Stalker 2 – premiera, rozgrywka, platformy. Wszystko co wiemy na temat gry [21.07.2021]

Sprawdźcie, co musicie wiedzieć przed powrotem do Zony w Stalker 2.


Długo nam przyszło czekać na pełnoprawną kontynuację kultowego Stalkera z 2007 roku. Twórcy gry – studio GSC Game World, już w 2010 roku ogłosili rozpoczęcie prac nad grą. Niestety, dwa lata później, dowiedzieliśmy się, że projekt przerósł możliwości deweloperów i musiał zostać anulowany. Gdy większość entuzjastów Stalkera traciła już nadzieje na upragnioną kontynuację – w maju 2018 roku, GSC Game World niespodziewanie ogłosiło, że powróciło do prac na Stalker 2. Co wiemy do tej pory na temat gry?

Czym tak naprawdę jest Stalker 2?

Jeśli nie mieliście okazji zagrywać się w starsze odsłony cyklu, to musicie wiedzieć, ze Stalker 2 będzie pierwszoosobową strzelanką z elementami RPG i surwiwalu. Oryginał był chwalony przede wszystkim za znakomitą historię, niezwykła atmosferę czarnobylskiej Zony oraz wysoki poziom trudności. Możemy być pewni, że wszystko to powróci w Stalker 2, bowiem twórcy zamierzają dostarczyć nam możliwe jak najbliższe pierwowzorowi doświadczenia.

Zobacz również:

Stalker 2

O czym jest Stalker 2? Trochę historii

Akcja gry Stalker 2 przenosi nas do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia (Zony), w alternatywnej wersji, dobrze nam znanej historii związanej z awarią elektrowni jądrowej w Czarnobylu. W grach z serii Stalker, Zona stała się miejscem wyjątkowo niebezpiecznym i niestabilnym. Promieniowanie przekraczające wszelkie dopuszczalne normy, niebezpieczni mutanci oraz niezwykłe anomalie to tylko część problemów, na które natkniemy się podczas naszych wędrówek. Ta wyjątkowa strefa kryje w sobie jednak również wiele tajemnic i skarbów, a to przyciąga uwagę wielu organizacji i najemników, którzy nie zawsze będą do nas przyjaźnie nastawieni. Stalker 2 ma nam zaoferować nieliniową historię, w której główną rolę odegrają nasze wybory.

Czy muszę znać historię z poprzednich odsłon, aby dobrze bawić się w Stalker 2?

Cóż, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jak podkreślają sami twórcy Stalker 2 jest samodzielną produkcją, która zaoferuje nam nowe wydarzenia i bochterów. Jednocześnie, przedstawiciele GSC Game World podkreślają, że aby w pełni „wejść” w świat Stalkera należy zapoznać się poprzednimi odsłonami cyklu, czyli: S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla, S.T.A.L.K.E.R.: Czyste Niebo oraz S.T.A.L.K.E.R.: Zew Prypeci.

Stalker 2

Stalker 2 z największym otwartym światem w historii

Choć gry z serii Stalker oferowały nam ogromne obszary do zwiedzania, to tak naprawdę, ciężko było mówić w ich przypadku o prawdziwie otwartych światach. Za sprawą najnowszej odsłony ma się to zmienić. Studio GSC Game World potwierdziło, że Stalker 2 otrzyma otwarty świat pozbawiony ekranów ładowania, który ma być jednym z największych w historii gier. Co więcej, ma być on również jednym z najbardziej „żyjących”. Specjalny system - A-Life 2.0, będzie odpowiadał za zachowania SI względem siebie. Oznacz to, że niejednokrotnie napotkamy innych najemników, którzy walczą między sobą albo są atakowani przez mutanty. Świat będzie również żywo reagował na nasze decyzje i zachowania.

Stalker 2

Czy Stalker 2 otrzyma wsparcie dla modów?

Oryginalna seria Stalker może pochwalić się niezwykłą społecznością graczy, którzy nawet 10 lat po jej premierze wciąż przemierzają tajemniczą Zonę. Oczywiście nie byłoby to możliwe gdyby nie tysiące modów, które na przestrzeni lat regularnie trafiały do produkcji. Choć obecnie trendy w branży są zupełnie inne niż w latach 2007-2010, to studio GSC Game World nie zamierza odwracać się od swoich graczy. Deweloper potwierdził już, że zamierza mocno wspierać moderów. Modowanie Stalker 2 ma być łatwe i przyjemne, a co ważniejsze dostępne już od pierwszego dnia po premierze.

Stalker 2 – premiera, rozgrywka, platformy. Wszystko co wiemy na temat gry [21.07.2021]

Stalker 2 – platformy i wymagania

Choć seria Stalker zawsze była powiązana z PC, to tym razem również gracze konsolowi będą mogli udać się do Zony. Niestety nie dotyczy to wszystkich posiadaczy konsol. Twórcy gry potwierdzili, że Stalker 2 powstaje wyłącznie z myślą o PC i Xbox Series X. Co więcej, już w dniu premiery, gra ma „wycisnąć ostatnie soki” z nowej konsoli Microsoftu. Potwierdzono już m.in. wsparcie dla rozdzielczości 4K, technologii ray tracing czy rozgrywki w 120 klatkach na sekundę.

 • Aktualizacja 15.06.2021 - oficjalne wymagania sprzętowe na PC

Poznaliśmy oficjalne wymagania gry Stalker 2: Heart of Chernobyl na PC. Choć prezentują się one rozsądnie, to musicie się liczyć z tym, że produkcja GSC Game World zajmie sporo miejsca na waszych dyskach.

Stalker 2: Heart of Chernobyl - minimalne wymagania sprzętowe na PC:

 • System operacyjny: Windows 10
 • Procesor: AMD Ryzen 5 1600X / Intel Core i5-7600K
 • Pamięć RAM: 8 GB
 • Karta graficzna: AMD Radeon RX 580 8GB / NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB
 • Miejsce na dysku: 150 GB dostępnej przestrzeni

Stalker 2: Heart of Chernobyl - zalecane wymagania sprzętowe na PC:

 • System operacyjny: Windows 10
 • Procesor: AMD Ryzen 7 3700X / Intel Core i7-9700K
 • Pamięć RAM: 16 GB
 • Karta graficzna: AMD Radeon RX 5700 XT 8GB / NVIDIA GeForce RTX 2070 SUPER 8GB / NVIDIA GeForce GTX 1080 Ti 11GB
 • Miejsce na dysku: 150 GB dostępnej przestrzeni

Stalker 2: Heart of Chernobyl - edycja kolekcjonerska i inne

Studio GSC Game World ujawniło jakie edycje gry trafią w ręce graczy. Oprócz standardowego wydania, możemy liczyć również na edycje: limitowaną, kolekcjonerską i ultimate.

 • Stalker 2 Heart of Chernobyl edycja limitowana
Stalker 2 – premiera, rozgrywka, platformy. Wszystko co wiemy na temat gry [21.07.2021]
 • Stalker 2 Heart of Chernobyl edycja kolekcjonerska
Stalker 2 – premiera, rozgrywka, platformy. Wszystko co wiemy na temat gry [21.07.2021]
 • Stalker 2 Heart of Chernobyl edycja ultimate
Stalker 2 – premiera, rozgrywka, platformy. Wszystko co wiemy na temat gry [21.07.2021]

Stalker 2 – data premiery

Stalker 2 nie ma jeszcze "sztywno" ustalonej daty premiery, ale studio GSC Game World niejednokrotnie podkreślało, że wszystko jest na dobrej drodze, aby gra zadebiutowała w 2021 roku. Niestety, biorąc pod uwagę sytuację związaną z koronawirusem, nie będzie dla nas wielkim zaskoczeniem jeśli okaże się, że Stalker 2 zadebiutuje dopiero w 2022 roku. Cóż, i tak warto czekać.

 • Aktualizacja 15.06.2021 - oficjalna data premiery gry Stalker 2

Podczas targów E3 2021 ujawniono, że premiera gry Stalker 2 odbędzie się na PC i Xbox Series X / S - 28 kwietnia 2022 roku. Dowiedzieliśmy się również, że Stalker 2 nosić będzie podtytuł Heart of Chernobyl (Serce Czarnobyla).

Aktualizacja 18.01.2021

Przedstawiciele studia GSC Game World postanowili podzielić się z nami kolejnymi informacjami na temat gry Stalker 2. Z obszernego materiału opublikowanego na łamach Xbox Wire, dowiadujemy się między innymi, ze pomimo pandemii prace nad grą przebiegają wyjątkowo sprawnie. Co więcej, dotyczy to wersji gry na wszystkich dostępnych platformach, czyli PC, Xbox Series X oraz Xbox Series S.

Poznaliśmy również przydomek głównego protagonisty gry, który brzmieć będzie - Skif. Co nie jest żadnym zaskoczeniem, jest on jednym z wielu Stalkerów, którzy przemierzają "Czarnobylską Strefę Wykluczenia". Jak zapewniają twórcy, "jego działania będą kształtować nowy, wielki rozdział w historii Zony".

Potwierdzono również, że Stalker 2, już w dniu premiery, trafi do Xbox Game Pass. Oznacza to, że posiadacze abonamentu będą mogli zacząć zabawę, bez żadnych dodatkowych opłat. Co więcej, GSC Game World ujawniło także, iż wersja gry przygotowana z myślą o Xbox Series X działać będzie w natywnym 4K ze wsparciem technologii ray tracing już w dniu premiery. Posiadacze konsoli Xbox Series S również będą mogli cieszyć się ray tracingiem, jednak już nie rozdzielczością 4K.

To na razie wszystkie informacje na temat gry Stalker 2. Możecie się spodziewać, że gdy tylko pojawią się nowe wieści, to od razu damy wam znać.

Aktualizacja 10.03.2021

Poznaliśmy kolejne szczegóły na temat gry Stalker 2. Zakhar Bocharov - PR Manager studia GSC Game World, w jednym z ostatnich wywiadów podzielił się kilkoma nowymi informacjami na temat nadchodzącej produkcji. Dowiedzieliśmy się m.in., że dla twórców wsparcie dla modów jest rzeczą kluczową. Co więcej, pracują oni nad tym, aby możliwość modyfikacji gry trafiła również do wersji dedykowanej konsolom Xbox Series X i Series S.

Bocharov ujawnił również, że dzięki zastosowaniu silnika graficznego Unreal Engine, Stalker 2 będzie nie tylko znakomicie wyglądał, ale również płynnie działał. Deweloper w wywiadzie odniósł się również do samej rozgrywki. Na graczy czeka rozbudowana fabuła i poznanie wszystkich jej "smaczków" i niuansów będzie niemożliwe przy jednorazowym przejściu gry.

To gra, którą będziesz chciał kupić i ograć kilka razy z powodu historii. – Zakhar Bocharov

Na koniec przedstawiciel GSC Game World po raz kolejny wychwalał system A-Life 2.0, o którym więcej możecie przeczytać powyżej.

A-Life 2.0 to zupełnie inny poziom. To naprawdę świetny system, który bardzo dobrze działa i na pewno będziemy mieli coś do pokazania niebawem. - Zakhar Bocharov

Premiera gry Stalker 2 wciąż jest datowana na 2021 roku. Produkcja zadebiutuje równolegle na PC oraz konsolach Xbox Series X i Series S. Mało prawdopodobne jest, aby trafiła ona na konsole PS5.

Trzymamy kciuki za Stalker 2 bowiem obecnie to największy (obok Halo Infinite) tytuł na wyłączność nowych konsol Microsoftu, który ma zadebiutować w tym roku.

Aktualizacja 22.03.2021 - nowe informacje i materiały koncepcyjne

Przedstawiciele firmy Microsoft i studia GSC Game World ujawnili, że już 26 marca podczas wydarzenia Xbox Indie Showcase otrzymamy nowe informacje na temat gry Stalker 2. Musimy jednak od razu ostudzić wasz entuzjazm, twórcy tytułu zdradzili, że nie mamy co liczyć na nowy gameplay, ani żadne większe zapowiedzi. Zespół planuje jedynie opublikowanie krótkiego materiału o postępach w pracach nad nowym Stalkerem. Choć możemy liczyć na kilka nowych scen z nachodzącej produkcji, to na nic większego nie powinniśmy się nastawiać.

Przedstawiciele GSC Game World uraczyli nas również kilkoma nowymi materiałami koncepcyjnymi, które pokazują, że Zona może być również niezwykle urokliwa.

Stalker 2 – premiera, rozgrywka, platformy. Wszystko co wiemy na temat gry [21.07.2021]
Stalker 2 – premiera, rozgrywka, platformy. Wszystko co wiemy na temat gry [21.07.2021]
Stalker 2 – premiera, rozgrywka, platformy. Wszystko co wiemy na temat gry [21.07.2021]

Na pocieszenie pozostaje nam wiadomość, że w nadchodzących tygodniach i miesiącach możemy spodziewać się przynajmniej kilku dużych prezentacji i ogłoszeń związanych z grą Stalker 2.

Aktualizacja 26.03.2021 - dziennik deweloperski

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, do sieci trafił pierwszy dziennik deweloperski przygotowany przez twórców Stalker 2. Choć pierwotnie miał się on ukazać podczas wydarzenia "Xbox Indie Showcase", które odbędzie się już dzisiaj o godzinie 17:00, to ktoś z przedstawicieli marki Xbox nieco się pośpieszył i na oficjalnym kanale [email protected] możemy już sprawdzić jak idą prace nad Stalker 2.

Aktualizacja 21.04.2021 - Obszerny pokazy gry odbędzie się już w czerwcu?

Wciąż czekamy na pełnoprawny pokaz rozgrywki z gry Stalker 2. Twórcy wciąż twierdzą, że gra ukaże się w tym roku, jeśli tak, to najwyższa pora, aby pokazać graczom coś więcej, niż tylko krótkie urywki z produkcji. Możliwe, że dojdzie do tego podczas tegorocznych targów E3, które po rocznej przerwie powracają w glorii i chwale. Choć impreza odbędzie się tylko online, to swój udział potwierdziło już wielu czołowych producentów, w tym Nintendo, Ubisoft, Take-Two czy Microsoft. Biorąc pod uwagę bliskie relacje, jakie łączą GSC Game World i "giganta z Redmond" możemy śmiało założyć, że to właśnie podczas konferencji na E3 2021 zobaczymy obszerne materiały z oficjalnej kontynuacji Stalkera. Szczególnie, że Phil Spencer - szef marki Xbox, zapowiedział już, że podczas E3 zobaczymy "bogaty zestaw gier", które zmierzają na konsole Xbox. Targi E3 2021 odbędą się w dniach 12 - 15 czerwca.

Cóż, póki co pozostaje nam cierpliwie czekać.

Aktualizacja 07.05.2021 - Stalker 2 to gra na setki godzin. Elementy horroru będą mocno widoczne

Zakhar Bocharov ze studia GSC Game World udzielił niedawno wywiadu serwisowi GamingBolt, dzięki czemu dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji na temat długości gry, otwartego świata i samej rozgrywki w Stalker 2.

Stalker 2 – premiera, rozgrywka, platformy. Wszystko co wiemy na temat gry [21.07.2021]

Deweloper stwierdził, że Stalker 2 będzie grą na setki godzin, szczególnie jeśli zdecydujemy się na wykonywanie zadań pobocznych i eksplorację świata.

To bardzo długa gra, nawet jeśli zdecydujesz się tylko podążać za głównym wątkiem. Jeśli zechcesz zająć się dalszą eksploracją i zadaniami pobocznymi, możesz spędzić w niej setki godzin – Zakhar Bocharov.

Bocharov dodał, że choć Stalker 2 będzie przede wszystkim skupiony na historii, to niemożliwe byłoby jej odpowiednie przedstawienie bez nowej technologii. Jest ona bowiem kluczowa przy stworzeniu dużego i wiarygodnego otwartego świata.

W Stalker 2 chodzi przede wszystkim o nową historię, a tej nie opowiemy bez otwartego świata. Gracz musi poczuć skalę i skutki swoich decyzji. To długa droga, dzięki czemu może zrobić odpowiednie wrażenie. To wielka podróż z własnym tempem i konsekwencjami. Chodzi też o to, by zobaczyć Strefę w jej odnowionym pięknie. Pozbawiony ekranów ładownia otwarty świat to coś, do czego seria zawsze dążyła. Mamy nadzieję, że gracze będą zachwyceni zarówno historią, jak i światem, który tworzymy. Są one dla nas bardzo wyjątkowe – Zakhar Bocharov.

Choć twórcy gry wspominali o tym już wcześniej, to podczas ostatniego wywiadu potwierdził to również Zakhar Bocharov - pełen obraz historii zawartej w Stalker 2 poznamy dopiero przechodząc grę kilkukrotnie. Jest to spowodowane wieloma czynnikami, ale jednym z głównych będą decyzje gracza z głównego wątku, które odbiją się na całym przedstawionym świecie.

Nie zdradzając zbyt wiele, ujmijmy to w ten sposób: nie da się zobaczyć wszystkiego za jednym razem. Gracz będzie potrzebował kilku podejść, aby zobaczyć całą zawartość fabularną – Zakhar Bocharov.

Co nie jest wielkim zaskoczeniem Zona ze Stalkera 2 jest mocno wzorowana na Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia, czyli obszarze na którym doszło do katastrofy w elektrowni atmowej w Czarnobylu w 1986 roku. Jak ujawnił deweloper, jego zespoł regularnie odwiedza te wciąż niebezpieczne tereny, aby nie tylko dokonać niezbędnych pomiarów i zdjęć, ale również czerapać inspirację.

Mając już na koncie trzy gry z tej serii sądzimy, że mamy jasną wizję tego, co gracze lubią i czego oczekują. Ponadto główny zespół znajduje się w Kijowie na Ukrainie, a my odwiedzamy Strefę Wykluczenia co kilka miesięcy - zarówno w celach zawodowych (fotogrametria), jak i by zaczerpnąć inspirację. Można więc powiedzieć, że jest to mieszanka istniejących doświadczeń i tłumaczenia kodu kulturowego. Całość jest tak silna, a jednocześnie tak subtelna, że naprawdę trudno to opisać słowami. Można być pewnym, że dla każdego jest to coś innego. Ale prawdopodobnie to jest właśnie ta „atmosfera”, o której ludzie mówią – Zakhar Bocharov.

W Stalker 2 nie zabraknie elementów znanych z gier typu surwiwal i horror. Twórcy chcą, aby gracz na każdym kroku czuł zagrożenie.

W Stalker 2 (jak i w całej serii) chodzi o to, by być małym i niemal bezbronnym w skrajnie stresujących i niebezpiecznych warunkach, walczyć ze śmiercią w każdej sekundzie, wiedząc, że jeśli zginiesz, Strefa nawet tego nie zauważy i nic się nie zmieni. Immersive simowe elementy w Stalker 2 mają sprawić, że poczujesz się jak ta osoba – Zakhar Bocharov.

Jak zatem doskonale widać w Stalker 2 czeka na nas wiele przygód i emocji z nimi związanymi. Kiedy dokładnie przyjdzie nam "posmakować" klimatu Zony? Tego niestety wciąż nie wiemy. Twórcy robią wszystko, aby wyrobić się z premierą jeszcze w 2021 roku.

Aktualizacja 17.05.2021 - Stalker 2 najprawdopodobniej trafi również na PS5!

Choć twórcy gry Stalker 2 cały czas zarzekają się, że są skupieni na wersjach dedykowanych PC i konsolom Microsoftu - Xbox Series X i S, to okazuje się, iż jest to tylko "zagrywka" związana z tymczasową wyłącznością tytułu. Już wcześniej spekulowano, że Stalker 2 może trafić również na PlayStation 5, jednak przedstawiciele GSC Game World przy każdej okazji zaprzeczali tego typu rewelacjom.

Obecnie rozgrywa się potężna batala sądowa pomiędzy Apple i Epic Games. Jest ona ściśle powiązana z dzieleniem się zyskami pomiędzy właścicielem App Store, a twórcami gier. Dewloperzy Fortnite'a starają się udowodnić, że Apple stosuje toksyczne i monopolistyczne praktyki, które negatywnie wpływają na twórców. Co to ma wspołnego z kontunuacją Stalkera? Otóż okazuje się, że bardzo wiele.

Podczas jednej z rozpraw w ramach procesu Apple vs Epic Games "wyciekły" dokumenty, które ujawniają, że Stalker 2 będzie ekskluzywny dla konsol Xbox Series X i S tylko przez trzy miesiące! Oznacz to, że tytuł GSC Game World możemy zobaczyć na PS5 znaczniej szybciej niż się spodziewaliśmy. Przypomnijmy, że według wczesniejszych, nader optymistycznych, informacji - Stalker 2 miał być dostępny na wyłączność sprzętu Microsoftu przynajmniej przez rok.

Aktualizacja 02.06.2021 - Wysyp informacji na temat anulowanej wersji Stalker 2

Jak dobrze wiemy prace nad pierwszą wersję gry Stalker 2 rozpoczęto już w 2010 roku. Projekt ten jednak anulowano i dopiero w 2018 do niego powrócono. Niedawno do sieci "wyciekły" dokumenty związane z anulowaną wersją Stalker 2. Choć twórcy wielokrotnie podkreślali, że wersja z 2018 roku jest tworzona od podstaw, to wielce prawdopodobne, że pewne elementy z oryginalnego projektu mogły zostać wykorzystane przy tworzeniu nowego dzieła.

Na początek trochę o historii. Według "przecieku", zarys fabuły Stalker 2 miał podążać za wydarzeniami z Shadow of Chernobyl. Akcje gry miała zostać osadzona po trzech latach od zakończenia tamtej przygody - w 2015 roku. Gracze mieliby wcielić się w udręczonego, bezimiennego Stalkera, który powraca do elektrowni w Czarnobylu, szukając odpowiedzi na swoje wizje dotyczące Strefy Wykluczenia. Podczas swoich poszukiwań gracz spotkałby kilka znajomych postaci z poprzednich odsłon serii. Według dokumentów, gra miała mieć 10-godzinną kampanię, którą można było wydłużyć do 30 godzin dzięki misjom pobocznym. Jak więc doskonale wiemy, historia nowego Stalkera została znacząco rozbudowana bowiem GSC Game World ogłosiło, że gra otrzyma niemal 100 godzin zawartości.

Do sieci trafiły również materiały koncepcyjne przeciwników, mutantów i NPC. Możliwe, że niektóre z pomysłów zostaną wykorzystane także w nadchodzącej produkcji.

Aktualizacja 15.06.2021 - Stalker 2: Heart of Chernobyl na pierwszym gameplay'u

Podczas targów E3 2021 mieliśmy okazję po raz pierwszy zobaczyć w akcji grę Stalker 2. Co tu dużo pisać, pierwszy gameplay wygląda rewelacyjnie i już nie możemy się doczekać, aż wkroczymy do Zony. Zobaczcie to sami.

Aktualizacja 21.07.2021 - Stalker 2: Heart of Chernobyl zauroczy nas realizmem - brak samochodów i "niezwykła" szybka podróż

Poznaliśmy nowe informacje na temat rozgrywki w Stalker 2. Zakhar Bocharov - przedstawiciel GSC Game World, ujawnił nam, że mapa świata gry będzie liczyć ponad 64 kilometry kwadratowe. Tak ogromny świat będziemy mogli jednak przemierzać tylko na własnych nogach. Jak wyjaśniają twórcy gry przez anomalie rozsiane po licznych terenach i obszarach, gracze nie będą mogli korzystać z żadnych pojazdów, czy to samochodów, motocykli, czy jakichkolwiek innych. Na szczęście do naszej dyspozycji oddana zostanie możliwość szybkiej podróży. Wraz z odkrywaniem kolejnych istotnych lokacji na naszej mapie będą pojawiać się punkty kontrolne, do których będziemy mogli się błyskawicznie przenosić. Jednak nawet w tym aspekcie Stalker 2 chce się wyróżniać na tle konkurencji i Zakhar Bocharov ujawnił, iż szybka podróż będzie odbywać się w "niezwykły sposób".

Możecie być pewni, że gdy tylko dowiemy się czegoś więcej na temat nadchodzącego hitu, to od razu damy wam znać.