Środowy Przegląd Prasy

Rekordowa kara dla Plusa... WSA oddalił skargę Netii... Najwięcej za Emitela płacą Brytyjczycy... Telekomy dociskane przez operatorów "over the top"... Teledostawcy wieszczą w Polsce telerewolucję... Facebook testuje tanią sprzedaż grupową... Firma skontroluje w jaki sposób pracownik korzysta z komputera... Czytelnicy pomogą rynkowi e-booków...

COMPUTERWORLD

Światło pomoże mikroprocesorom

Naukowcy badają możliwość wykorzystania krzemowej fotoniki, by zlikwidować wąskie gardła transmisji danych wewnątrz układów scalonych. Pierwsze układy scalone już działają w laboratoriach.

SAP współpracuje z IBM i zaostrza konkurencję z Oracle

Przedstawiciele SAP twierdzą, że urządzenia analityczne SAP HANA współpracujące ze środowiskiem bazodanowym IBM DB2 radzą sobie z przetwarzaniem typowych danych lepiej niż rozwiązania oferowane przez koncern Oracle. Zdaniem analityków taka deklaracja spowoduje zaognienie konkurencji między firmami SAP i Oracle na rynku oprogramowania biznesowego.

Infor Global Solutions chce kupić Lawson Software za 1,8 mld USD

Będzie kolejna konsolidacja na rynku ERP? Władze Inforu złożyły ofertę zakupu Lawson Software. Transakcja ma przyczynić się do umocnienia pozycji rynkowej firmy oraz rozszerzenie oferty o rozwiązania niszowe Lawsona. Infor ma już na koncie - od roku 2002 - przejęcia ponad 30 producentów oprogramowania biznesowego. Analitycy nie wykluczają, że podobne oferty na zakup Lawson Software złożą również inne firmy branży IT.

KRRiT miałby prowadzić rejestr usług medialnych oferowanych w Internecie

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji - którą w ekspresowym tempie uchwala Sejm - to kolejna, niezbyt fortunna próba dopasowania starych ram prawnych do nowych technologii informacyjnych. W dodatku jej autorzy tłumaczą się unijnymi przepisami.

RZECZPOSPOLITA

Rekordowa kara dla Plusa

Za utrudnianie kontroli Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Polkomtel ma zapłacić 130,7 mln zł. To najwyższa kara nałożona na jedną firmę w historii.

Telekomy dociskane przez operatorów "over the top"

Czas rozliczania inwestycji przez operatorów dramatycznie się skrócił. Jeszcze kilka lat temu wynosił pięć, czasem więcej lat. Dziś są to maksymalnie dwa lata. Za tą barierą jest nieprzewidywalne. FTTx i światłowody? W każdym województwie potrzeba ich 3-4 tys. km. To kosztuje, i nie nie zwróci się w dwa lata - mówi w rozmowie z rpkom.pl Piotr Czechowicz, dyrektor Juniper Networks na region Europy Wschodniej.

GAZETA PRAWNA

Firma skontroluje w jaki sposób pracownik korzysta z komputera

Pracodawca ma prawo kontrolować, w jaki sposób pracownik korzysta z powierzonego mu mienia służbowego. Pracownik może jednak żądać zadośćuczynienia, jeżeli kontrola naruszy jego dobro osobiste.

Czytelnicy pomogą rynkowi e-booków

Choć liczba tytułów, które można przeczytać na e-bookach, dynamicznie rośnie, ich oferta nadal jest bardzo skromna w porównaniu z tradycyjnymi wydaniami książek. Tylko w 2010 roku tych ostatnich przybyło aż 31 tys., podczas gdy na e-bookach jest dostępnych na razie tylko 8 tys. tytułów.

WYBORCZA.BIZ

Facebook testuje tanią sprzedaż grupową. Wytną konkurencję?

Na rynku zakupów grupowych robi się coraz ciaśniej. Grouponowi, który na tym polu jest pionierem, depczą po piętach giganci. Najpierw Google ogłosił, że otworzy własny serwis. Teraz na horyzoncie pojawił się Facebook. Jego tajną bronią mają być rekomendacje użytkowników serwisu.

PARKIET

WSA oddalił skargę Netii

Wojewódzki Sąd Administracyjny ogłosił dziś wyrok w sporze Netii z dyrektorem Izby Skarbowej o około 60 mln zł. Nie podzielił opinii spółki i jej wnioski oddalił.

PULS BIZNESU

Teledostawcy wieszczą w Polsce telerewolucję

Ruch w sieci będzie rósł lawinowo, więc rozgorzeje ostra walka o jego obsługę.

Najwięcej za Emitela płacą Brytyjczycy

Transakcja będzie miała ogromne przełożenie na wyniki TP SA, którą kieruje Maciej Witucki.

NetWorld

Konkurs: Ustrzel solidny serwer

Networld zaprasza przedstawicieli firm i instytucji do udziału w konkursie "Ustrzel solidny serwer". Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań, aby zyskać szansę wygrania nowoczesnego serwera Fujitsu PRIMERGY TX150 S7 w bogatej konfiguracji.

Telefonia IP? Tak, ale razem z PSTN

Obecnie większość rozwiązań firmowych VoIP łączy cechy telefonii głosowej, komunikacji tekstowej (Instant Messaging) czy popularnych tele- i wideokonferencji.

Zarządzamy siecią SAN

Gdy ilość danych rośnie w tempie wykładniczym a firmowe budżety na inwestycje w IT są maksymalnie napięte, istotnego znaczenia nabiera efektywne zarządzanie i właściwe gospodarowanie zasobami pamięci masowej. Dobrym rozwiązaniem może się okazać wdrożenie w centrum danych zestawu narzędzi do zarządzania pamięcią masową - SRM (Storage Resource Management).

InternetStandard

Nowa ustawa medialna legislacyjną wpadką

Nowa ustawa medialna przeszła już przez Sejm, a dzisiaj trafi pod głosowanie w Senacie. Krajowa Izba Gospodarcza we współpracy z IAB Polska przygotowała zestaw poprawek, który może uchronić nas przed prawnym bublem i wielkimi problemami dla wszystkich przedsiębiorców umieszczających treści audiowizualne w Internecie.