Stacjonarne rekordery DVD Sony z systemem "IQ Recording"

Sony wprowadziło do sprzedaży dwa nowe rekordery DVD firmy serii GX - GX700 i GX300 pozwalające na nagrywanie na krążkach DVD+R\+RW oraz -R\-RW. Urządzenia te wyposażono w system IQ Recording (Intelligence and Quality), który automatycznie optymalizuje jakość nagrania w zależności od dostępnej przestrzeni na nośniku.

Sony RDR-GX300

Sony RDR-GX300

Zaawansowana grafika menu ekranowego ma być łatwa w obsłudze dla użytkownika, a uruchomienie nagrywania wymaga naciśnięcia tylko jednego przycisku. Oba modele pozwalają na równoczesne nagrywanie i odtwarzanie.

Oferują ponadto funkcję odtwarzania w trakcie nagrywania dzięki której można oglądać audycję zapisaną na płycie DVD w trakcie jej nagrywania, a nawet pomijać sceny w celu "dogonienia" sygnału emitowanego na bieżąco. Opcje programatora nagrywania i możliwość pobierania z teletekstu tytułów do listy nazw nagrań, która zawiera dodatkowo ikonki (ułatwiające korzystanie z menu), znacznie ułatwiają nagrywanie i późniejsze odtwarzanie materiału wideo.

Model GX700 posiada złącze i.LINK (FireWire) . Umożliwia skopiowanie na płytę DVD całego materiału zarejestrowanego kamerą cyfrową, po naciśnięciu jednego przycisku. Jeśli chce się nagrać na płycie DVD zmontowany film, wystarczy tylko wybrać w kamerze odpowiednie sceny. Dzięki funkcji edytowania programu "Program Edit" RDR-GX700 steruje kamerą i automatycznie zapisze na płycie wybrane sceny. Opcja zaawansowanego edytowania programu "Advanced Program Editing" pozwala modelowi GX700 na zapamiętywanie poprzednich ustawień funkcji Program Edit i powielanie dowolną ilość razy tych samych płyt DVD.

Model RDR-GX300 dostępny jest w czarnej lub srebrnej obudowie.

Przy projektowaniu urządzeń z nowej serii IQ Recording firma Sony zadbała o wysoką jakość sygnału na każdym etapie procesu tworzenia płyty DVD. Zanim jeszcze rozpocznie się kodowanie materiału wideo stosuje się układ korekcji podstawy czasu (Time Base Correction), aby wyeliminować zjawisko "jittera" (niestabilność osi czasu), wstępną redukcję zniekształceń w ramkach (Pre Frame Noise Reduction) i wstępny graficzny korektor wizji (Pre Video Equaliser). Następnie materiał jest kodowany do formatu MPEG przy użyciu dynamicznego dopasowywania przepływności do treści obrazu (Dynamic Variable Bit Rate - VBR). Na etapie obróbki końcowej wykorzystuje się redukcję zakłóceń w ramkach (Frame Noise Reduction), redukcję szumów blokowych (Block Noise Reduction) i graficzny korektor wizji (Video Equaliser) w celu uzyskania szczegółowego, zrównoważonego obrazu i zminimalizowania interferencji między kolejnymi klatkami, spowodowanych zniekształceniami.

Opracowany przez firmę Sony system Precision Cinema Progressive, który obejmuje konwersję na sygnał kolejnoliniowy z dokładnością do pojedynczych pikseli (Pixel-by-Pixel I/P Conversion) i technikę wygładzania krawędzi V-edge Compensation, która ma za zadanie wygładzić ukośne linie. Na końcowym etapie obróbki sygnału firma Sony zastosowała wizyjny przetwornik cyfrowo-analogowy o rozdzielczości 12 bitów i częstotliwości próbkowania 108 MHz.

RDR-GX300 jest już dostępny w cenie ok. 2100 zł. RDR-GX700 będzie oferowany od października w cenie ok. 3000 zł.


Zobacz również