Środowy Przegląd Prasy

Optimus liczy na Xboksa i wyrok… Google sięga po filmy telewizyjne… Hawe pomyśli o Sferii… Astro inwestuje w 3D… Grupa TP w II kw. utworzy rezerwy na karę od KE… Internet przyciąga do sklepów… Smartfony gotowe na wszystko… Polskie Badania Internetu mają nowych właścicieli… Szkoły będą mogły organizować e-lekcje…

COMPUTERWORLD

Co się stało z czytelnikiem

Nikt nie wie, czy Internet przekształcił sposób obcowania z tekstem, czy pozbawił nas zdolności odbioru dłuższych form. Czy należy nad tym ubolewać, czy poczekać na wyłonienie się nowego porządku?

Oracle domaga się 2,6 mld USD odszkodowania za implementację Javy w środowisku Google Android

Na 2,6 mld USD oszacowano szkody poniesione przez firmę Oracle w wyniku rzekomego bezprawnego wykorzystania chronionych prawnie rozwiązań technicznych w ramach systemu operacyjnego Google Android. Zdaniem przedstawicieli koncernu Google jest to kwota zdecydowanie zawyżona.

HP dokona analizy systemu centralnego Kredyt Banku

Hewlett-Packard Polska wykona analizę systemu transakcyjnego Profile wykorzystywanego przez Kredyt Bank.

Od piątku w krajach UE mamy tańsze połączenia w roamingu

Z początkiem lipca weszły w życie nowe przepisy określające maksymalną wysokość opłat za minutę połączenia wykonywanego spoza macierzystej sieci komórkowej w krajach UE. W tym tygodniu udostępniony ma również zostać projekt ustawy, która zacznie obowiązywać za 12 miesięcy. Zapowiadane przepisy mają określać m.in. maksymalną wysokość opłat za przesyłanie danych w roamingu.

RZECZPOSPOLITA

Polskie Badania Internetu mają nowych właścicieli

Do właścicieli spółki, na której zlecenie powstają jedne z najważniejszych w kraju badania ruchu w Internecie dołączyło pięć nowych firm.

Szkoły będą mogły organizować e-lekcje

Obowiązkowe zajęcia nauczyciel poprowadzi w sieci. Skorzystają z tego np. uczniowie chorzy i ci za granicą. Nauczanie przez Internet ma wspierać to tradycyjne.

Jak nauczyć robota czytania z twarzy

Mimika twarzy dostarcza wielu informacji na temat nastroju, charakteru i zamiarów drugiego człowieka. Naukowcy brytyjscy te typowo ludzkie umiejętności przekładają na język informatyki i uczą maszyny.

Internet przyciąga do sklepów

Nawet dla osób niekupujących online coraz ważniejsze przy zakupach są informacje z sieci.

Astro inwestuje w 3D

Kontrolowana przez Ryszarda Krajewskiego, założyciela Superstacji, notowana na New Connect spółka Astro uruchomiła pierwsze cztery z zapowiadanych dziesięciu kanały telewizyjne 3D.

Google sięga po filmy telewizyjne

Google stara się o zakup serwisu Hulu. To krok w stronę udostępniania przez tę firmę w sieci filmów na życzenie.

GAZETA PRAWNA

Smartfony gotowe na wszystko

Samsung, HTC, Nokia, LG I Blackberry chcą wykorzystać modę, jaka zapanowała w Polsce na smartfony. Kupimy ich w tym roku co najmniej 3,5 mln. Operatorzy będą nas zachęcać do serfowania po internecie.

Rożyński: Komórkowe disco polo, czyli nowa jakość w telekomunikacji

Konkurencję na rynku telefonii komórkowej Zygmunt Solorz-Żak może pokonać nie tyle szybkim internetem, ile niższymi kosztami i tanimi połączeniami. I właśnie tego należy się po nim spodziewać.

PARKIET

Hawe pomyśli o Sferii

Rozważymy ofertę kupna Sferii - deklaruje szef Hawe. Dla Cyfrowego Polsatu przejęcie spółki od właściciela to temat zamknięty. NFI Midas nie miał tego w planach.

Qumak-Sekom: II kwartał był lepszy niż rok temu

Paweł Jaguś, prezes Qumaku-Sekomu, twierdzi, że brak w portfelu kontraktu na budowę Śląskiej Karty Usług Publicznych nie będzie miał wpływu na tegoroczne wyniki spółki.

PULS BIZNESU

Grupa TP w II kw. utworzy rezerwy na karę od KE

Grupa Telekomunikacji Polskiej w drugim kwartale utworzy rezerwy na karę, jaką dostała w czerwcu od Komisji Europejskiej, która przekracza o 458 mln zł utworzone wcześniej rezerwy - wynika ze słów prezesa TP SA Macieja Wituckiego.

Optimus liczy na Xboksa i wyrok

Geralt walczy o zyski na konsolach, spółka szuka profitów w sądzie. Jest szansa na sukces na obu frontach.

NetWorld

Procesor sieciowy transmitujący dane z szybkością 400 Gb/s

Alcatel-Lucent opracował wydajny procesor sieciowy trzeciej generacji oznaczony symbolem FP3 (FlexPath 3). Producent informuje, że układ pracuje cztery razy szybciej niż najwydajniejsze dostępne obecnie produkty tego typu, transmitując dane z szybkością do 400 Gb/s.

Intel: POEM pozwoli oszczędzaniać energię w firmach?

Koncern Intel pracuje nad aplikacją, która ma zachęcać użytkowników komputerów do oszczędzania energii. Zadaniem system POEM (Personal Office Energy Monitor) będzie dostarczanie bieżących informacji o zużyciu energii i sugerowanie, w jaki sposób można je zredukować.

iOS vs Android, czyli krótka historia o bezpieczeństwie

Mobilne systemy operacyjne są bezpieczniejsze od swoich biurkowych odpowiedników - przekonują specjaliści firmy Symantec. Najbardziej popularne z nich - iOS i Android - wciąż jednak mają słabe strony, które w bezpośredni sposób wpływają na komfort i jakość pracy zwolenników smartfonów.