Sprzętowe sztuczki ekspertów


1. Zdobywanie stosownego pakietu CHDK. Aby ACID mógł spełnić swoje zadanie, zrób aparatem zdjęcie dowolnego motywu, po czym przełóż kartę SD do czytnika podłączonego do komputera. Uruchom program ACID i przeciągnij zdjęcie do jego okna. Po chwili aplikacja poda model aparatu fotograficznego i wersję wewnętrznego oprogramowania. Teraz wystarczy zaznaczyć właściwą opcję i zainicjować pobieranie.

2. Kopiowanie pakietu CHDK na kartę SD. Pakiet CHDK musi być zapisany w głównym katalogu startowej karty SD. W tym celu umieść kartę w aparacie Canona i sformatuj ją, wybierając najniższy poziom (Low Level). Potem włóż kartę do czytnika i skopiuj na nią folder CHDK łącznie ze wszystkimi podfolderami. Aby uzyskać kartę startową, przywołaj narzędzie EOScard. Upewnij się, że w polu listy na górze jako dysk jest wybrany czytnik z kartą pamięci, a ponadto jest zaznaczone pole wyboru BOOTDISK i naciśnięty przycisk CHDK RAW. Potwierdź przyciskiem Save, aby zainicjować operację. Gdy dobiegnie końca, wyciągnij kartę z czytnika i ustaw blokadę zapisu w pozycji Lock. Wsadź kartę ponownie do aparatu fotograficznego. Gdy go włączysz, rozpocznie się wczytywanie nakładki CHDK. Aby przywołać jego menu, trzeba nacisnąć kombinację klawiszy odpowiednią dla danego modelu aparatu. Zestawienie takich skrótów klawiaturowych znajdziesz pod adresem Key_Shortcuts" target="_blank" class="link"><a href="http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK_User_ManualKey_Shortcuts" rel="nofollow" >Key_Shortcuts. Zauważ, że możesz bez problemu zapisywać zdjęcia na karcie mimo blokady. Aby pozbyć się rozszerzenia CHDK, wystarczy usunąć jego folder z karty pamięci.

EOScard utworzy kartę startową z odpowiednimi plikami.

EOScard utworzy kartę startową z odpowiednimi plikami.

Większa funkcjonalność w lustrzankach Canona

Autorzy projektu Magic Lantern powiększają zakres funkcji dostępny w lustrzankach Canona. Ich rozszerzenie działa podobnie do CHDK, lecz modyfikuje niektóre z oryginalnych parametrów ekspozycji w wewnętrznym oprogramowaniu. Nakładkę Magic Lantern stworzyli filmowcy, chcąc lepiej wykorzystać możliwości rejestrowania materiału wideo przez aparat Canon 5D Mark II. Obecnie projekt obejmuje zasięgiem także inne modele DSLR takie jak EOS 550D, 60D, 600D i 500D.

Rozszerzony firmware dopuszcza dłuższe czasy naświetlania, zwiększa zakres wartości ISO i uzupełnia aparat o funkcje bracketingu. Podgląd obrazu wynikowego (Live View) jest dostępny także w ciemności. Więcej informacji znajdziesz pod adresem www.magiclantern.fm.

Nakładkę obsługują następujące modele serii EOS: Canon 500D z firmware 1.1.1, Canon 550D z firmware 1.0.9, Canon 600D z firmware 1.0.2, Canon 50D z firmware 1.0.9, Canon 60D z firmware 1.1.1 i Canon 5D Mark II z firmware 2.1.2. Wersja oprogramowania wewnętrznego w lustrzance DSLR pojawi się w menu, gdy ustawisz tryb ręczny M. Jeśli jest wymagana aktualizacja, możesz ją przeprowadzić tym samym poleceniem menu. Przedtem pobierz odpowiedni plik i skopiuj go na kartę SD.

Jak to zrobić. Nakładka Magic Lantern wymaga karty pamięci, której pojemność nie przekracza 32 GB. Należy przełączyć aparat w tryb ręczny (M). Ponadto zaleca się zresetować lustrzankę do ustawień fabrycznych. Następnie sformatuj kartę SD w trybie Low Level. Rozpakuj archiwum nakładki Magic Lantern i skopiuj jego zawartość do głównego katalogu karty. Zainicjuj aktualizację firmware’u z poziomu menu lustrzanki. Gdy pojawi się potwierdzenie na zielonym tle, możesz zrestartować aparat. Nakładka jest gotowa do użycia. Pamiętaj, aby za każdym razem czekać pięć sekund z wyjęciem karty, gdy otwierasz klapkę gniazda SD. W przeciwnym razie aparat może zawiesić się.

Zwyczajną aktualizacją BIOS-u przeistoczysz swoją kartę 7970 w model o wyższej częstotliwości zegara – pod warunkiem, że uda ci się znaleźć właściwy plik.

Zwyczajną aktualizacją BIOS-u przeistoczysz swoją kartę 7970 w model o wyższej częstotliwości zegara – pod warunkiem, że uda ci się znaleźć właściwy plik.

Karta graficzna AMD Radeon HD 7970 w wersji GHz

Zmodyfikowane wersje BIOS-u karty graficznej pozwalają zwiększyć jej częstotliwość taktowania i wzbogacić o nowe technologie. Jednak ingerując w BIOS, ryzykujesz utratę uprawnień gwarancyjnych. Musisz więc zastanowić się, czy gra jest warta świeczki. Wgrywanie nowszej wersji nie sprawia już tylu problemów, co kiedyś. Autorzy rozszerzeń, a niekiedy nawet producenci kart udostępniają proste programy instalacyjne, które działają w systemie Windows. Wpisywanie skomplikowanych poleceń w konsoli tekstowej Windows należy do przeszłości. W poniższym przykładzie demonstrujemy, jak przekształcić zwyczajny model AMD Radeon HD 7970 w edycję GHz.

Jak to zrobić. Poszukaj w internecie właściwego pliku – w naszym przykładzie jest to Tahiti_XTGHz_C38601_BIOS_Jun29_2012.zip. Pobrane archiwum sprawdź koniecznie skanerem antywirusowym. Zależnie od źródła pliku jest ryzyko, że został zakażony szkodliwym kodem, a przecież nie ma wiarygodnej lokalizacji, z której można byłoby pozyskać bezpieczny materiał, bo producent nie udostępnia takiej modyfikacji. Następnie rozpakuj zawartość archiwum na dysk twardy i uruchom plik wykonywalny. Jest to oficjalny instalator producenta karty graficznej. Poczekaj, aż czynności instalacyjne dobiegną końca, po czym zrestartuj system. Jeżeli uruchomi się jak zazwyczaj, aktualizacja udała się. W przeciwnym razie wcale nie musisz tracić nadziei. AMD wyposażył model 7970 przełącznik, którym możesz przywrócić oryginalny BIOS.

Za pomocą narzędzi takich jak GPU-Z upewnisz się co do popranego przebiegu aktualizacji. Zamiast domyślnej częstotliwości na poziomie 925 MHz układ graficzny powinien osiągać teraz 1000 MHz, a pamięć karty powinna być taktowana częstotliwością 1500 MHz, a nie jak dotychczas 1350 MHz. Jeśli nie masz zbyt starego modelu konwencjonalnej karty Radeon HD 7970, uzyskasz podwyższony tryb Boost Clock, w którym układ GPU pracuje z częstotliwością 1050 MHz. Nie musisz martwić się o aspekty zbytniego nagrzewania wskutek wyższych częstotliwości. Układ chłodzenia w modelu GHz nie różni się zbytnio od pierwotnej wersji 7970, więc nie powinny występować w niej problemy termiczne.

Steruj smartfonem każde gniazdko listwy zasilającej, aby oszczędzać energię elektryczną.

Steruj smartfonem każde gniazdko listwy zasilającej, aby oszczędzać energię elektryczną.

Smartfon pomoże oszczędzać prąd

Ze względu na nieustannie rosnące koszty energii elektrycznej warto oszczędnie obchodzić się z tym dobrem. Wiele urządzeń nawet w trybie oczekiwania pochłania dość dużą ilość prądu. Należą do nich przede wszystkim konsole gier i duże telewizory. Tymczasem, mając do dyspozycji listwę zasilającą z obsługą sieci, możesz sterować prądożernymi urządzeniami za pomocą aplikacji w smartfonie.

Listwa zasilająca Koukaam Netio-230B służy do sterowania zasilaniem elektroenergetycznym w gospodarstwie domowym. Jej obsługa odbywa się za pomocą technologii zarządzania sieciami lokalnymi z wykorzystaniem protokołu IP. Możesz kontrolować poszczególne gniazdka zasilania z dowolnego miejsca poprzez interfejs internetowy. Co ciekawe, producent udostępnił odpowiednią aplikację do smartfona, co znacznie ułatwia obsługę listwy, a zarazem oszczędzanie energii elektroenergetycznej. Wspomniany program nosi nazwę Netio Mobile i jest do pobrania spod adresu <a href="https://play.google.com/store/apps/details?id=com.koukaam.netioid" rel="nofollow">details?id=com.koukaam.netioid (wersja do urządzeń z Androidem) lub <a href="https://itunes.apple.com/cz/app/netio-mobile/id541574091" rel="nofollow">netio-mobile/id541574091 (wersja do urządzeń z iOS-em). Użytkownicy systemu iOS mogą też skorzystać z aplikacji PowerOutlets 2.

Jak to zrobić. Listwę zasilającą połącza się poprzez domową sieć LAN do routera, więc uzyskasz w ten sposób niej dostęp z poziomu przeglądarki internetowej. Poza własną siecią lokalną konieczne jest dwuportowe przekierowanie w routerze. Po podłączeniu żądanego urządzenia do jednego z czterech wolnych gniazd zasilania możesz nadać mu w aplikacji dowolną nazwę, aby za każdym razem mieć pewność, że włączasz lub wyłączasz właściwy sprzęt. Oprócz tego masz do dyspozycji wyłącznik czasowy, który potrafi odcinać zasilanie w określonym gniazdku po upływie podanego czasu. Z drugiej strony można ustawiać w harmonogramie aplikacji porę, o której listwa ma włączyć zasilanie w poszczególnych gniazdkach. Jedynym, za to poważnym mankamentem okazuje się cena, która leży na poziomie ok. 500 zł. Musi więc upłynąć sporo czasu, aż zwrócą ci się wysokie koszty inwestycji.

Serwis Komoot sprawnie wyznacza trasy rowerowe, uwzględniając ciekawe miejsca. Jeśli wykupisz licencję, otrzymasz aplikację, którą możesz mieć ze sobą, zwiedzając okolice na dwóch kółkach.

Serwis Komoot sprawnie wyznacza trasy rowerowe, uwzględniając ciekawe miejsca. Jeśli wykupisz licencję, otrzymasz aplikację, którą możesz mieć ze sobą, zwiedzając okolice na dwóch kółkach.

Smartfon jako rowerowy nawigator

Gdy pogoda dopisuje, warto wybrać się na łono natury. Najlepiej skorzystać z roweru, aby poprawić swoją kondycję. Aby mieć orientację w terenie i poruszać się we właściwym kierunku po wytyczonej sobie trasie, możesz przerobić swój smartfon na system rowerowej nawigacji.

Jak to zrobić. Przede wszystkim musisz zdobyć odpowiedni uchwyt. Solidne umocowanie jest bardzo ważne, bo bez niego twój sprzęt może skończyć chociażby pod kołami jadącego za tobą samochodu. Warto też nabyć pokrowiec, który ochroni urządzenie przed ewentualnym deszczem. W internecie można z łatwością znaleźć sklepy oferujące tego rodzaju akcesoria.

Oprócz tego nie obejdziesz się bez odpowiedniej aplikacji. Godny polecenia jest serwis nawigacyjny Komoot (www.komoot.de) dostępny w wersji do komputera (w przeglądarce internetowej) i do smartfona (systemy Android i iOS). Możesz zaplanować swoje wycieczki w domu za pomocą peceta, a następnie przesłać je do smartfona. Wybierając trasę, możesz podać nie tylko punkt startowy i docelowy, lecz także żądany czas eskapady, rodzaj i stan dróg, a nawet własną wydolność. Serwis oblicza długość trasy, a ponadto proponuje szlaki alternatywne uwzględniające ciekawe miejsca warte zwiedzenia. Podaje stopień trudności trasy, jej charakter (ścieżki terenowe, drogi samochodowe itd.) i wysokość wzniesień do pokonania. Wadą jest angielskojęzyczny interfejs i konieczność zakupienia map, jeżeli zdecydujesz się korzystać z serwisu nie tylko w domu, lecz mieć go ze sobą w trakcie rowerowych eskapad.

Za pomocą aplikacji można rejestrować swoje wycieczki, robić zdjęcia z funkcją geotagowania i umieszczać je na mapie we właściwym miejscu. Program wyświetla też bieżącą prędkość jazdy.

Alternatywnym rozwiązaniem może być popularny portal Google Maps, który też może posłużyć do planowania rowerowych wypraw. W razie potrzeby możesz przestawić ustalanie trasy na tryb pieszego, aby wykluczyć autostrady i trasy szybkiego ruchu.

Aplikacje nawigacyjne przydają się szczególnie na eskapady, w których rowerzysta chce poznać obce terytorium, nie mając tradycyjnej mapy.

Ten drobny program usuwa ograniczenie głośności w odtwarzaczach iPod. Wystarczy jedno kliknięcie myszy.

Ten drobny program usuwa ograniczenie głośności w odtwarzaczach iPod. Wystarczy jedno kliknięcie myszy.

Nieograniczony poziom głośności w iPodzie

Apple wyposażył iPody rozprowadzane na terenie Europy w fabryczną blokadę poziomu głośności. Jeżeli nie wystarcza ci sztucznie ograniczona skala głośności, możesz usunąć wspomnianą barierę za pomocą narzędzia goPod. Program ten modyfikuje wewnętrzne oprogramowanie odtwarzacza. Jest dostępne w wersjach do Windows i MacOS. Współpracuje ze wszystkimi iPodami trzeciej, czwartej i piątej generacji (iPod Video), a także modelami iPod Color, Mini, Nano i Photo.

Jak to zrobić. Modyfikacja firmware’u jest łatwa do wykonania. Na dodatek możesz ją bardzo łatwo cofnąć. Podłącz odtwarzacz do komputera, po czym rozpakuj i zainstaluj program goPod. Gdy aplikacja wykryje podłączony odtwarzacz, kliknij przycisk Go, aby pozbyć się ograniczenia głośności. Jednak następne zaktualizowanie firmware’u zniesie powyższą modyfikację programem goPod, więc trzeba będzie ją ponowić, aby usunąć limit głośności.

Gdy kod regionalny uniemożliwia odtworzenie płyty BD lub DVD, spróbuj obejść blokadę, stosując tajną sekwencję klawiszy.

Gdy kod regionalny uniemożliwia odtworzenie płyty BD lub DVD, spróbuj obejść blokadę, stosując tajną sekwencję klawiszy.

Usuwanie blokady regionalnej w napędach BD i DVD

Napędy BD i DVD odmawiają odtwarzania płyt pochodzących ze Stanów Zjednoczonych, zgłaszając niewłaściwy kod regionu. Przemysł filmowy wykorzystuje kody tego rodzaju, aby kontrolować czasowo rozprowadzanie hitów kinowych w poszczególnych strefach geograficznych świata. Każdemu filmowi na krążku BD lub DVD jest więc przypisany kod regionu. To samo dotyczy większości odtwarzaczy. Jednak przeważnie udaje się obejść tę blokadę, naciskając odpowiednią sekwencję klawiszy na pilocie zdalnego sterowania lub obudowie urządzenia.

Jak to zrobić. Aby ustalić, jakie czynności trzeba wykonać w wypadku twojego odtwarzacza, przywołaj stronę www.videohelp.com/dvdhacks. Wpisz model urządzenia w polu Search DVD Player. W kolumnie Hacks są wyszczególnione wszystkie wpisy, które przypuszczalnie zawierają rozwiązanie problemu.