"Stacjonarne" SMS-y już są

Wczraj oficjalnie ruszyła w Polsce komercyjna usługa przesyłania wiadomości SMS w telefonii stacjonarnej (Fixed SMS). Operatorem tego serwisu jest firma Fincom, która dostarczy na nasz rynek także urządzenia Microcom obsługujące technologię Fixed SMS.

Dzięki usłudze Fincom Fixed SMS abonenci sieci stacjonarnej i sieci komórkowej mogą wysyłać między sobą wiadomości tekstowe. Sercem systemu jest centrum obsługi SMS podłączone zarówno do sieci stacjonarnej (przez numer specjalny 0-701), jak i centrów operatorów sieci komórkowych. Podczas wysyłania wiadomości z telefonu stacjonarnego wyposażonego w funkcję SMS, aparat łączy się z numerem dostępowym Fincom Fixed SMS i w ciągu kilku sekund przesyła treść komunikatu. Gdy odbiorca ma numer sieci komórkowej, serwer usługi Fincom Fixed SMS przekazuje wiadomość do centrum właściwego operatora GSM. Gdy adresatem jest abonent sieci stacjonarnej, centrum obsługi sprawdza, czy jest on zarejestrowany w bazie jako posiadacz aparatu obsługującego komunikaty tekstowe (rejestracja odbywa się automatycznie przy pierwszym wysłaniu lub odebraniu wiadomości). Jeśli odbiorca ma klasyczny aparat stacjonarny, centrum przekształci tekst na informację głosową: w słuchawce odbiorca usłyszy miły, naturalnie brzmiący, kobiecy głos podający treść SMS.

Z aparatu stacjonarnego obsługującego SMS można w tej samej cenie wysłać także list e-mail, modyfikując odpowiednio treść wiadomości i podając numer bramki e-mail. Niestety, na razie długość zarówno wiadomości SMS, jak i e-mail ograniczona jest do 160 znaków.

Warunkiem wysyłania wiadomości w usłudze Fincom Fixed SMS jest posiadanie odpowiedniego aparatu i odblokowany dostęp do numerów 0-70x. Koszt wysłania komunikatu SMS jest równy cenie 1 minuty połączenia z numerem specjalnym 0-701 i zależy od planu taryfowego – w pakiecie standardowym TP S.A. wynosi 35 gr (z VAT).

Aby odbierać SMS-y w sieci stacjonarnej za pomocą terminalu z funkcją SMS, trzeba uaktywnić identyfikację numeru przychodzącego - tzw. CLIP – by aparat mógł rozpoznać połączenie nawiązywane przez centrum wiadomości i automatycznie odebrać tekst. Usługa prezentacji numeru w TP S.A. kosztuje obecnie 3,66 zł miesięcznie.

Firma Fincom zaprezentowała też urządzenia Microcom z serii phoneBuddy, dzięki którym możliwa jest obsługa Fixed SMS. Są to przystawki do telefonów phoneBuddy Comfort (ok. 260 zł) i phoneBuddy Expert (ok. 360 zł) oraz telefony phoneBuddy Classic (ok. 260 zł) i phoneBuddy Walk SMS (bezprzewodowy DECT, ok. 540 zł).

Informacje: http://www.phonebuddy.pl


Zobacz również