Stacjonarna kontra komputerowa

Od czasu pojawienia się nagrywarek DVD stosujących w pełni wymienny nośnik, problem wyboru urządzenia do amatorskiej rejestracji obrazu budzi bardzo dużo wątpliwości.

Od czasu pojawienia się nagrywarek DVD stosujących w pełni wymienny nośnik, problem wyboru urządzenia do amatorskiej rejestracji obrazu budzi bardzo dużo wątpliwości.

Ogłupiani wszędobylską reklamą i działaniami marketingowymi producentów, szybko tracimy rozeznanie w świecie nowoczesnej techniki. Czym różnią się te urządzenia? Zapisują dane na krążkach tego samego typu i używają takich samych promieni lasera, a jednak wybór, na który się ostatecznie zdecydujemy, nie jest bez znaczenia. Spróbujmy wyjaśnić, o co w tym wszystkim chodzi...

CYFROWE MAGNETOWIDY - SPEŁNIENIE MARZEŃ

Nagrywarki funkcjonalnie są blisko spokrewnione z obecnymi w większości domów magnetowidami analogowymi. Z powodu możliwości, jakie daje nowy nośnik, liczbę funkcji użytkowych znacznie w nich powiększono, przy czym obsługa w wielu wypadkach została uproszczona.

Nagrywarka stacjonarna to produkt, który powinien zainteresować domowych użytkowników, nie najlepiej radzących sobie z zagadnieniami nowoczesnej techniki. Mogą oni w prosty i wygodny sposób, lecz przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej jakości obrazu i dźwięku, dokonywać archiwizacji filmów nagranych cyfrową , przegrywać na trwały nośnik materiał gromadzony przez lata na kasetach wideo oraz dysponować dużą elastycznością podczas dokonywania nagrań z telewizji. Niestety, nagrywarka stacjonarna nie umożliwi nam archiwizacji danych zgromadzonych np. na dysku twardym komputera. Jedynie w przypadku zaawansowanych produktów z wbudowanymi "twardzielami", jak np. Panasonic DMR-HS1, na wielogigabajtowym krążku będziemy mogli zapisać setki fotografii wysokiej jakości. Takiej transmisji dokonujemy korzystając z cyfrowych złączy USB bądź FireWire, w które jest wyposażona większość stacjonarnych nagrywarek. Do cyfrowego złącza możemy podłączyć również nowoczesną kamerę i przetransferować film bezpośrednio na płytę DVD.

TELEWIZJA NA PŁYCIE

Oczywiście, stacjonarna nagrywarka tym najbardziej różni się od komputerowego odpowiednika, że podobnie jak magnetowid ma wbudowany tuner telewizyjny. Dzięki niemu możemy nagrywać programy telewizyjne, które w zależności od wybranego trybu jakości zajmą więcej lub mniej miejsca na krążku. Kolejna przewaga stacjonarnego DVD nad napędem komputerowym to łatwość obsługi. Tryby zapisu obsługujemy praktycznie jednym klawiszem na pilocie, siedząc wygodnie w fotelu. Co więcej, szybkie czytniki umożliwiają oglądanie nagranego filmu nawet w trakcie jednoczesnego zapisu kolejnego fragmentu wideo. Wydaje się to wręcz nieprawdopodobne, lecz w praktyce jest jak najbardziej realne. Wygodną, lecz znaną już wcześniej funkcją są rozbudowane opcje programowania terminu rozpoczęcia i zakończenia nagrywania filmu. Szkoda że polscy nadawcy telewizyjni, wzorem swych kolegów z Zachodu, nie oferują telewidzowi wygodnych interaktywnych spisów programów, dzięki którym synchronizacja nagrywania z emisją programu odbywa się po przyciśnięciu jednego guzika.