy infrastruktury w przyszłości.
Jeśli zdecydowałeś się rozmawiać przez Internet, musisz zainwestować w sprzęt. Od wyboru urządzeń komunikacyjnych będzie zależała twoja wygoda oraz możliwości rozbudowy infrastruktury w przyszłości.
W domu najtańszym rozwiązaniem umożliwiającym telefonowanie przez Internet jest oczywiście komputer z kartą dźwiękową oraz podłączone słuchawki i mikrofon do wejść analogowych. Odradzamy korzystanie z osobnego mikrofonu i wolno stojących głośników, bo w najmniej odpowiednim momencie nastąpi sprzężenie. W efekcie pisk wydobywający się z kolumn będzie drażnił nawet sąsiadów. Trudno w tym wypadku mówić o prywatności, bo wszyscy dookoła słyszą twoje rozmowy. Dlatego warto wydać kilkadziesiąt złotych na porządny sprzęt.
Słuchawki na miarę XXI wieku

Srebrny kolor zestawu Pulsar 590 bardzo dobrze komponuje się z nowoczesnym kształtem. Funkcje słuchawek usprawiedliwiają wysoką cenę.
Jeśli masz na zbyciu prawie 500 zł, możesz wybrać naprawdę futurystyczny zestaw słuchawkowy Plantronics Pulsar 590. Zyskasz bezprzewodowe urządzenie działające w technologii Bluetooth. Zasięg jest, co prawda, ograniczony do 10 metrów, jednak w mieszkaniach lub niewielkich biurach w zupełności wystarczy. Jeśli masz telefon komórkowy obsługujący ten standard, możesz użyć Pulsara 590 jako zestawu głośno mówiącego. Na jednej ze słuchawek producent umieścił zestaw przycisków kontrolnych, pozwalających nie tylko rozpocząć i zakończyć rozmowę, ale również sterować programowym odtwarzaczem multimedialnym. Bogate wyposażenie - m.in. ładowarka, specjalna podstawka, na której można umieścić słuchawki i bardzo dobry mikrofon na niewielkim wysięgniku - sprawia, że jest to wielofunkcyjne urządzenie, sprawdzające się nie tylko podczas telefonowania przez Internet, ale również w codziennym użytkowaniu. Niestety, cena nie zachęca do kupna.
Telefon inny niż wszystkie

Prostota obsługi i przystępna cena to zalety aparatów telefonicznych USB w średniej cenie.
Tym, którzy rozmawiając przez telefon, chcą jednocześnie poruszać się po całym domu, proponujemy bezprzewodowy aparat znanej firmy Linksys, opracowany z myślą o użytkownikach Skype'a. Ma kolorowy wyświetlacz, który umożliwia dostęp również do zaawansowanych funkcji aplikacji - sprawdzania wiadomości głosowych i czasu połączeń lub przełączania się pomiędzy dwiema rozmowami. Urządzenie kosztuje 485 zł i raczej szybko się nie zwróci przez oszczędzanie na rozmowach. Natomiast istotną zaletą jest szyfrowanie transmisji między słuchawką a komputerem, co zabezpiecza rozmowy przed podsłuchem.
Brama na świat

CIT200 przypomina bardziej telefon komórkowy niż zwykły aparat. Jego cena jest porównywalna z zaawansowanymi urządzeniami analogowymi znanych producentów.
A może chcesz pominąć komputer i bez włączania go prowadzić rozmowy przez Internet? Rozwiązań jest kilka, ale każde sprowadza się do zakupu sprzętu, który podłączysz bezpośrednio do kabla sieciowego. Jeśli masz router, a w nim wolne gniazdo, warto kupić jedynie bramkę VoIP bez dodatkowych funkcji. Urządzenie Sipura SPA-2002 ma dwa wyjścia telefoniczne, do których należy podłączyć dwa analogowe telefony albo telefon i faks, natomiast bezpośrednio do SPA-2002 wpiąć kabel sieciowy. Następnie trzeba skonfigurować połączenie z operatorem VoIP. Posługując się konsolą WWW, ustaw parametry sieciowe urządzenia (ma ono adres fizyczny i adres IP). Niezależnie od producenta i modelu należy podać adres sip-proxy (np. 213.218.117.66) operatora, z którego usług chcesz korzystać, swój login (lub numer telefoniczny) i hasło przypisane do konta oraz wybrać obsługiwane kodeki. Protokół SIP jest w tej chwili najpopularniejszy, ale niektórzy usługodawcy korzystają ze starszych rozwiązań, dlatego przed zakupem urządzenia upewnij się, że jest z nimi całkowicie kompatybilne. Po zakończeniu konfiguracji twoja bramka będzie się łączyła ze specjalnym serwerem proxy, który przekaże dalej pakiety danych. Nie wdając się w szczegóły techniczne protokołu sygnalizacyjnego SIP, powiemy tylko, że dopóki nie zmienisz ustawień bramki, dopóty będziesz korzystać z usług wcześniej skonfigurowanego operatora.
Telefony IP

Bezprzewodowe telefony IP nadal są u nas mało popularne ze względu na słabą infrastrukturę - te urządzenia do działania wymagają punktów dostępowych sieci bezprzewodowej.
Idealnym rozwiązaniem byłoby korzystanie z telefonu internetowego w podobny sposób, jak z komórki. Bez żadnych ograniczeń można byłoby telefonować do Stanów Zjednoczonych, płacąc kilka groszy za minutę połączenia. Teoretycznie jest to już możliwe - są urządzenia (np. widoczny na zdjęciu Zyxel Prestige 2000W), technologie, jednak wciąż brak punktów dostępowych sieci bezprzewodowych, które są dla tego typu urządzeń niczym powietrze dla człowieka. Zasada ich działania jest identyczna, jak zwykłych telefonów bezprzewodowych, jednak do połączenia z Internetem wykorzystują fale radiowe, a nie kabel sieciowy. Konfiguracja polega na wybraniu dostępnej sieci Wi-Fi oraz - ewentualnie - podaniu klucza identyfikacyjnego WEP, który autoryzuje użytkowników takiej sieci. Po nawiązaniu połączenia wystarczy wprowadzić ustawienia konfiguracyjne właściwe dla konkretnego operatora VoIP (tak jak w wypadku przewodowych telefonów IP) i można rozmawiać. Producent oferuje dostęp do ustawień telefonu przez przeglądarkę WWW. W tym celu wystarczy zarejestrować telefon w sieci bezprzewodowej i na innym komputerze w przeglądarce internetowej wpisać numer IP zamiast adresu URL.
Inne urządzenia

Bramka VoIP Sipura SPA-2002 oferuje połączenia głosowe przez Internet bez uruchamiania komputera. Mimo wysokiej ceny (ponad 300 zł) nie obsługuje zwykłej sieci analogowej.