Średniak w natarciu, czyli czym Galaxy A54 5G pokona twojego najnowszego flagowca

Nowy przedstawiciel Samsunga właśnie pojawił się w sprzedaży i dużo wskazuje na to, że obok tej premiery nie można przejść obojętnie.

Fot. Henry Burrell / Foundry

Galaxy A54 5G stanowczo podnosi poprzeczkę względem swoich poprzedników, wprowadzając nowe funkcje, które Samsung zwykł rezerwować dla droższych smartfonów. Oprócz ulepszonej konstrukcji i lepszej jakości budowy, Galaxy A54 otrzymał również znaczące ulepszenia względem aparatu i edycji zdjęć, których na próżno szukać w innych smartfonach ze średniej półki cenowej.

Smartfon zadebiutował właśnie na polskim rynku w cenie 2399 zł, a więc jest wyraźnie droższy od swojego poprzednika, który na premierę kosztował 2099 zł. Podwyżka cen nie jest tak duża, jak w przypadku flagowej serii, ale nadal pozostaje zauważalna. Tym razem jednak podwyżka ta ma swoje uzasadnienie w funkcjach, jakie oferuje ten model. Jeśli zdecydujesz się na zakup Galaxy A54 5G, możesz liczyć na następujące zaawansowane funkcji aparatu i edycji zdjęć:

  • AI Image Enhancer: Ta funkcja sprawia, że zdjęcia wyglądają na bardziej żywe i mniej nudne poprzez wykorzystanie sztucznej inteligencji do poprawy kolorów i kontrastu.
  • Auto Framing: Automatycznie dostosowuje kąt widzenia i pozwala kamerze na przybliżenie do pięciu osób podczas nagrywania wideo.
  • Auto Night Mode: Pozwala mierzyć ilość światła wokół obiektów i automatycznie przełączać się na tryb nocny.
  • Nightography: Tak Samsung nazywa funkcję, dzięki której aparaty ich smartfonów mogą przyjąć wystarczającą ilość światła, aby uchwycić wyraźne obrazy w nocy lub w słabych warunkach oświetleniowych. W tym przypadku termin ten jest używany do opisania większych pikseli. Sensor Galaxy A54 może rejestrować bardziej wizualnie żywe zdjęcia i filmy dzięki zwiększeniu rozmiaru pikseli o 56%.
  • Ulepszony OIS i VDIS: Galaxy A54 5G ma szerszy kąt OIS (optycznej stabilizacji obrazu), unowocześniony z 0,95 stopnia do 1,5 stopnia. Ponadto poprawia VDIS (Video Digital Image Stabilization) z wyższą częstotliwością 833 Hz (Galaxy A53 posiadał 200 Hz).
  • No Shake Night Mode: Dzięki ulepszonemu OIS i VDIS, Galaxy A54 otrzymał również tak zwany "No Shake Night Mode", pozwalając aparatowi uchwycić zdjęcia w słabym oświetleniu z większą ilością szczegółów i mniejszym rozmyciem. Dzięki temu Galaxy A54 ma obiecywać stabilne nagrywanie wideo bez subtelnych drgań i efektów rozmycia światła.
  • Object Eraser: Ta funkcja Galerii została zapowiedziana w 2021 roku wraz z premierą flagowej serii Galaxy S21. Teraz trafia ona do Galaxy 54 i pozwala użytkownikom natychmiast pozbyć się niechcianych obiektów ze zdjęć.
  • Remaster zdjęć i GIF-ów: W serii Galaxy S23 wprowadzono nowe funkcje One UI 5.1 dla galerii zdjęć, a teraz Galaxy A54 również może usunąć niechciane cienie i odbicia ze zdjęć. Galeria pozwala również użytkownikom na edycję GIF-ów i pozbycie się szumów często związanych z tym formatem obrazu.
  • Precyzyjne ustawianie ostrości: Galaxy A54 5G unowocześnia PDAF (Phase Detection Auto Focus) do All-pixel Autofocus (który jest w zasadzie Dual Pixel PDAF). W praktyce autofokus powinien być szybszy, bardziej precyzyjny i lepiej radzić sobie w słabych warunkach oświetleniowych.
Galaxy A54 5G w kolorze czarnym, fioletowym i beżowym.

Fot. Henry Burrell / Foundry

Galaxy A54 5G kontra Galaxy A53 5G

Pierwszą istotną różnicą między Galaxy A54 5G a Galaxy A53 5G jest zmodyfikowany design. Nowy model posiada obiektywy wtopione w plecki urządzenia, podobnie jak ma to miejsce w przypadku flagowców Samsunga. Starsze urządzenie oferuje wyraźnie odstającą wysepkę z aparatami, z której koreański producent powoli rezygnuje. Różnice widoczne są również w wielkości wyświetlacza, który w tegorocznym modelu jest mniejszy i posiada przekątną 6.4-cala (zeszłoroczny wariant został wyposażony w 6.5-calowy ekran). Pozostałe elementy związane z wyglądem, takie jak ramki wokół wyświetlacza czy umiejscowienie kamerki do selfie, pozostają niemalże identyczne.

Zobacz również:

Najważniejszą zmianą dotyczącą specyfikacji jest użycie nowego procesora oraz 8 GB pamięci RAM w każdej wersji urządzenia. Chipset, który został wykorzystany do konstrukcji smartfona, to Exynos 1380. W testach syntetycznych wypada on wyraźnie lepiej od swojego poprzednika, a więc tegoroczny Galaxy A54 5G będzie zauważalnie wydajniejszy od swojego poprzendnika.

Nie sposób też nie wspomnieć o aparatach. Patrząc na ich liczbę i rozdzielczość można pomyśleć, że Samsung raczej zrobił krok wstecz, jednak jak wiadomo, nie liczy się ilość, ale jakość. Nie dość, że producent w końcu zrezygnował z dedykowanego czujnika głębi, to jeszcze główny aparat 50 MP ma o wiele większą matrycę niż 108 MP u poprzednika, dzięki czemu zdjęcia będą zdecydowanie jaśniejsze i lepiej oddające naturalne kolory. Wygląda więc na to, że Galaxy A54 będzie poważnym kandydatem do najlepszego fotograficznego średniaka 2023 roku.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: