Srebrne światło

Silverlight to nowa technologia proponowana przez Microsoft, umożliwiająca tworzenie nowoczesnych, efektownych aplikacji internetowych. Czy przełamie hegemonię Adobe Flash?

Silverlight ma być dodatkiem do wszystkich najważniejszych przeglądarek internetowych w systemach Windows i Mac OS, a także w Linuksie. Nowa technologia Microsoftu umożliwi tworzenie multimedialnych aplikacji, animacji wzbogaconych grafiką wektorową i filmów o wysokiej jakości, osadzonych na zwykłej stronie WWW. Na pewno będzie konkurować z Adobe Flash, na jej korzyść przemawia wykorzystanie JavaScriptu, XAML i .NET . Oczekiwana jest również wersja do telefonów komórkowych.

Silverlight stanie do walki nie tylko z niezwykle popularną technologią Flash, ale też nowymi projektami firmy Adobe: Flex i Apollo. Niepokój może wzbudzać to, że nie obsługuje SVG, uniwersalnego, opartego na języku XML formatu zapisu . Wtyczka Silverlight, umożliwiająca uruchomienie aplikacji przygotowanych w nowej technologii, dostępna jest w publicznej wersji beta. Udostępnione zostały także wersje testowe narzędzi programistycznych, m.in. Microsoft Expression oraz Visual Studio "Orcas".