Sprzętowe szyfrowanie dysków - wkrótce w każdym komputerze

Jeśli kupimy komputer wyposażony w chip Trusted Platform Module 2.0 i system Windows Vista, będziemy w stanie zaszyfrować zawartość dysku twardego. Trusted Computing Group chce jednak, by możliwość łatwego sprzętowego zakodowania danych nie była ograniczona do systemu Microsoftu, dlatego rozpoczęto prace nad układami, które byłyby montowane bezpośrednio w HDD i napędach optycznych.

Do "TCG Storage Work Group" wchodzą producenci dysków twardych, napędów taśmowych i optycznych. Ich zdaniem kodowane powinny być nie tylko te dane, które są przesyłane przez sieć, ale również te, które się składuje. Sprzętowe szyfrowanie nośników ma zapobiec kradzieżom cennych informacji wraz z laptopami czy komputerami wynoszonymi z biur.

Nowa inicjatywa TCG różni się od podejścia Microsoftu funkcjonującego pod nazwą BitLocker Drive Encryption (patrz artykuł: "GRUB i LiLo nie dla Visty?"). Zamiast jednego układu TPM w komputerze w każdym napędzie ma się znaleźć osobny chip przechowujący klucze, dzięki którym możliwe będzie odszyfrowanie zawartych na dysku danych zakodowanych np. z użyciem AES. Dostęp do chipu zostanie zabezpieczony hasłem.

Firmy wchodzące w skład TCG mają zamiar zaprezentować prototypy napędów w sierpniu br. Mówi się, że pod koniec października gotowe urządzenia trafią do sprzedaży.