Srebrny jubileusz komputera Mac

W roku 1977 firma Apple przedstawiła światu maszynę Apple II. Był to jeden z pierwszych komputerów osobistych na świecie. Do czasu wprowadzenia na rynek pierwszego IBM PC w roku 1981, koncern z logo jabłka zdominował rynek komputerów osobistych. Najbardziej trwałym rezultatem działalności Apple okazał się jednak Macintosh, który 24 stycznia 2009 r. obchodzi swoje 25. urodziny.

Po premierze Apple II firma nie spoczęła na laurach i niemal natychmiast rozpoczęła prace nad jego następcą. Obawy o los Apple II okazały się nieuzasadnione, bowiem różne wariacje modelu Apple II sprzedawały się znakomicie jeszcze przez ponad 15 lat. Następcą Apple II okazał się być...

Apple III

Apple III był kompatybilny z Apple II zarówno pod względem sprzętowym jak i programowym, ale korzystał też z oprogramowania stworzonego specjalnie dla niego.

Srebrny jubileusz komputera Mac

Apple III (fot. en.wikipedia.org)

Model ten okazał się jedną z największych wpadek firmy. Nękały go przeróżne usterki, włączając w to problemy z przegrzewaniem (wedle Steve'a Jobsa było to spowodowane brakiem wewnętrznych wentylatorów), a zastosowane w nim rozwiązania sprzętowe nie oferowały właściwie niczego nowego. Apple III został wycofany z produkcji, ale firma zdążyła na nim stracić 60 milionów dolarów.

Lisa

Apple Lisa był (była) komputerem zaprojektowanym jako maszyna biznesowa. Miał to być prosty biznesowy komputer, nie posiadający żadnych zaawansowanych technologii nowej generacji. W momencie premiery Lisa stała się pierwszym produktem Apple wyposażonym w graficzny interfejs użytkownika (GUI), bardzo zbliżony do tego, który rok później zastosowano w Makach. Podczas wstępnych prac na Lisą, Jobs wraz inżynierami Apple dwa razy zawitał do Centrum Badawczego Xerox w Palo Alto (PARC). Firma Xerox założyła PARC w celu tworzenia nowych technologii. Miało to być miejsce gdzie światłe umysły mogłyby tworzyć innowacyjne produkty. W PARC powstały takie technologie jak Ethernet, programowanie obiektowe i systemy GUI, które mogły być obsługiwane za pomocą myszy. Inżynierowie Xerox Corp. byli jednak zajęci robieniem interesów na kserokopiarkach i pozwalali się kurzyć wielu cennym wynalazkom. Władze firmy po prostu nie wiedziały jak je wykorzystać. Silna grupa pod wezwaniem Jobsa zawitała do PARC w 1979 roku. Po przyjrzeniu się technologiom Xerox - zwłaszcza graficznemu systemowi operacyjnemu obsługiwanemu za pomocą myszy - firma Apple zdecydowała się zaimplementować jak najwięcej owych wynalazków w Lisie.

Srebrny jubileusz komputera Mac

Apple Lisa (fot. macgeek.org)