Stalker 2 – kiedy premiera? Wszystko co wiemy na temat gry. Wymagania, trailer, cena

Stalker 2 ma zadebiutować jeszcze w tym roku, ale czy tak będzie w rzeczywistości? Sprawdźcie, co musicie wiedzieć przed powrotem do czarnobylskiej Zony.

Spis treści

Długo nam przyszło czekać na pełnoprawną kontynuację kultowego Stalkera z 2007 roku. Twórcy gry – studio GSC Game World, już w 2010 roku ogłosili rozpoczęcie prac nad grą. Niestety, dwa lata później, dowiedzieliśmy się, że projekt przerósł możliwości deweloperów i musiał zostać anulowany. Gdy większość entuzjastów Stalkera traciła już nadzieje na upragnioną kontynuację – w maju 2018 roku, GSC Game World niespodziewanie ogłosiło, że powróciło do prac na Stalker 2. Co wiemy do tej pory na temat gry?

Czym tak naprawdę jest Stalker 2?

Jeśli nie mieliście okazji zagrywać się w starsze odsłony cyklu, to musicie wiedzieć, ze Stalker 2 będzie pierwszoosobową strzelanką z elementami RPG i surwiwalu. Oryginał był chwalony przede wszystkim za znakomitą historię, niezwykła atmosferę czarnobylskiej Zony oraz wysoki poziom trudności. Możemy być pewni, że wszystko to powróci w kontynuacji, bowiem twórcy zamierzają dostarczyć nam możliwe jak najbliższe pierwowzorowi doświadczenia.

Stalker 2

O czym jest Stalker 2? Trochę historii

Akcja gry Stalker 2 przenosi nas do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia (Zony), w alternatywnej wersji, dobrze nam znanej historii związanej z awarią elektrowni jądrowej w Czarnobylu. W grach z serii Stalker, Zona stała się miejscem wyjątkowo niebezpiecznym i niestabilnym. Promieniowanie przekraczające wszelkie dopuszczalne normy, niebezpieczni mutanci oraz niezwykłe anomalie to tylko część problemów, na które natkniemy się podczas naszych wędrówek. Ta wyjątkowa strefa kryje w sobie jednak również wiele tajemnic i skarbów, a to przyciąga uwagę wielu organizacji i najemników, którzy nie zawsze będą do nas przyjaźnie nastawieni. Stalker 2 ma nam zaoferować nieliniową historię, w której główną rolę odegrają nasze wybory.

Czy muszę znać historię z poprzednich odsłon, aby dobrze bawić się w Stalker 2?

Cóż, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jak podkreślają sami twórcy Stalker 2 jest samodzielną produkcją, która zaoferuje nam nowe wydarzenia i bochaterów. Jednocześnie, przedstawiciele GSC Game World podkreślają, że aby w pełni „wejść” w świat Stalkera należy zapoznać się poprzednimi odsłonami cyklu, czyli: S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla, S.T.A.L.K.E.R.: Czyste Niebo oraz S.T.A.L.K.E.R.: Zew Prypeci.

Stalker 2

Stalker 2 z największym otwartym światem w historii

Choć gry z serii Stalker zawsze oferowały nam ogromne obszary do zwiedzania, to tak naprawdę, ciężko było mówić w ich przypadku o prawdziwie otwartych światach. Za sprawą najnowszej odsłony ma się to zmienić. Studio GSC Game World potwierdziło, że Stalker 2 otrzyma otwarty świat pozbawiony ekranów ładowania, który ma być jednym z największych w historii gier. Co więcej, ma być on również jednym z najbardziej „żyjących”. Specjalny system - A-Life 2.0, będzie odpowiadał za zachowania SI względem siebie. Oznacz to, że niejednokrotnie napotkamy innych najemników, którzy walczą między sobą albo są atakowani przez mutanty. Świat będzie również żywo reagował na nasze decyzje i zachowania.

Stalker 2

Czy Stalker 2 otrzyma wsparcie dla modów?

Oryginalna seria Stalker może pochwalić się niezwykłą społecznością graczy, którzy nawet 10 lat po jej premierze wciąż przemierzają tajemniczą Zonę. Oczywiście nie byłoby to możliwe gdyby nie tysiące modów, które na przestrzeni lat regularnie trafiały do produkcji. Choć obecnie trendy w branży są zupełnie inne niż w latach 2007-2010, to studio GSC Game World nie zamierza odwracać się od swoich graczy. Deweloper potwierdził już, że zamierza mocno wspierać moderów. Modowanie Stalker 2 ma być łatwe i przyjemne, a co ważniejsze dostępne już od pierwszego dnia po premierze.

Stalker 2 – kiedy premiera? Wszystko co wiemy na temat gry. Wymagania, trailer, cena

Stalker 2 - platformy

Choć seria Stalker zawsze była powiązana z PC, to tym razem również gracze konsolowi będą mogli udać się do Zony. Niestety nie dotyczy to wszystkich posiadaczy konsol. Twórcy gry potwierdzili, że Stalker 2 powstaje wyłącznie z myślą o PC i Xbox Series X. Co więcej, już w dniu premiery, gra ma „wycisnąć ostatnie soki” z nowej konsoli Microsoftu. Potwierdzono już m.in. wsparcie dla rozdzielczości 4K, technologii ray tracing czy rozgrywki w 120 klatkach na sekundę.

Stalker 2 - wymagania sprzętowe na PC

Poznaliśmy oficjalne wymagania gry Stalker 2: Serce Czarnobyla na PC. Choć prezentują się one rozsądnie, to musicie się liczyć z tym, że produkcja GSC Game World zajmie sporo miejsca na waszych dyskach.

Stalker 2: Heart of Chernobyl - minimalne wymagania sprzętowe na PC:

 • System operacyjny: Windows 10
 • Procesor: AMD Ryzen 5 1600X / Intel Core i5-7600K
 • Pamięć RAM: 8 GB
 • Karta graficzna: AMD Radeon RX 580 8GB / NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB
 • Miejsce na dysku: 150 GB dostępnej przestrzeni

Stalker 2: Heart of Chernobyl - zalecane wymagania sprzętowe na PC:

 • System operacyjny: Windows 10
 • Procesor: AMD Ryzen 7 3700X / Intel Core i7-9700K
 • Pamięć RAM: 16 GB
 • Karta graficzna: AMD Radeon RX 5700 XT 8GB / NVIDIA GeForce RTX 2070 SUPER 8GB / NVIDIA GeForce GTX 1080 Ti 11GB
 • Miejsce na dysku: 150 GB dostępnej przestrzeni

Stalker 2 - trailer i gameplay

Stalker 2 otrzymał już kilka trailerów prezentujących grę w akcji.

Podczas Xbox Games Showcase Extended zaprezentowano pierwsze minuty z rozgrywki w Stalker 2: Serce Czarnobyla.

Studio GSC Game World zaprezentowało pod konie 2022 roku najnowszy zwiastun z elementami rozgrywki ze Stalker 2: Serce Czarnobyla.

Ile kosztuje gra Stalker 2?

Obecnie trwa przedsprzedaż gry Stalker 2: Heart of Chornobyl. Wersja na PC to wydatek na poziomie 199 złotych, natomiast na konsole Xbox Series S|X - 219. Gra jest dostępna zarówno w formie cyfrowej, jak i pudełkowej. Poniżej znajdziecie naciekawsze oferty na pre-order Stalker 2.

Stalker 2: Heart of Chornobyl - ceny na PC

Stalker 2: Heart of Chornobyl - ceny na Xbox Series X

Edycja kolekcjonerska i inne

Studio GSC Game World ujawniło jakie edycje gry trafią w ręce graczy. Oprócz standardowego wydania, możemy liczyć również na edycje: limitowaną, kolekcjonerską i ultimate.

 • Stalker 2: Heart of Chornobyl edycja limitowana
Stalker 2 – kiedy premiera? Wszystko co wiemy na temat gry. Wymagania, trailer, cena
 • Stalker 2: Heart of Chornobyl edycja kolekcjonerska
Stalker 2 – kiedy premiera? Wszystko co wiemy na temat gry. Wymagania, trailer, cena
 • Stalker 2: Heart of Chornobyl edycja ultimate
Stalker 2 – kiedy premiera? Wszystko co wiemy na temat gry. Wymagania, trailer, cena

Stalker 2 - data premiery

Premiera Stalker 2: Heart of Chornobyl (Serce Czarnobyla) była już wielokrotnie przekładana. Obecnie twórcy ustalili debiut gry na PC i Xbox Series X / S na 2023 rok. Na dokładną datę premiery będziemy musieli jeszcze poczekać. GSC Game World musiało, ze względów bezpieczeństwa, przenieść swoją siedzibę z Kijowa do Pragi. Inwazja Rosji na Ukrainę wpłynęła nie tylko na pracę deweloperów, ale również na ich prywatne życie.

Stalker 2 będzie wyglądał zachwycająco na konsoli Xbox Series X - aktualizacja 1 (18.01.2021)

Przedstawiciele studia GSC Game World postanowili podzielić się z nami kolejnymi informacjami na temat gry Stalker 2. Z obszernego materiału opublikowanego na łamach Xbox Wire, dowiadujemy się między innymi, ze pomimo pandemii prace nad grą przebiegają wyjątkowo sprawnie. Co więcej, dotyczy to wersji gry na wszystkich dostępnych platformach, czyli PC, Xbox Series X oraz Xbox Series S. Poznaliśmy również przydomek głównego protagonisty gry, który brzmieć będzie - Skif. Co nie jest żadnym zaskoczeniem, jest on jednym z wielu Stalkerów, którzy przemierzają "Czarnobylską Strefę Wykluczenia". Jak zapewniają twórcy, "jego działania będą kształtować nowy, wielki rozdział w historii Zony".

Potwierdzono także, że Stalker 2, już w dniu premiery, trafi do Xbox Game Pass. Oznacza to, że posiadacze abonamentu będą mogli zacząć zabawę, bez żadnych dodatkowych opłat. Co więcej, GSC Game World ujawniło także, iż wersja gry przygotowana z myślą o Xbox Series X działać będzie w natywnym 4K ze wsparciem technologii ray tracing.. Posiadacze konsoli Xbox Series S również będą mogli cieszyć się ray tracingiem, jednak już nie z rozdzielczością 4K.

Wsparcie dla modów jest "rzeczą kluczową" dla GSC Game World - aktualizacja 2 (10.03.2021)

Poznaliśmy kolejne szczegóły na temat gry Stalker 2. Zakhar Bocharov - PR Manager studia GSC Game World, w jednym z ostatnich wywiadów podzielił się kilkoma nowymi informacjami na temat nadchodzącej produkcji. Dowiedzieliśmy się m.in., że dla twórców wsparcie dla modów jest rzeczą kluczową. Co więcej, pracują oni nad tym, aby możliwość modyfikacji gry trafiła również do wersji dedykowanej konsolom Xbox Series X i Series S.

Bocharov ujawnił także, że dzięki zastosowaniu silnika graficznego Unreal Engine, Stalker 2 będzie nie tylko znakomicie wyglądał, ale również płynnie działał. Deweloper w wywiadzie odniósł się również do samej rozgrywki. Na graczy czeka rozbudowana fabuła i poznanie wszystkich jej "smaczków" i niuansów będzie niemożliwe przy jednorazowym przejściu gry.

To gra, którą będziesz chciał kupić i ograć kilka razy z powodu historii. – Zakhar Bocharov

Na koniec przedstawiciel GSC Game World po raz kolejny wychwalał system A-Life 2.0, o którym więcej możecie przeczytać powyżej.

A-Life 2.0 to zupełnie inny poziom. To naprawdę świetny system, który bardzo dobrze działa i na pewno będziemy mieli coś do pokazania niebawem. - Zakhar Bocharov

Nowe informacje i materiały koncepcyjne ze Stalker 2 - aktualizacja 3 (22.03.2021)

Przedstawiciele firmy Microsoft i studia GSC Game World ujawnili, że już 26 marca podczas wydarzenia Xbox Indie Showcase otrzymamy nowe informacje na temat gry Stalker 2. Musimy jednak od razu ostudzić wasz entuzjazm, twórcy tytułu zdradzili, że nie mamy co liczyć na nowy gameplay, ani żadne większe zapowiedzi. Zespół planuje jedynie opublikowanie krótkiego materiału o postępach w pracach nad nowym Stalkerem. Choć możemy liczyć na kilka nowych scen z nachodzącej produkcji, to na nic większego nie powinniśmy się nastawiać.

Przedstawiciele GSC Game World uraczyli nas również kilkoma nowymi materiałami koncepcyjnymi, które pokazują, że Zona może być również niezwykle urokliwa.

Na pocieszenie pozostaje nam wiadomość, że w nadchodzących tygodniach i miesiącach możemy spodziewać się przynajmniej kilku dużych prezentacji i ogłoszeń związanych z grą Stalker 2.

Pierwszy dziennik deweloperski zaprezentowany - aktualizacja 4 (26.03.2021)

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, do sieci trafił pierwszy dziennik deweloperski przygotowany przez twórców Stalker 2. Choć pierwotnie miał się on ukazać podczas wydarzenia "Xbox Indie Showcase", które odbędzie się już dzisiaj o godzinie 17:00, to ktoś z przedstawicieli marki Xbox nieco się pośpieszył i na oficjalnym kanale [email protected] możemy już sprawdzić, jak idą prace nad Stalker 2.

Obszerny pokazy gry odbędzie się już w czerwcu? - aktualizacja 5 (21.04.2021)

Wciąż czekamy na pełnoprawny pokaz rozgrywki z gry Stalker 2. Twórcy wciąż twierdzą, że gra ukaże się w tym roku, jeśli tak, to najwyższa pora, aby pokazać graczom coś więcej, niż tylko krótkie urywki z produkcji. Możliwe, że dojdzie do tego podczas tegorocznych targów E3, które po rocznej przerwie powracają w glorii i chwale. Choć impreza odbędzie się tylko online, to swój udział potwierdziło już wielu czołowych producentów, w tym Nintendo, Ubisoft, Take-Two czy Microsoft. Biorąc pod uwagę bliskie relacje, jakie łączą GSC Game World i "giganta z Redmond" możemy śmiało założyć, że to właśnie podczas konferencji na E3 2021 zobaczymy obszerne materiały z oficjalnej kontynuacji Stalkera. Szczególnie, że Phil Spencer - szef marki Xbox, zapowiedział już, że podczas E3 zobaczymy "bogaty zestaw gier", które zmierzają na konsole Xbox. Targi E3 2021 odbędą się w dniach 12 - 15 czerwca. Cóż, póki co pozostaje nam cierpliwie czekać.

Stalker 2 to gra na setki godzin. Elementy horroru będą mocno widoczne - aktualizacja 6 (07.05.2021)

Zakhar Bocharov ze studia GSC Game World udzielił niedawno wywiadu serwisowi GamingBolt, dzięki czemu dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji na temat długości gry, otwartego świata i samej rozgrywki w Stalker 2.

Stalker 2 – kiedy premiera? Wszystko co wiemy na temat gry. Wymagania, trailer, cena

Deweloper stwierdził, że Stalker 2 będzie grą na setki godzin, szczególnie jeśli zdecydujemy się na wykonywanie zadań pobocznych i eksplorację świata.

To bardzo długa gra, nawet jeśli zdecydujesz się tylko podążać za głównym wątkiem. Jeśli zechcesz zająć się dalszą eksploracją i zadaniami pobocznymi, możesz spędzić w niej setki godzin – Zakhar Bocharov.

Bocharov dodał, że choć Stalker 2 będzie przede wszystkim skupiony na historii, to niemożliwe byłoby jej odpowiednie przedstawienie bez nowej technologii. Jest ona bowiem kluczowa przy stworzeniu dużego i wiarygodnego otwartego świata.

W Stalker 2 chodzi przede wszystkim o nową historię, a tej nie opowiemy bez otwartego świata. Gracz musi poczuć skalę i skutki swoich decyzji. To długa droga, dzięki czemu może zrobić odpowiednie wrażenie. To wielka podróż z własnym tempem i konsekwencjami. Chodzi też o to, by zobaczyć Strefę w jej odnowionym pięknie. Pozbawiony ekranów ładownia otwarty świat to coś, do czego seria zawsze dążyła. Mamy nadzieję, że gracze będą zachwyceni zarówno historią, jak i światem, który tworzymy. Są one dla nas bardzo wyjątkowe – Zakhar Bocharov.

Choć twórcy gry wspominali o tym już wcześniej, to podczas ostatniego wywiadu potwierdził to również Zakhar Bocharov - pełen obraz historii zawartej w Stalker 2 poznamy dopiero przechodząc grę kilkukrotnie. Jest to spowodowane wieloma czynnikami, ale jednym z głównych będą decyzje gracza z głównego wątku, które odbiją się na całym przedstawionym świecie.

Nie zdradzając zbyt wiele, ujmijmy to w ten sposób: nie da się zobaczyć wszystkiego za jednym razem. Gracz będzie potrzebował kilku podejść, aby zobaczyć całą zawartość fabularną – Zakhar Bocharov.

Co nie jest wielkim zaskoczeniem, Zona ze Stalkera 2 jest mocno wzorowana na Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia, czyli obszarze na którym doszło do katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu w 1986 roku. Jak ujawnił deweloper, jego zespół regularnie odwiedza te wciąż niebezpieczne tereny, aby nie tylko dokonać niezbędnych pomiarów i zdjęć, ale również czerpać inspirację.

Mając już na koncie trzy gry z tej serii sądzimy, że mamy jasną wizję tego, co gracze lubią i czego oczekują. Ponadto główny zespół znajduje się w Kijowie na Ukrainie, a my odwiedzamy Strefę Wykluczenia co kilka miesięcy - zarówno w celach zawodowych (fotogrametria), jak i by zaczerpnąć inspirację. Można więc powiedzieć, że jest to mieszanka istniejących doświadczeń i tłumaczenia kodu kulturowego. Całość jest tak silna, a jednocześnie tak subtelna, że naprawdę trudno to opisać słowami. Można być pewnym, że dla każdego jest to coś innego. Ale prawdopodobnie to jest właśnie ta „atmosfera”, o której ludzie mówią – Zakhar Bocharov.

W Stalker 2 nie zabraknie elementów znanych z gier typu surwiwal i horror. Twórcy chcą, aby gracz na każdym kroku czuł zagrożenie.

W Stalker 2 (jak i w całej serii) chodzi o to, by być małym i niemal bezbronnym w skrajnie stresujących i niebezpiecznych warunkach, walczyć ze śmiercią w każdej sekundzie, wiedząc, że jeśli zginiesz, Strefa nawet tego nie zauważy i nic się nie zmieni. Immersive simowe elementy w Stalker 2 mają sprawić, że poczujesz się jak ta osoba – Zakhar Bocharov.

Jak zatem doskonale widać w Stalker 2 czeka na nas wiele przygód i emocji z nimi związanymi. Kiedy dokładnie przyjdzie nam "posmakować" klimatu Zony? Tego niestety wciąż nie wiemy. Twórcy robią wszystko, aby wyrobić się z premierą jeszcze w 2021 roku.

Stalker 2 najprawdopodobniej trafi również na PS5 - aktualizacja 7 (17.05.2021)

Choć twórcy gry Stalker 2 cały czas zarzekają się, że są skupieni na wersjach dedykowanych PC i konsolom Microsoftu - Xbox Series X i S, to okazuje się, iż jest to tylko "zagrywka" związana z tymczasową wyłącznością tytułu. Już wcześniej spekulowano, że Stalker 2 może trafić również na PlayStation 5, jednak przedstawiciele GSC Game World przy każdej okazji zaprzeczali tego typu rewelacjom.

Obecnie rozgrywa się potężna batalia sądowa pomiędzy Apple i Epic Games. Jest ona ściśle powiązana z dzieleniem się zyskami pomiędzy właścicielem App Store, a twórcami gier. Deweloperzy Fortnite'a starają się udowodnić, że Apple stosuje toksyczne i monopolistyczne praktyki, które negatywnie wpływają na twórców. Co to ma wspólnego z kontynuacją Stalkera? Otóż okazuje się, że bardzo wiele.

Podczas jednej z rozpraw w ramach procesu Apple vs Epic Games "wyciekły" dokumenty, które ujawniają, że Stalker 2 będzie ekskluzywny dla konsol Xbox Series X i S tylko przez trzy miesiące! Oznacz to, że tytuł GSC Game World możemy zobaczyć na PS5 znaczniej szybciej niż się spodziewaliśmy. Przypomnijmy, że według wcześniejszych, nader optymistycznych, informacji - Stalker 2 miał być dostępny na wyłączność sprzętu Microsoftu przynajmniej przez rok.

Wysyp informacji na temat anulowanej wersji Stalker 2 - aktualizacja 8 (02.06.2021)

Jak dobrze wiemy prace nad pierwszą wersję gry Stalker 2 rozpoczęto już w 2010 roku. Projekt ten jednak anulowano i dopiero w 2018 do niego powrócono. Niedawno do sieci "wyciekły" dokumenty związane z anulowaną wersją Stalker 2. Choć twórcy wielokrotnie podkreślali, że wersja z 2018 roku jest tworzona od podstaw, to wielce prawdopodobne, że pewne elementy z oryginalnego projektu mogły zostać wykorzystane przy tworzeniu nowego dzieła.

Na początek trochę o historii. Według "przecieku", zarys fabuły Stalker 2 miał podążać za wydarzeniami z Shadow of Chernobyl. Akcje gry miała zostać osadzona po trzech latach od zakończenia tamtej przygody - w 2015 roku. Gracze mieliby wcielić się w udręczonego, bezimiennego Stalkera, który powraca do elektrowni w Czarnobylu, szukając odpowiedzi na swoje wizje dotyczące Strefy Wykluczenia. Podczas swoich poszukiwań gracz spotkałby kilka znajomych postaci z poprzednich odsłon serii. Według dokumentów, gra miała mieć 10-godzinną kampanię, którą można było wydłużyć do 30 godzin dzięki misjom pobocznym. Jak więc doskonale wiemy, historia nowego Stalkera została znacząco rozbudowana bowiem GSC Game World ogłosiło, że gra otrzyma niemal 100 godzin zawartości.

Do sieci trafiły również materiały koncepcyjne przeciwników, mutantów i NPC. Możliwe, że niektóre z pomysłów zostaną wykorzystane także w nadchodzącej produkcji.

Stalker 2: Heart of Chernobyl na pierwszym gameplay'u - aktualizacja 9 (15.06.2021)

Podczas targów E3 2021 mieliśmy okazję po raz pierwszy zobaczyć w akcji grę Stalker 2. Co tu dużo pisać, pierwszy gameplay wygląda rewelacyjnie i już nie możemy się doczekać, aż wkroczymy do Zony. Zobaczcie to sami.

Stalker 2: Heart of Chornobyl zauroczy nas realizmem - brak samochodów i "niezwykła" szybka podróż - aktualizacja 10 (21.07.2021)

Poznaliśmy nowe informacje na temat rozgrywki w Stalker 2. Zakhar Bocharov - przedstawiciel GSC Game World, ujawnił nam, że mapa świata gry będzie liczyć ponad 64 kilometry kwadratowe. Tak ogromny świat będziemy mogli jednak przemierzać tylko na własnych nogach. Jak wyjaśniają twórcy gry przez anomalie rozsiane po licznych terenach i obszarach, gracze nie będą mogli korzystać z żadnych pojazdów, czy to samochodów, motocykli, czy jakichkolwiek innych. Na szczęście do naszej dyspozycji oddana zostanie możliwość szybkiej podróży. Wraz z odkrywaniem kolejnych istotnych lokacji na naszej mapie będą pojawiać się punkty kontrolne, do których będziemy mogli się błyskawicznie przenosić. Jednak nawet w tym aspekcie Stalker 2 chce się wyróżniać na tle konkurencji i Zakhar Bocharov ujawnił, iż szybka podróż będzie odbywać się w "niezwykły sposób".

Stalker 2 może zająć nawet połowę dysku na konsolach Xbox - aktualizacja 11 (02.12.2021)

Wiemy już, że wydanie gry Stalker 2 na PC zajmie blisko 150 GB na naszych dyskach twardych. Okazuje się jednak, że w posiadacze konsol Xbox Series X/S będą musieli zarezerwować jeszcze więcej miejsca. Ile dokładnie? Na karcie produkty gry Stalker 2 w sklepie cyfrowym MS Store pojawiła się informacja, że gra zajmie około 180 GB miejsca na dysku. Oznacza to, że posiadacze Xbox Series S będą musieli przeznaczyć na instalację tytułu niemal połowę dostępnej przestrzeni. Przypomnijmy, że w przypadku "słabszej" konsoli amerykańskiego producenta gracze mają do dyspozycji zaledwie 364 GB przestrzeni na dane. Po instalacji Stalker 2 zostanie zatem niewiele miejsca na kolejne gry.

Stalker 2: Heart of Chornobyl z problemami. Premiera gry znacząco opóźniona - aktualizacja 12 (13.01.2022)

Nie mamy najlepszych wieści dla wszystkich sympatyków serii Stalker, którzy wyczekiwali rychłej premiery najnowszej odsłony cyklu. Studio GSC Game World ogłosiło, że potrzebuje więcej czasu na dopracowanie swojej najnowszej produkcji i data premiery wyznaczona na 28 kwietnia 2022 roku jest już nieaktualna. Deweloperzy potrzebują dodatkowych siedmiu miesięcy na dostarczenie nam gry w idealnej formie. Nowa data premiery Stalker 2: Heart of Chernobyl to 8 grudnia 2022 roku.

Pocieszające jest, że gra wciąż zadebiutuje w bieżącym roku. Choć nie brakuje w nim ciekawych premier, to ogromną stratą byłby brak Stalkera. Miejmy nadzieję, że dodatkowy czas pozwoli twórcom na stworzenie produkcji idealnej dla fanów.

Prace nad Stalker 2: Heart of Chernobyl wstrzymane! Premiera gry mocno zagrożona - aktualizacja 12 (03.03.2022)

Twórcy gry Stalker 2: Heart of Chernobyl - studio GSC Game World, w przejmującym materiale wideo na swoim kanale w serwisie YouTube poinformowali, że w związku z trwającą właśnie wojną na Ukrainie, zdecydowali się oni całkowicie wstrzymać prace nad nowym Stalkerem. Jak podkreślili przedstawiciele studia, w obecnej sytuacji "rozwój gry zjechał na boczny tor". Najbardziej istotne dla GSC Game World jest teraz niesienie pomocy innym deweloperom oraz ich rodzinom. Warto przy tym przypomnieć, że główna siedziba studia mieści się w Kijowie - stolicy Ukrainy, która obecnie jest oblegana i regularnie bombardowana przez wojska rosyjskie.

Deweloperzy z GSC Game World podkreślili jednak, że wrócą do pracy nad grą zaraz po zwycięstwie Ukrainy nad Rosją. Miejmy nadzieję, że stanie się tak już niebawem i zarówno twórcy gry Stalker 2, jak i wszyscy mieszkańcy Kijowa i Ukrainy będą mogli wrócić do normalnego życia.

Stalker 2 zmienia tytuł, wszystko przez inwazję Rosji na Ukrainę - aktualizacja 13

Twórcy gry Stalker 2 postanowili dodatkowo zamanifestować swój sprzeciw wobec agresywnej inwazji Rosji na ich ojczyznę i zdecydowali się zmienić nieco tytuł gry Stalker 2. Jak już wiemy pierwotnie gra miała nazywać się "Stalker 2: Heart of Chernobyl", obecnie jednak tytuł gry brzmi: "Stalker 2: Heart of Chornobyl". Choć zmiana może wydawać się kosmetyczna, to ma istotne znacznie dla samych twórców. Otóż "Chornobyl" to ukraińska odmiana nazwy Czarnobyl. Stosowana do tej pory przez dewelopera nazwa -"Chernobyl" to z kolei rosyjska odmiana tego słowa. Powodów decyzji studia GSC Game World chyba nie trzeba obecnie tłumaczyć.

stalker 2 na steam

Stalker 2: Heart of Chornobyl na Steam

Stalker 2 nie dla graczy z Rosji. GSC Game World wydało jasny komunikat - aktualizacja 14

Studio GSC Game World zostało zmuszone do wstrzymania prac na grą Stalker 2. Obecnie, dla ulokowanego w Kijowie zespołu, ważniejsze jest bezpieczeństwo, wolność i niepodległość Ukrainy. Włodarze studia, cały czas działają jednak nie tylko na linii frontu. Wczoraj informowaliśmy was o zmianie nazwy (patrz wyżej), która zrywa z rosyjskim pochodzeniem tytułu. Dzisiaj z kolei przedstawiciele studia GSC Game World zakomunikowali, że Stalker 2: Heart of Chornobyl nie trafi do graczy z Rosji. Wszystkie zamówienia przedpremierowe na fizyczne wydania gry zostaną anulowane. Gracze oczywiście otrzymają zwrot pieniędzy, ale na grę już nie będą mogli liczyć. Twórcy zamierzają honorować jedynie cyfrowe zamówienia przedpremierowe, ale wielce prawdopodobne, że kolejni gracze nie będą mogli kupić gry już nawet w tej formie.

GSC Game World zerwało również kontakt z ogromną społecznością swojej serii w Rosji. W ostatnim komunikacie do graczy z tamtego regionu włodarze studia napisali: "Jesteśmy deweloperami z Ukrainy. I zawsze tak będzie". Co nie pozostawia złudzeń, co do powodów swoich decyzji.

GSC Game World stara się wrócić do normalności. Prace nad Stalker 2 mogą niebawem zostać wznowione - aktualizacja 15

Wojna na Ukrainie, wywołana Rosyjską agresją, trwa już niemal od miesiąca. Niestety, nic nie zapowiada, aby miała się ona wkrótce skończyć. Pomimo licznych tragedii i wojennej zawieruchy, mieszkańcy Ukrainy starają się powrócić do normalnego życia. Wśród nich znajdują się pracownicy studia GSC Game World - twórcy Stalkera 2. Obecnie prace nad grą zostały zawieszone, jednak możliwe, że w przeciągu kilku tygodni uda się deweloperom wrócić do pracy. Prezes Stowarzyszenia Czeskich Twórców Gier - Pavel Barák, ujawnił, że w ostatnich dniach kontaktowali się z nim przedstawiciele studia GSC Game World w kwestiach prawnych i związanych z zatrudnieniem.

Mogę potwierdzić, że na początku ubiegłego tygodnia do Stowarzyszenia zwróciło się Studio GSC z informacją, że przygląda się ono Republice Czeskiej i okolicznym krajom. Potrzebowali od nas pomocy w kwestiach prawnych i związanych z zatrudnieniem – Pavel Barák.

Czeski portal Vortex, również dotarł do podobnych informacji. Jak podają dziennikarze serwisu sytuacja jest dynamiczna, ale część zespołu GSC Game World jest już w drodze do Pragi, gdzie kontynuowane będą prace nad grą Stalker 2. Jest to z pewnością dobra wiadomość dla sympatyków twórczości ukraińskiego studia, ale i samych deweloperów, którzy będą mogli kontynuować swoją pracę bez obaw o swoje bezpieczeństwo. Warto przypomnieć, że główna siedziba studia mieści się w Kijowie, a więc obecnie najbardziej obleganym przez rosyjskie wojska mieście Ukrainy.

Stalker 2 zablokowany przez Rosjan... choć już wcześniej zrobili to sami twórcy - aktualizacja 16

GSC Game World wciąż stara się wrócić do normalności, co jest dziś dla ukraińskiego studia niełatwym zadaniem. W oczekiwaniu na nowe wieści odnoście postępów prac nad Stalker 2 do sieci trafiła dość zaskakująca wiadomość. Władze Federacji Rosyjskiej postanowili zablokować stronę Stalker 2. Nie byłoby w tym nic dziwnego, wszak rosyjscy propagandziści już dawno stracili kontakt z rzeczywistością, jednak warto przypomnieć, że już kilka miesięcy temu GSC Game World poinformowało, iż gra Stalker 2 nie będzie dostępny dla graczy z Rosji. Teraz jednak władze na Kremlu chcą wymazać z "rosyjskiej sieci" wszelkie wzmianki o grze ukraińskiego studia.

Prace nad Stalker 2: Serce Czarnobyla zostały wznowione, ale gra zadebiutuje dopiero w 2023 roku - aktualizacja 17

Twórcy gry Stalker 2: Serce Czarnobyla muszą obecnie mierzyć się z wieloma problemami, przez co rozwój gry zszedł w ostatnich miesiącach na dalszy plan. Microsoft podczas wydarzenia Xbox Games Showcase Extended sporo czasu poświęcił zarówno GSC Game World, jak i wojnie na Ukrainie oraz produkcji Stalker 2. Przede wszystkim dowiedzieliśmy się, że życie wszystkich członków zespołu zostało wywrócone "do góry nogami". Po krótkiej przerwie deweloperom udało się przenieść siedzibę z Kijowa do Pragi, gdzie kontynuowane są prace nad kolejnym Stalkerem. Niestety, nie wszyscy pracownicy GSC Game World zdecydowali się na powrót do pracy, część z nich zdecydowała się dołączyć do armii i bronić niepodległości swojego kraju. Jak wyglądają obecnie prace nad grą i życie na Ukrainie studio zaprezentowało na krótkim materiale.

Deweloperzy doskonale zdają sobie jednak sprawę, że gracze są spragnieni nowych informacji na temat gry i z myślą o swojej społeczności, która wspiera serię od lat, opublikowali nowy zwiastun Stalker 2: Serce Czarnobyla. Na zaprezentowanym materiale możemy zobaczyć jak prezentują się pierwsze minuty w grze.

Stalker 2 ma się dobrze - twórcy przypominają o grze i publikują nowe materiały z gry - aktualizacja 17 -

Studio GSC Game World pomimo licznych trudności kontynuuje prace nad grą Stalker 2: Serce Czarnobyla. Deweloperzy z Ukrainy postanowili podzielić się z fanami produkcji nowymi materiałami z gry. Za pośrednictwem Twittera twórcy gry opublikowali wiadomość o następującej treści:

W Strefie — najbardziej niebezpiecznym i tajemniczym miejscu na Ziemi, rozgrywa się wiele różnych historii życia. Ale czego tu szukasz, stalkerze? Powiedz nam, dlaczego tak bardzo chcesz wyjść poza granicę!

Powyższa wiadomość została okraszona trzema nowymi screenshotami pochodzącymi bezpośrednio z gry.

Stalker 2

Stalker 2 (fot. GSC Game World)

Stalker 2

Stalker 2 (fot. GSC Game World)

Stalker 2

Stalker 2 (fot. GSC Game World)

Zmutowany kot ze Stalker 2 i remaster Stalker Cień Czarnobyla - aktualizacja 18

Niestety wiemy już, że nie dane będzie nam w tym roku zagrać w Stalker 2: Serce Czarnobyla. Okazuje się jednak, że w oczekiwaniu na najnowszą odsłonę serii będziemy mogli cieszyć się remasterem gry Stalker Cień Czarnobyla z 2007 roku. Oryginalnie produkcja GSC Game World zadebiutowała na PC. Jak jednak wynika z najnowszych informacji, ukraińskie studio zleciło prace nad remasterem zewnętrznemu zespołowi i ma on zadebiutować jeszcze w 2022 roku na PC i konsolach Xbox oraz PlayStation. Nowa, ulepszona wersja gry ma nam zaoferować m.in.:

 • Ulepszoną oprawę graficzną (na mocno zmodyfikowanym silniku X-Ray Engine)
 • Usprawnioną rozgrywkę
 • Przebudowany system ekwipunku
 • UI i gameplay dostosowane do obsługi kontrolerów

Niestety, przedstawiciele studia GSC Game World nie odnieśli się do plotek na ten temat. Nie oznacza to jednak, że ukraiński deweloper unika kontaktu z graczami, wręcz przeciwnie. Z okazji "dnia kota", przedstawiciele studia zaprezentowali na swoim oficjalnym koncie na Twiterze niezwykłą istotę, zwaną Bayun. Mutant ten będzie jednym z przeciwników graczy w grze, jak prezentuje się on w pełnej okazałości możecie zobaczyć poniżej.

Stalker 2 Bayun

Bayun ze Stalker 2 (fot. GSC Game World)

Jedną z najbardziej niezwykłych cech Bayuna jest zdolność do naśladowania dźwięków wydawanych przez inne istoty, w tym ludzie. W ten sposób "zmutowany kot" wabi swoje ofiary, po czym atakuje je znienacka.

Stalker 2: Serce Czarnobyla z premierą dopiero w 2024/2025 roku?! - aktualizacja 19

Nie mamy dobrych wieści dla graczy wyczekujących premiery gry Stalker 2: Serce Czarnobyla. Vitaly Kazunov - redaktor naczelny serwisu iXBT Games, ujawnił, że prace nad grą utknęły w martwym punkcie. Co więcej, zasugerował on, że większość osób, które tworzyła Stalkera opuściła studio, a nowi deweloperzy potrzebują znacznie więcej czasu na dokończenie dzieła poprzedników. Kazunov wyjawił, że jego informator stwierdził, iż Stalker 2 ukaże się najwcześniej w 2024 roku, choć i debiut rok później nie będzie dla niego zaskoczeniem.

Pikanterii całej sprawi dodaje fakt, że na początku września tego roku Microsoft rozpoczął refundację za pre-ordery gry Stalker 2: Serce Czarnobyla. Co więcej, aktualnie nie ma również możliwości składania zamówień przedpremierowych w cyfrowych sklepach należących do amerykańskiego giganta. Zaniepokojeni fani zaczęli dopytywać bezpośrednio samych deweloperów z GSC Game World. Ich odpowiedź była bardzo konkretna.

Na oficjalnym kanale gry na Discord, jeden z pracowników GSC odpowiedział, że aktualna data premiery Stalker 2: Serce Czarnobyla to wciąż rok 2023. Choć to dobrze, że twórcy tak szybko i zdecydowanie odpowiedzieli na plotki, to trzeba przyznać, że pewien niepokój pozostaje. Premiera gry była już wielokrotnie przekładana, a co więcej agresja Rosji na Ukrainę spowodowała, że prace nad tytułem były przez pewien czas całkowicie wstrzymane. Miejmy jednak nadzieję, że deweloperom uda się uporać z problemami i faktycznie już w przyszłym roku dane nam będzie zwiedzać Zonę.

Stalker 2 na nowym pokazie z rozgrywki - gra nie wygląda już tak dobrze, ale są też dobre wieści - aktualizacja 20 (03.01.2023)

Studio GSC Game World postanowiło zaskoczyć swoich sympatyków i niespodziewanie zaprezentowało niedawno nowy trailer z gry Stalker 2: Serce Czarnobyla. Choć materiał nie jest zbyt obszerny, to możemy na nim podziwiać nie publikowane nigdy wcześniej fragmenty z bezpośredniej rozgrywki. Tu trzeba przyznać, że jakość oprawy wizualnej nie prezentuje się już tak dobrze, jak podczas pierwszego pokazu gry z 2021 roku. Pocieszające jest jednak to, że widać, iż produkcja gry zmierza we właściwym kierunku. Wygląda bowiem ona coraz bardziej jak gra, a mniej jak demo technologiczne. Informacja na końcu materiału nie pozostawia złudzeń co do daty premiery gry - GSC Game World potwierdziło, że do zony wybierzemy się już w 2023 roku! Co więcej, ponownie wystartowały pre-ordery na grę, które w 2022 roku zostały zawieszone.

Prace nad Stalker 2 wstrzymane? Spokojnie to tylko fake news - aktualizacja 21 (21.03.2023)

Dawno już nie usłyszeliśmy żadnych nowych informacji na temat kontynuacji kultowego Stalkera. Jeszcze niedawno mogło się wydawać, że wszystko zmierza do szczęśliwego finału i jeszcze w tym roku zagramy w produkcję studia GSC Game World. Niestety w ostatnich dniach pojawiły się liczne informacje o ataku hakerskim rosyjskiej grupy Vestnik TSS na serwery ukraińskiego studia. Cyberprzestępcom udało się wykraść wrażliwe dane, w tym dane pracowników studia oraz fragmenty gry Stalker 2. Hakerzy chwalili się nawet, że po ich ataku prace nad grą zostały zamrożone i twórcy nie mogą dalej rozwijać swojej produkcji.

Choć do ataku faktycznie doszło, to Yevhen Bazarov – jeden z community managerów w GSC Game World (działający najczęściej pod pseudonimem McCulkin), zdementował plotki o wstrzymaniu prac nad grą. Co więcej, podkreślił on, że rozwój Stalker 2 przebiega zgodnie z planem. Co więcej, już niebawem powinniśmy zobaczyć grę w akcji. Już 23 marca podczas GDC 2023 zaprezentowany ma zostać nowy fragment rozgrywki z drugiego Stalkera.

Zapowiedziano nową grę w uniwersum Stalkera - aktualizacja 22 (18.04.2023)

Sympatycy serii Stalker śmiało mogą uchodzić za jednych z najbardziej cierpliwych w branży. Na oficjalną kontynuację serii czekają już wiele długich lat i cały czas żarliwie wspierają twórców. Choć wciąż brakuje nam nowych informacji na temat gry Stalker 2, to dość niespodziewanie pojawiły się wieści o zupełnie nowej produkcji w tym wyjątkowym uniwersum. Firmy GSC Game World i Awaken Realms poinformowały o nawiązaniu współpracy, której owocem będzie gra planszowa Stalker.

S.T.A.L.K.E.R. The Board Game będzie jednak potrzebować naszego wsparcia. Już niebawem na portalu GameFound ruszy zbiórka, która pozwoli zrealizować ten ciekawy projekt. Twórcy są jednak do niego znakomicie przygotowani, już teraz możemy przeczytać o podstawowych założeniach rozgrywki, jak i przyjrzeć się niektórym elementom gry, w tym imponującym figurkom. Przy okazji ogłoszenia, otrzymaliśmy również klimatyczny zwiastun.

To na razie wszystkie informacje na temat gry Stalker 2. Możecie się spodziewać, że gdy tylko pojawią się nowe wieści, to od razu damy wam znać.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: