Środowy Przegląd Prasy

Zbigniew Opach będzie dalej kupował Softbank. Prokom i TCF nie kupiły natomiast na razie, mimo wcześniejszych zapowiedzi, akcji Elektrimu od BRE. Układ Szeptela czterokrotnie mniejszy od pierwotnie zakładanego. Rząd zapozna się ze sprawą konwersji opłat za licencje operatorów stacjonarnych na zobowiązania inwestycyjne.

PARKIET

Inwestor będzie skupował Softbank

Zbigniew Opach - indywidualny inwestor, którego udziały w Softbanku przed kilkoma dniami wzrosły powyżej 5%, zapowiada kolejne inwestycje - zapewne także w branżę informatyczną. W samym Softbanku chce mieć do końca roku 10% udziałów i przedstawiciela w radzie nadzorczej. Powiedział, że nie jest związany z Prokomem, a w związku z "doskonałymi perspektywami" i niedoszacowaniem Softbanku będzie kupował walory spółki do granicy 30 zł za papier. (s. 1)

Sprzedaż Elektrimu odwleka się

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom BRE nie sprzedał do końca czerwca pakietu akcji Elektrimu. W lutym BRE podpisał umowę z Polsatem i TCF na sprzedaż 17 mln akcji Elektrimu po cenie 7,5 zł za papier. Transakcja miała odbyć się w dwóch transzach - do końca czerwca i we wrześniu. Według analityków powodem zaistniałej sytuacji może być konieczność zablokowania przez BRE akcji Elektrimu do czasu WZA holdingu. BRE nie komentuje, dlaczego nie doszło do transakcji. (s. 3)

Sędzia surowy dla Szeptela

Sąd postanowił, że postępowaniem układowym może być objęte tylko 8,6 mln zł z ok. 36 mln zł zobowiązań spółki, o co wnioskował Szeptel. Operatorowi najbardziej zależy na objęciu układem ok. 17 mln zł roszczeń Pekao S.A. Szeptel zapowiada odwołanie się od tej decyzji. (s. 4)

PULS BIZNESU

Telekonwersje będą z poślizgiem

Na najbliższym posiedzeniu rządu Ministerstwo Infrastruktury przedstawi projekt decyzji dotyczącej konwersji opłat licencyjnych operatorów stacjonarnych. Wcześniej zakładano, że stosowne decyzje zapadną do końca czerwca. Minister Heller uznał jednak, że poinformuje o sprawie rząd na posiedzeniu RM. Konwersja zakłada zamianę opłat na inwestycje operatora w infrastrukturę telekomunikacyjną - po wydaniu decyzji Ministerstwo przeprowadzi następnie wyrywkowe kontrole faktycznego poziomu inwestycji i wyda ostateczne decyzje. Łączna kwota, która może być objęta konwersją to 320 mln EUR. (s. 6)