Środowy Przegląd Prasy

ARiMR wyda 141 mln zł na usługi IT... Facebook szuka przyjaciół w Chinach... Założyciel Della dokupił akcje swej firmy za 100 mln dolarów... Dwie firmy spierają się o zyski z loterii Orange... Fuzja na rynku dystrybutorów e-gazet... ARiMR zapłaci Asseco Poland 21,16 mln zł... Na Mazowszu powstaje pierwszy w Polsce komplementarny system e-administracji... TVN szykuje się do wejścia na iPady i prowadzi zaawansowane testy...

COMPUTERWORLD

Początek końca neutralności sieci?

Czyli refleksje po szczycie Komisji Europejskiej w sprawie "otwartego Internetu"

PL.ID: Trwa jeden z największych przetargów w administracji publicznej

W listopadzie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło przetarg na dostarczenie kart chipowych na potrzeby projektu PL.ID. Zgłosiło się sześć firm, które walczą o jeden z największych kontraktów ostatnich lat. Przetarg ma być wart prawie 400 mln zł.

Amazon oferuje oprogramowanie biznesowe Oracle w modelu usługowym

W ramach platformy Amazon EC2 udostępnione zostały m.in. systemy Oracle E-Business Suite, PeopleSoft i JD Edwards. Oferowane w modelu usługowym rozwiązania są w pełni certyfikowane przez koncern Oracle i objęte wsparciem technicznym.

Amerykański regulator sprawdzi okoliczności odejścia Marka Hurda ze stanowiska dyrektora generalnego HP

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wszczęła dochodzenie mające na celu szczegółowe zbadanie okoliczności odejścia Marka Hurda ze stanowiska dyrektora generalnego koncernu HP. Postępowanie ma również wyjaśnić czy w 2008 roku nie był on źródłem przecieków towarzyszących fuzji HP i EDS.

RZECZPOSPOLITA

Fuzja na rynku dystrybutorów e-gazet

Notowana na New Connect spółka e-Kiosk, sprzedająca elektroniczne wydania prasy, zawarła z firmą Kariera.pl porozumienie w sprawie przejęcia 100 proc. udziałów w konkurencyjnej firmie eGazety.

ARiMR: 141 mln zł na usługi IT

Firma Hewlett Packard Polska otrzymała od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), bez przetargu, zlecenie na serwis głównego systemu IT. Wartość kontraktu, który obowiązywał będzie do końca przyszłego roku, to 101,5 mln zł brutto.

Dwie firmy spierają się o zyski z loterii Orange

25 listopada należąca do greckiej grupy spółka InternetQ Poland złożyła w sądzie pozew przeciwko firmie EL2 z giełdowej grupy MNI.

GAZETA PRAWNA

E-administracja: mapy do pozwolenia na budowę otrzymamy za pomocą jednego kliknięcią

Na Mazowszu powstaje pierwszy w Polsce komplementarny system e-administracji. Dzięki niemu od 2012 r. urzędnicy samorządowi z 283 gmin oraz 40 powiatów będą mieli dostęp do map geodezyjnych i istniejących planów zagospodarowania w całym województwie. W efekcie starający się np. o pozwolenie na budowę nie będzie musiał dostarczać aktualnych map geodezyjnych, bo urzędnik pobierze je z bazy jednym kliknięciem.

Założyciel Della dokupił akcje swej firmy za 100 mln dolarów

Michael Dell, założyciel komputerowego giganta Dell Inc., dokupił kolejne akcje własnej firmy za 100 mln dolarów.

WYBORCZA.BIZ

Wyścig stacji w nowych mediach. TVN testuje iPada

TVN szykuje się do wejścia na iPady i prowadzi zaawansowane testy. Do końca roku aplikację na iPad miał przygotować również Polsat.

PARKIET

ARiMR zapłaci Asseco Poland 21,16 mln zł

Rolnicza agencja powierzyła Asseco Poland serwis aplikacji OFSA, OFSA-PROW, OFSA-PROW-DD i RG.PROW. Wartość zlecenia to 21,16 mln zł netto.

PULS BIZNESU

Facebook szuka przyjaciół w Chinach

Mark Zuckerberg, współzałożyciel i prezes portalu społecznościowego Facebook, odwiedził siedzibę Baidu, najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej w Chinach.

NetWorld

10GbE i co dalej?

Obecnie już niemal 25% wartości światowego rynku przełączników ethernetowych, szacowanego na 18 mld USD, stanowią urządzenia pracujące w standardzie 10GbE (10 gigabit Ethernet). Specjaliści przewidują, że najwcześniej za dwa lata wzrośnie znaczenie portów 40/100 GbE. Bardziej odległa przyszłość należeć zaś będzie do rozwiązań 400GbE, a zwolennicy sieciowej odmiany prawa Moore'a, domagający się sieci TE (Terabit Ethernet) będą musieli uzbroić się w cierpliwość.

2 miliardy wiadomości spam wysyłane z Polski każdego dnia

W 2010 r. codziennie z komputerów w Polsce wysyłanych było średnio 2 miliardy niechcianych e-maili. 80 % wiadomości spam rozsyłały komputery zombie - informuje Symantec.

SecurityStandard

Audyt oprogramowania coraz popularniejszy w polskich urzędach

Aż połowa instytucji państwowych nie wie czy oprogramowanie zainstalowane w komputerach pracowników jest legalne. Z tego też powodu coraz więcej urzędów w Polsce przeprowadza lub wyraża chęć przeprowadzania audytów oprogramowania.