Środowy Przegląd Prasy

ComArch zamknął ub. rok najwyższym w swojej historii zyskiem. SBC Communications i BellSouth uzgodniły wczoraj przejęcie AT&T Wireless Services. W grudniu ub. roku wpływy ze sprzedaży urządzeń do produkcji chipów wyniosły 2,59 mld USD.

PULS BIZNESU

Bliżej upadłości

Wirtualna Polska ciągle zagrożona jest bankructwem. Wczorajsze walne zgromadzenie akcjonariuszy nie przyniosło decyzji o podwyższeniu kapitału. Na wniosek TP Internet obrady przerwano i przesunięto na początek marca. To może oznaczać, że zarząd będzie zmuszony do ogłoszenia upadłości. (s. 6)

Spółka puchnie od zamówień

Krakowski ComArch zamknął rok rozrachunkowy najwyższym w historii zyskiem sięgającym 12,29 mln zł. Według wstępnych danych zysk grupy wyniósł zaś 8,5 mln zł, przy 250 mln zł przychodów. Firma zakłada w br. 20-proc. wzrost sprzedaży i zysku, a według słów prezesa Filipiaka - pierwszy kwartał potwierdza ć ma te założenia. (s. 5)

Comp Rzeszów jest na plusie

W 2003 roku spółka osiągnęła 97,3 mln zł przychodów i zysk netto w wysokości 10,1 mln zł, co oznacza wzrosty w porównaniu z rokiem ub. o odpowiednio 20 i 40%. Zatrudnienie w firmie wzrosło ze 197 osób do 242. (s. 10)

Integrator przyspiesza

ComputerLand oczekuje dwucyfrowego wzrostu zysku operacyjnego i netto w roku 2004. W ub. roku spółka miała 582,4 mln zł przychodów (9-proc. wzrost) i zysk w wysokości 31 mln zł. (s. 11)

GAZETA PRAWNA

AT&T i Cingular - narodziny giganta

Amerykański SBC Communications i BellSouth uzgodniły wczoraj przejęcie AT&T Wireless Services, trzeciej na rynku amerykańskim firmy telefonii komórkowej. ZA możliwość realizacji tych planów SBC i BellSouth zapłacą 41 mld USD, po 15 USD za akcję. To aż o 27% więcej niż warte były akcje spółki na piątkowym zamknięciu. (s. 11)

Amerykanie na czele stawki

Nowy ranking największych firm zarządzających funduszami zdominowali Amerykanie na czele z Fidelity Investments. W pierwszej trójce według Financial Times znalazły się także State Street Global Advisor i Vanguard Group. (s. 11)

Optymizm w IT

2,59 mld USD wyniosły w grudniu ub. roku wpływy ze sprzedaży urządzeń do produkcji chipów - podał Semiconductor Equipment and Materials International. To o 48% więcej niż w listopadzie i 38,7% więcej niż w grudniu 2002. (s. 11)

GAZETA WYBORCZA

Niebezpieczna Celina

Do końca lutego wszystkie izby celne połączy nowy system informatyczny, który ma służyć do elektronicznej rejestracji dokumentów celnych. Ostatnio okazało się jednak, że program Celina nie posiada ważnych certyfikatów bezpieczeństwa. Po interwencji GW certyfikat odnowiono. (s. 18)