Sprzęt to nie wszystko...

Wiele zależy od strony sprzętowej systemów wideokonferencyjnych, jednakże na pewno nie wszystko. Bez odpowiedniego oprogramowania sam system wideokonferencyjny jest niemal bezużyteczny.


Wiele zależy od strony sprzętowej systemów wideokonferencyjnych, jednakże na pewno nie wszystko. Bez odpowiedniego oprogramowania sam system wideokonferencyjny jest niemal bezużyteczny.

Przetestowaliśmy najpopularniejsze programy przeznaczone do obsługi tego typu urządzeń spośród dostępnych na rynku. Wszystkie z nich oferują obsługę tych samych funkcji, to znaczy przesyłu obrazu oraz dźwięku przez różne media takie jak sieć WAN (Internet), sieć LAN (lokalną) oraz bezpośrednie połączenie modemowe. Niektóre z nich oferują jednak coś więcej, na tym polu wyróżniły się pakiety: CU-SeeMee, Microsoft NetMeeting, a także chyba najmniej popularny w sieci Internet produkt firmy Intel: ProShare Premiere. Wszystkie pakiety charakteryzują się do prostą instalacją, pozwalającą na skonfigurowanie systemu wideokonferencyjnego nawet laikowi, a także późniejszą prostą i intuicyjną obsługą gotowego do pracy produktu.

Przejdźmy więc do szczegółów:

VDO-Phone

Program wyróżniający się na tle innych szybkością działania, zarówno jeśli chodzi o przesyłanie obrazu oraz dźwięku jak i o ogólne zachowanie. Kreator instalacji zawiera obszerną pomoc pomagającą niedoświadczonemu użytkownikowi bezbolesne przebrnąć przez proces instalacji. VDO-Phone jest prostym pakietem nie zawierającym dodatkowych funkcji, a raczej stanowiącym coś w rodzaju zwykłego wideotelefonu wyposażonego w czytelny i prosty w obsłudze interfejs. Aplikacja umożliwia transmisję obrazu i dźwięku, jak i samego dźwięku bez użycia kamery, zarówno przez Internet, LAN jak i bezpośrednie połączenie telefoniczne.

Ciekawą funkcją jest bezpośrednia obsługa połączenia modemowego, pozwalająca na pozostawienie komputera w trybie oczekiwania na połączenie przychodzące z zewnątrz np. od naszych znajomych czy też szefa z pracy. W tym trybie nasz komputer będzie działać dokładnie tak samo jak wideotelefon. Istnieje możliwość automatycznego odbioru połączeń przychodzących, odbioru tylko po dokonaniu pełnej identyfikacji dzwoniącego, jak też ręcznego odbioru połączeń przychodzących. Dodatkową funkcją programu jest Phone Chat służący do prowadzenia pogawędek z dzwoniącym za pomocą klawiatury komputera tak jak odbywa to się na Internetowym IRC'u czy też w BBS'ach. Diagnostyki, czy też po prostu dodatkowych informacji dostarczy funkcja NetAnalyzer oraz EventLog.

Z ciekawostek: program VDO-Phone posiada w sieci własny serwer na którym możemy nie tylko dowiedzieć się o najnowszych uaktualnieniach, lecz także zobaczyć kto aktualnie w sieci używa VDO-Phone, jakie są jego zainteresowania oraz z kim możemy się połączyć. Istnieją również prywatne serwery, konkurencyjne wobec firmowego, które można znaleźć używając popularnych wyszukiwarek Internetowych. Dodatkowym udogodnieniem jest wtyczka (Plug-In) do przeglądarki WWW dzięki której można automatycznie uruchomić VDO-Phone oraz wykręcić "numer abonenta", jeśli ten umieści odpowiednie dane na swojej stronie WWW. Jedynym niewygodnym rozwiązaniem wydaje się umieszczanie ikony pracującego w tle programu na pasku urządzeń (po prawej stronie) a nie na pasku zadań Windows95 co uniemożliwia powrót klawiszami Alt-TAB.

CineVideo

CineVideo posiada podobne funkcje do opisanego powyżej programu VDO-Phone, jest jednak wyraźnie wolniejszy w działaniu oraz wydaje się by najmniej popularny z zestawu prezentowanego tu oprogramowania. Dodatkowo interfejs użytkownika jest mniej przejrzysty. Program ten również pozwala na automatyczną bądź też ręczną odpowiedź na próby przyłączenia się innych użytkowników. Także i tu istnieje możliwość pogawędki z dzwoniącym na zasadzie takiej jak w IRC'u czy też chat popularny w BBS'ach. Ciekawostką jest natomiast możliwość dodatkowej kompresji obrazu, wprowadzenia przeplotu, jak też powiększenia (zoom) obrazu wszystko podczas trwania połączenia.

CU-SeeMee

Jest programem zdecydowanie najbardziej zbliżonym do idei wideokonferencji z prawdziwego zdarzenia. Przede wszystkim posiada możliwość jednoczesnej rozmowy z więcej niż dwoma użytkownikami, oraz możliwość przełączenia trybów wysyłania własnego dźwięku i obrazu do wybranego użytkownika z którym nawiązaliśmy połączenie, czy też na użytek wszystkich osób znajdujących się w naszym "pokoju konferencyjnym". Istnieje również możliwość rozmowy za pomocą klawiatury komputera, również z podziałem wysyłanych wiadomości na te ogólnie dostępne dla wszystkich uczestników konferencji jak i prywatne wiadomości do poszczególnych użytkowników.

Bardziej profesjonalnie rozwiązano również funkcję przesyłania głosu: istnieje możliwość automatycznego włączania mikrofonu na zasadzie VAS (Voice Activation System - po przekroczeniu pewnego poziomu głośności w mikrofonie, program sam rozpoczyna nadawanie głosu w sieć) tak jak to jest rozwiązane w pozostałych programach, jak też ręczne poprzez wciśnięcie odpowiedniego klawisza (co daje pewność, że żadna niepowołana wiadomość nie dotrze do uszu drugiej strony). Dodatkowo po zainstalowaniu dodatkowego modułu program uzyskuje funkcję WhiteBoard pozwalającą na dzielenie wybranych dokumentów pomiędzy wszystkich uczestników konferencji oraz na wspólne wprowadzanie w nich zmian bez powstawania konfliktów.

Program posiada również tzw. ParentalLock umożliwiający ograniczenie rozmów zarówno przychodzących jak i wychodzących z naszego systemu (ażeby pewne informacje nie doszły do osób niepowołanych a mających dostęp do komputera, np. dzieci). Tu również istnieje możliwość automatycznego bądź też ręcznego przyjmowania połączeń z zewnątrz.

Microsoft NetMeeting

Produkt Microsoftu posiada dwie niezaprzeczalne zalety: jest aplikacją najbardziej zintegrowaną z systemem Windows95, co nie jest dziwne, jako że pochodzi od twórcy tego systemu oraz, co jest godne szczególnego podkreślenia, jest jedyną aplikacją do obsługi wideokonferencji dostępną w języku polskim.

Wbudowany w Microsoft Exchange Microsoft NetMeeting korzysta z imponująco bogatej sieciowej książki adresowej, która pozwala na połączenie się z wieloma osobami z całego świata oraz dostarcza dokładne informacje m.in. o zainteresowaniach użytkowników. Dodatkową funkcją jest wspólna dla wszystkich "telekonferujących", a odświeżana w czasie rzeczywistym tablica przypominająca do złudzenia znanego z Windows Painta.

Niespotykaną w innych aplikacjach (poza produktem Intel'a) cechą jest możliwość współużytkowania aplikacji bez konieczności ich instalacji na innych komputerach - wystarczy, że będzie ona uruchomiona na jednym z komputerów i udostępniona do użytku w sieci! Występują tu jednak problemy z synchronizacją ekranu jeśli na współpracujących komputerach są ustawione inne rozdzielczości. W pewnym momencie na komputerze o mniejszej rozdzielczości aplikacja może po prostu zniknąć z ekranu i w efekcie stać się zupełnie niedostępna. NetMeeting posiada również standardowo możliwość rozmowy na zasadach podobnych do IRC. Podstawową wadą jest natomiast obsługa wyłącznie dwóch użytkowników. Gdyby nie to ograniczenie, pakiet ten byłby zdecydowanie najlepszym z prezentowanych.

Microsoft NetMeeting potrafi współpracować zarówno z siecią LAN, WAN, poprzez połączenia modemowe 14.4Kbps, 28.8Kbps jak i połączenia ISDN, obsługuje chyba najszerszy wachlarz protokołów poczynając od IPX, przez TCP/IP po specjalistyczne PictureTel LiveShare. Do ciekawostek należy również kreator strojenia dźwięku pozwalający na optymalne ustawienia nagrywania/odtwarzania dźwięku, a także funkcja nie "przeszkadzać" (NoDisturb) pomocna przy nawiązaniu ważnego połączenia.

Intel ProShare Premiere

Intel - jeden z największych gigantów na rynku procesorów - również na polu systemów wideokonferencyjnych ma nam wiele do zaoferowania. Proponuje on zarówno gotowe zestawy jak i przedstawione tu samodzielne oprogramowanie. ProShare Premiere jest pakietem równie ciekawym jak konkurencyjny produkt Microsoft'u, jednakże zamiast zintegrowania z systemem Windows95 zaproponowano tu ideę zapożyczoną ze świata VR, polegającą na przedstawieniu interfejsu jako własnego gabinetu z biurkiem, zegarem na ścianie ciekawymi widokami za oknem czy też sali konferencyjnej ze stołem i krzesełkami. Również w tym pakiecie pozostało ograniczenie zezwalające na możliwość prowadzenia konferencji jedynie pomiędzy dwoma stronami. Co prawda istnieje możliwość prowadzenia konferencji przy udziale większej liczby osób, wymaga to jednak zakupu własnego serwera wideokonferencyjnego (MCU), czy też znalezienie takiego dostawcy Internetu, który taki serwer udostępniałby jako jedną z oferowanych usług.

Dodatkowe funkcje ProShare Premiere to możliwość prowadzenia własnej kartoteki wizytówek osób z którymi "telekonferujemy", która zawierać może nie tylko podstawowe dane lecz także np. zdjęcie. Istnieje również możliwość dzielenia dokumentów za pomocą specjalnej funkcji udającej prawdziwy notes, na którego kartkach "przyczepić" możemy stronę arkusza kalkulacyjnego czy też dokument tekstowy. Użytkownik może również dzielić się z "telekonferującymi" albumami gromadzącymi zdjęcia, np. domów wystawionych na sprzedaż przez agencję nieruchomoci, prześwietleń rentgenowskich niezbędnych do konsultacji z lekarzem, czy wreszcie zdjęcia z ostatnich wakacji przeznaczonych dla rodziny. W pakiecie Intela podobnie jak w konkurencyjnym NetMeeting istnieje możliwość współdzielenia i użytkowania aplikacji uruchomionej na jednym z komputerów. W tym wypadku uzyskujemy także możliwość współdzielenia aplikacji pomiędzy systemami Windows 3.1x oraz Windows95. ProShare Premiere posiada także możliwość pracy zarówno po sieci LAN, WAN jak również przy bezpośrednim połączeniu modemowym.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego dla nas oprogramowania jest dość trudny, dużo zależy od tego w jakim celu będzie wykorzystywana wideokonferencja. Jeśli jedynie do pogawędek ze znajomymi w sieci czy rodziną mieszkającą gdzieś za granicą, to z powodzeniem wystarczy VDO-Phone czy też CineVideo. Jeśli będzie istniała potrzeba prowadzenia faktycznych wideokonferencji zdecydowanie godny polecenia jest pakiet CU-SeeMe uzupełniony o moduł WhiteBoard. Najciekawszymi pakietami z prezentowanych są chyba jednak Microsoft NetMeeting i produkt Intela. Na korzyść Microsoftu przemawia przede wszystkim zlokalizowana wersja językowa oraz jego silna integracja z systemem Windows95.

Programy wideokonferencyjne

VDO-Phone wersja 2.0 (z darmową kopia bezpieczeństwa) cena 79 USD. Produkt dostępny pod adresem:http://www.vdo.net/

CineVideo wersja 1.16 cena 39.95 USD.

Produkt dostępny pod adresem:http://www.cinecom.com/

CU-SeeMee wersja 3.0 z WhiteBoard cena 69 USD (do wyboru wersje dla Windows 3.1/NT 3.51, Windows 95/NT 4.0, Macintosh). Wszystko pod adresemhttp://www.wpine.com/

Microsoft NetMeeting wersja 2.0 dostępna bezpłatnie na serwerze internetowym Microsoftuhttp://www.microsoft.com/netmeeting/

Intel Pro Share Premiere wersja 2.0 Beta dostępna jest z serwera internetowego w ramach programu BetaTestów: http://www.intel.com/proshare/videophone/