Sprzęt na lata

Ledwo kupione, a już nie działa. Od tej pory nie będą ci się już przytrafiały takie rzeczy. Radzimy, po czym rozpoznać przed zakupem urządzenia charakteryzujące się dużą trwałością, aby służyły ci przez długi czas. Podpowiadamy, jak przedłużyć żywotność nabytego sprzętu.


Zapewne już co najmniej raz zbulwersował cię fakt, że twój nowy komputer, nowy podzespół lub urządzenie peryferyjne uległo awarii niedługo po zakupie i skończyło swój żywot w zakładzie przerobu surowców wtórnych. Krótka żywotność sprzętu IT odbija się nie tylko na domowym budżecie, lecz także na środowisku naturalnym. Ciągle trzeba produkować nowe urządzenia i transportować je do klienta. Wielu przypuszcza, że jest to celowe działanie producentów. Pod pojęciami skróconej użyteczności produktu czy planowanego postarzania (ang. planned obscolescence) kryje się działania polegające na obniżaniu jakości wyrobów tak, aby psuły się tuż po upływie okresu gwarancyjnego. Urządzenia z krótką datą przydatności napędzają interes i przynoszą zyski. Poniższe porady pomogą ci wydłużyć żywotność swojego peceta, laptopa i innych urządzeń i pozwolą długo cieszyć się swoim sprzętem.

Sprzęt na lata

Przed zakupem – po czym rozpoznać trwały sprzęt

Na dłuższą metę bardziej opłaca się kupić urządzenie o długiej żywotności, niż takie, które wyzionie ducha po krótkim okresie użytkowania. Wyższa cena jest w tym wypadku uzasadniona, a większy wydatek zwróci się wraz z upływem czasu. Pamiętaj, że łączna cena sprzętu to nie tylko cena zakupu, lecz także koszt ewentualnej naprawy i części zamiennych. Dlatego warto już przed nabyciem urządzenia zwrócić uwagę na właściwości modeli, które bierzesz pod uwagę. Lepiej zainwestować w długodystansowca, niż kierować się tylko najniższą ceną, bo w łącznym rozrachunku domniemana okazja może spustoszyć ci portfel.

Co pomaga w modernizowaniu i naprawianiu sprzętu

Modernizując i naprawiając swój sprzęt własnoręcznie, możesz przedłużyć jego żywotność. W ten sposób opóźnisz moment, w którym nieunikniony stanie się zakup nowego urządzenia z powodu niewystarczającej wydajności lub awarii jednego z podzespołów. Jednak może się to opłacić tylko w sytuacji, gdy sam możesz wykonać większość napraw, a na rynku są dostępne tanie części wymagane do zmodernizowania sprzętu. Jeżeli nie masz do dyspozycji standardowych podzespołów ze sklepu, lecz musisz zlecić wykonanie specjalnej wersji wedle twoich indywidualnych potrzeb, unowocześnienie może wyjść cię drożej niż nabycie nowszego modelu.