Środowisko open source: "Potrzebny jest nowy format graficzny"

W środowisku sympatyków oprogramowania o otwartych kodach źródłowych pojawiły się głosy mówiące o potrzebie stworzenia nowego formatu grafiki rastrowej. Dzięki niemu współpraca aplikacji wymieniających dane w postaci graficznej miałaby być znacznie łatwiejsza.

Dotychczas takim standardem był natywny dla Photoshopa format PSD. Od kiedy jednak Adobe przestało udostępniać jego specyfikację - można otrzymać do niej dostęp dopiero po podpisaniu umowy mówiącej, iż nie wykorzystamy naszej wiedzy przeciwko Adobe - natychmiast stał się on dość niewygodny.

Okazało się, że PSD nie ma żadnego godnego siebie następcy. Natywny dla GIMP-a format XCF nie dość, że wkrótce może zostać zamieniony na coś nowocześniejszego, to jeszcze pozostawia niewiele miejsca na ewentualne ulepszenia. TIFF znowu jest zbyt skomplikowany, a ciągle jeszcze nie obsługuje warstw tekstowych.

Największe szanse na zastąpienie PSD ma OpenRaster. Przypomina on ODF i ma stanowić połączenie plików binarnych i tekstowych (XML) w jednym archiwum ZIP.

Warto zajrzeć: szkic specyfikacji OpenRaster (w języku angielskim)