"Spyware - zrób to sam". Cena: 15 dolarów

Specjaliści z SophosLabs odkryli w Sieci witrynę sprzedającą gotowe pakiety oprogramowania ułatwiające tworzenie spyware'u. W ich cenę, wynoszącą 15 dolarów, wliczono nawet... koszty pomocy i obsługi technicznej.

Jak donosi serwis Eweek, pakiet "zrób-to-sam" pozwalający na szybkie tworzenie programów szpiegujących, nazywa się WebAttacker. Znaleziono go na rosyjskiej witrynie prowadzonej prawdopodobnie przez programistów zajmujących się tworzeniem złośliwego kodu.

W pakiecie znalazły się skrypty ułatwiające zarażanie komputerów i rozsyłanie spamu. Ten ostatni namawiał do odwiedzania specjalnie spreparowanych witryn, które ukradkiem zarażały maszyny zgromadzonym na nich oprogramowaniem.

Ron O'Brien, analityk z Sophosa, mówi, że w próbkach pakietu znalazły się przykładowe e-mail mówiące o ochronie przed ptasią grypą i teoriach spiskowych dotyczących zabójstwa Milosevića oraz zachęcające do kliknięcia w odsyłacz z dalszym ciągiem opowieści. Jego zdaniem tego typu oferty w Internecie sprawiają, że za cyberprzestępczość wezmą się nawet młodzi, mało zaawansowani "hakerzy".