Stabilne LCD

Rynek wyświetlaczy LCD powoli zaczyna się stabilizować. Tak przynajmniej wynika z raportu opublikowanego przez firmę analityczną DisplaySearch.

Rynek wyświetlaczy LCD powoli zaczyna się stabilizować. Tak przynajmniej wynika z raportu opublikowanego przez firmę analityczną DisplaySearch. To raczej zła wiadomość dla klientów - oznacza ona koniec ostrej walki producentów, skutkującej wieloma obniżkami cen oraz licznymi promocjami.

W 2001 r. światowa nadwyżka dostaw wyświetlaczy LCD spadła z 16% w drugim kwartale do 8% w trzecim; w bieżącym wyniesie zaś, zdaniem analityków, jedynie 2%. To znaczy, że popyt na te urządzenia zaczyna się stabilizować, zaś producenci nie będą już zmuszeni do przeprowadzania intensywnych akcji marketingowych, których celem było pozbycie się owych nadwyżek. To m.in. kłopoty ze zbytem spowodowały, że ceny wyświetlaczy LCD spadły w ciągu ostatniego roku prawie o 50%.

Zdaniem przedstawicieli DisplaySearch, w tym roku (2001) na całym świecie sprzedanych zostanie w sumie ok. 14 mln tych urządzeń. Spodziewają się oni również, że w następnych latach popyt na nie będzie cały czas rósł, zaś ceny wciąż będą spadać, choć już raczej nie tak gwałtownie, jak w roku ubiegłym.


Zobacz również