Srebrzyste światło w Internecie

Ani Microsoft, ani Adobe nie ustają w wysiłkach, aby odebrać sobie kolejne fragmenty rynku. Adobe namiętnie walczy z formatem XPS i za wszelką cenę próbuję wprowadzić na rynek własny odtwarzacz multimediów, Microsoft tymczasem przygotował mocne uderzenie w technologię Adobe Flex.

Microsoft oficjalnie zaprezentował światu technologię Windows Presentation Foundation/Everywhere (WPF/E) z nową, bardziej nośną marketingowo nazwą - Silverlight. WPF/E wykorzystuje XAML i JavaScript oraz pozwala na konstruowanie bogatych aplikacji multimedialnych (gier, prezentacji itp.) dostępnych bezpośrednio z poziomu przeglądarek WWW. Specjaliści z Redmond deklarują, że ich tworzenie jest łatwiejsze i tańsze niż podczas wykorzystywania formatów konkurencyjnych; choć ich nazwy nie padły, można się domyślać, że chodzi o Adobe Flex czy OpenLaszlo.

Będąc jednym z elementów WPF, Silverlight generuje grafikę z użyciem bibliotek DirectX. Odpowiedzialność za rendering interfejsu aplikacji zostaje przerzucona z głównego procesora komputera na GPU, zatem odpowiednio napisany program wykorzystujący WPF/E może chodzić szybciej niż identyczna aplikacja wykorzystująca technologie konkurencyjne.