Stacjonarne stacje robocze

Stacje robocze to wydajne komputery, które zostały zaprojektowane pod kątem określonych zastosowań. Sporo firm wyspecjalizowało się w produkcji tego typu urządzeń oferując modele kierowane dla firm i profesjonalistów.


Stacje robocze podzielić można na przenośne i stacjonarne. W obu tych kategoriach są różnorakie urządzenia, dedykowane do wyspecjalizowanych zastosowań. Trudno byłoby je wszystkie wrzucić do jednego worka, dlatego w tym artykule skupimy się na modelach stacjonarnych. Ten rodzaj komputerów bazuje na najwydajniejszych desktopowych, lub serwerowych podzespołach, które są dużo szybsze od swoich „mobilnych” odpowiedników, dlatego idealnie nadają się dla wymagających użytkowników.

Markowa stacja robocza

Wiele osób wykorzystujących komputery do projektowania w 3D, składu DTP pewnie nie raz stało przed dylematem kupienia gotowej stacji roboczej, lub złożenia takiego komputera samemu, czy z pomocą np. sklepu internetowego. Kierując się kwestiami ekonomicznymi wydaje się, że wybór „składaka” ma sens, bo powinien być on tańszy.

Zobacz również:

Sprawdziliśmy to porównując cenę Lenovo ThinkStation P500 (Intel Xeon E5 1650 v3, 8 GB pamięci ECC DDR4, 256 SSD, karta graficzna Quadro K4200, DVD, Windows) do kwoty jaką zapłacimy za komputer złożony z identycznych podzespołów.

ThinkStation P500 kosztuje ok 12000 zł, czyli dużo więcej od nawet bardzo wydajnego domowego komputera. Głównym składnikiem stacji roboczej Lenovo jest procesor Intela Xeon E5 1650 v3, który w sklepach kosztuje ok 2700 zł, jednoprocesorowa płyta główna z chipsetem Intela C612 to wydatek ok 800 zł (wersja dwuprocesorowa jest o 1000 zł droższa), pamięci DDR 4 ECC o pojemności 8 GB kosztują ok 350 zł. Najdroższa jest karta graficzna z procesorem Nvidii Quadro K4200, za którą zapłacić trzeba ok 4100 zł. Podsumowując, za te podzespoły zapłacimy ok 8000 zł, ale to nie koniec naszych zakupów. Dodać do tego trzeba koszt zakupu 256 GB dysku SSD, obudowy, systemu, zasilacza, chłodzenia procesora, napędu optycznego. Ostatecznie da się złożyć komputer o identycznej konfiguracji co ThinkStation P500 za ok 10 - 11 000 zł. Zaoszczędzimy więc 10 - 15 % wartości komputera.

Istotna jest nie tylko wydajność

Warto jednak przyjrzeć się też innym aspektom korzystania z markowej stacji roboczej i „składaka”. Budując samemu komputer z podzespołów, otrzymujemy na niego 24 miesiące standardowej gwarancji. Stacja robocza Lenovo objęta jest 36 miesięcznym okresem gwarancyjnym a naprawy realizowane są w domu klienta.

Sporo producentów stacji roboczych umożliwia też dokupienia specjalnego pakietu gwarancyjnego z np. opcją naprawy komputera w ciągu kilkunastu godzin. Oferuje też szybki i bezpośredni kontakt z działem serwisowym, który pomaga usunąć drobne usterki. To spora oszczędność czasu a dodatkowy rok gwarancji w sytuacji, gdy na komputerze pracujemy codziennie jest bezcenny.

Składając samemu stację roboczą musimy mieć sporą wiedzę na temat podzespołów komputerowych, które muszą bezproblemowo ze sobą współpracować. Składając komputer nawet z teoretycznie najlepszych podzespołów nie mamy też możliwości wcześniejszego przetestowania jego stabilności pracy pod obciążeniem z używanymi przez nas programami. Markowe stacje robocze są przez producentów wielokrotnie sprawdzane i często testowane u niezależnych dostawców oprogramowania (certyfikat ISV).

W stacjach roboczych jakość pracy komputera i niezawodność jest równie ważna jak wydajność.

Czym się kierować podczas wyboru stacji roboczej

Jednym z ważniejszych elementów stacji roboczej jest płyta główna, bo to od jej budowy zależeć będą możliwości komputera. Do większości zastosowań wystarczy płyta główna jednoprocesorowa. Ważne żeby współpracowała z wybranymi przez nas jednostkami i była dobrze wyposażona. Niezbędne minimum to np. dwa sloty PCI Express x16, które umożliwią montaż tandemu kart graficznych. Gdy planujemy zakup małej stacji roboczej warto sprawdzić czy płyta główna ma gniazdo M.2, które pozwala na wykorzystanie wydajnych i niewielkich nośników półprzewodnikowych.

Do budowy ultrawydajnej stacji roboczej warto wybrać dwuprocesorową płytę główną z podstawką LGA2011. Jest ona o około 1000 zł droższa od jednoprocesorowej.

Procesor

Planując zakup stacji roboczej do tworzenia grafiki 3D warto wybrać procesory z jak największą liczbą rdzeni (najlepiej powyżej ośmiu), które znacznie skrócą czas renderowania i przyspieszą działanie wykorzystywanych przez nas programów. Dobrym wyborem są serwerowe jednostki Xeon.

Jeśli komputer ma być używany do wspomagania projektowania (ang. Computer Aided Design - CAD), liczba rdzeni ma mniejsze znaczenie i wystarczy procesor ośmiordzeniowy a nawet czterordzeniowy, ale taktowany jak najwyższym zegarem. Można zainwestować w szybkie jednostki Intela z rodziny Core i7.

Pamięć RAM

Obecnie każdy procesor ma zintegrowany kontroler pamięci. Większość procesorów Intel Xeon współpracuje z pamięciami RAM wyposażonymi w moduł ECC, wCore i7 nie ma takiej możliwości.

Pamięci RAM z funkcją kontroli błędów (ECC) są o około 30 % droższe od standardowych, ale dzięki nim system i programy działają stabilnie. Dodatkowy moduł ECC automatycznie wykrywa i koryguje błędy pojedynczych bitów.

W komputerach domowych korzystanie z pamięci z modułem ECC nie ma większego sensu, bo tam stabilność działania nie ma aż tak istotnego znaczenia a pojemność pamięci RAM nie przekracza 32 GB. W stacjach roboczych pojemność pamięci może być nawet kilkukrotnie większa a wówczas sprawdzanie poprawności przesyłanych danych z pamięci i do pamięci jest koniecznością.

Procesor, karta graficzna, dyski muszą mieć komfortowe warunki pracy, dlatego istotna w stacjach roboczych jest też konstrukcja obudowy i możliwości zastosowanego układu chłodzącego procesor.

Niektórzy producenci stacji roboczych oferują też swoje rozwiązania umożliwiające np. pracę komputera mimo uszkodzonych fragmentów pamięci RAM. Tego typu funkcje mają np. stacje robocze Della z technologią Reliable Memory (RMT).

Technologia ta automatycznie wykrywa wadliwe komórki pamięci i oznacza je tak, aby system operacyjny z nich nie korzystał. Taki sposób pracy w połączeniu z funkcją korekcji błędów (ECC) pozwala wyeliminować błędy w działaniu systemu czy programów wynikające z niewłaściwego działania pamięci RAM.

Duże i małe obudowy

Wbrew powszechnej opinii stacjonarna stacja robocza nie musi być ogromna. Gro oferty to komputery wykorzystujące obudowy średniej wielkości, które umożliwiają montaż tandemu kart graficznych, kilku dysków a nawet dwuprocesorowych płyt głównych.

Coraz mniejszy proces litograficzny wykorzystywany do budowy procesorów i kart graficznych umożliwia też produkowanie stacji roboczych w małych obudowach Small Form Faktor. Tego typu komputery bez problemów zmieszczą się nawet na małym biurku obok monitora. Co ważne za sprawą wykorzystania wydajnych procesorów i dysków wykorzystujących szybkie interfejsy M2, działających w macierzy RAID 0 okazują się równie wydajne jak ich większe odpowiedniki. Jest więc z czego wybierać i każdy powinien znaleźć komputer spełniający jego potrzeby.

Polecane modele

Stacjonarne stacje robocze

Lenovo ThinkStation P300 SFF

Stacje robocze Lenovo ThinkStation P300 dopiero będą wchodzić do sprzedaży, także nie możemy polecić konkretnej konfiguracji ale warto na nie zwrócić uwagę. Wyposażone są w niewielkie obudowy SFF (11 x 39 x 34 cm), mają certyfikat ISV i współpracują z pamięciami DDR 4 (ECC). Najważniejsze jest jednak to, że działają z najnowszej generacji procesorami Intela Xeon E3-1200v5.

Stacjonarne stacje robocze

Apple Mac Pro – stylowa stacja robocza

Dane techniczne

Procesor Intel Xeon (4 x 3,7 GHz)

Pamięć: 12 GB (ECC)

Karta graficzna: 2 x AMD FirePro D300

Dysk: 256 GB (PCI Express)

Cena: 14299 zł

Wygląd ma dużo mniejsze znaczenie, ale to nie oznacza że każda stacja robocza musi być nijaką szarą skrzynką, którą będziemy ukrywać pod biurkiem. Apple Mac Pro to jedna z najciekawszych stacji roboczych zamknięta w niewielkiej obudowie o średnicy 16,7 cm i wysokości 21,5 cm. Ma nietuzinkową stylistykę i może być ozdobą każdego biurka. We wnętrzu komputera znajdują się wydajne podzespoły, jak procesor Intel Xeon E5, układy graficzne AMD FirePro (D300 lub D500), wydajny dysk z interfejsem PCIe.

Na zewnątrz obudowy zamontowano sześć gniazd Thunderbolt, cztery USB 3.0, HDMI 1.4a i tandem gigabitowych kart sieciowych. Apple Mac Pro ma też moduł Bluetooth 4.0 i nowoczesną kartę Wi-Fi 802.11ac. To mała, ale bardzo wydajna stacja robocza a co istotne wyróżnia się też cichą pracą.

Stacjonarne stacje robocze

Dell Precision T1700 – kompaktowe rozmiary

Procesor Intel Core i7 (8 x 3,6 GHz)

Pamięć: 8 GB

Karta graficzna: nVidia Quadro K620

Dysk: 2 x 512 GB (SSD SATA III)

Cena: 8000 zł

Dell Precision T1700 to stacja robocza zamknięta w niewielkiej obudowie o wysokości nieco ponad 30 cm (36 x 43,5 x 17,5 cm – wys. x gł. x szer). Dostępna jest w konfiguracjach z procesorem Intel Xeon, lub Core i7. My polecamy wersję z jednostką Core i7 4790, która potrafi wykonać do ośmiu wątków w jednym cyklu zegara. Procesor ten wyróżnia się wysoką częstotliwością taktowania zegara (3,6 GHz, w trybie Turbo 4 GHz).

W komputerze można zamontować profesjonalne karty graficzne AMD, lub Nvidii, które mogą działać w tandemie. Obudowa ma miejsce na montaż dwóch dysków w specjalnie zaprojektowanych kieszeniach. Stacje robocze Dell Precision T1700 objęte są 3 – letnim okresem gwarancyjnym (naprawa sprzętu u klienta), który po dopłaceniu ok 600 zł można wydłużyć o kolejne dwa lata.

Stacjonarne stacje robocze

Fujitsu Celsius W530 – długi okres gwarancyjny

Procesor Intel Xeon E5 1620 v3 (8 x 3,6 GHz)

Pamięć: 16 GB (ECC)

Karta graficzna: nVidia Quadro K420

Dysk: 512 GB (SSD SATA III)

Cena: 7600 zł

Fujitsu Celsius W530 dostępny jest w kilku wariantach, głównie z wydajnymi procesorami Intel Xeon E5 i szerokim wachlarzem profesjonalnych kart graficznych (nVidia Quadro, Tesla, NVS lub AMD FirePro). Zastosowana obudowa nie jest duża, ma 43 cm wysokości, 19 cm szerokości i 48 cm głębokości. Umożliwia montaż czterech dysków i tandemu kart graficznych. Komputery Fujitsu Celsius W530 objęte są czteroletnią gwarancją realizowaną systemie „on-site” (naprawa sprzętu u klienta). Dopłacając 400 zł można wydłużyć okres gwarancyjny do pięciu lat.

Stacjonarne stacje robocze

HP Workstation Z230 Tower – wydajny dysk PCI-E

Procesor Intel Xeon E3 – 1246 V3 (8 x 3,5 GHz)

Pamięć: 8 GB (ECC)

Karta graficzna: Intel HD

Dysk: 256 GB ( HP Turbo Drive 128GB PCIe SSD), 1 TB (SSHD)

Cena: 5500 zł

HP Workstation Z230 to szybkie i zarazem rozsądne cenowo stacje robocze zbudowane na bazie procesorów Intela Xeon E3, Core i7, lub Core i5. Stworzono je z myślą o intensywnym wykorzystywaniu, dlatego wyposażone są w sprawdzone podzespoły.

Dostępne są z szeroką gamą profesjonalnych kart graficznych Nvidii (NVS: 310, 315, 510, Quadro: K420, 620, K2000, K4000) i AMD (FirePro: W7000, W2100, W3900), które w mogą pracować w tandemie. Obudowa (40 x 44 x 17 cm – wys. x gł. x szer.) umożliwia na montaż czterech dysków. HP udostępnia do niej też wydajne nośnik Z Turbo Drive z interfejsem PCI Express o pojemności 256 lub 512 GB. Nośniki te pracują z szybkością ponad 1 GB/s podczas odczytywana danych i 800 MB/s podczas ich zapisywania. Stacje robocze objęte są trzyletnim okresem gwarancyjny, a naprawy realizowane są u klienta.

Stacjonarne stacje robocze

Lenovo ThinkStation P900 – dwuprocesorowa konfiguracja

Procesor Intel Xeon 2 x E5-2620 v3

Pamięć: 8 GB (ECC)

Karta graficzna: Intel HD

Dysk: 2 TB

Cena: 14000 zł

Stacja robocza musi odpowiadać naszym potrzebom, ale liczy się również staranne wykonanie i solidna konstrukcja, która wytrzyma trudy intensywnego wykorzystywania i umożliwi dalszą rozbudowę komputera. Lenovo ThinkStation P900 idealnie spełnia te wymagania, umożliwiając montaż dwuprocesorowej płyty głównej, kilku kart graficznych (ma cztery gniazda PCI Express x 16), oraz kilkunastu dysków. Współpracuje z wydajnymi nośnikami M.2, najwydajniejszymi karta graficznymi Nvidii (włącznie z modelem Quadro K6000) i procesorami Intel Xeon E5-1600 i E5-2600 trzeciej generacji. Komputer objęto jest 3 – letnim okresem gwarancyjnym. Po dopłaceniu ok 400 zł można ją wydłużyć do 5 lat.