Stalker 2 – premiera, rozgrywka, platformy. Wszystko co wiemy na temat gry [26.03.2021]

Sprawdźcie, co musicie wiedzieć przed powrotem do Zony w Stalker 2.


Długo nam przyszło czekać na pełnoprawną kontynuację kultowego Stalkera z 2007 roku. Twórcy gry – studio GSC Game World, już w 2010 roku ogłosili rozpoczęcie prac nad grą. Niestety, dwa lata później, dowiedzieliśmy się, że projekt przerósł możliwości deweloperów i musiał zostać anulowany. Gdy większość entuzjastów Stalkera traciła już nadzieje na upragnioną kontynuację – w maju 2018 roku, GSC Game World niespodziewanie ogłosiło, że powróciło do prac na Stalker 2. Co wiemy do tej pory na temat gry?

Czym tak naprawdę jest Stalker 2?

Jeśli nie mieliście okazji zagrywać się w starsze odsłony cyklu, to musicie wiedzieć, ze Stalker 2 będzie pierwszoosobową strzelanką z elementami RPG i surwiwalu. Oryginał był chwalony przede wszystkim za znakomitą historię, niezwykła atmosferę czarnobylskiej Zony oraz wysoki poziom trudności. Możemy być pewni, że wszystko to powróci w Stalker 2, bowiem twórcy zamierzają dostarczyć nam możliwe jak najbliższe pierwowzorowi doświadczenia.

Stalker 2

O czym jest Stalker 2? Trochę historii

Akcja gry Stalker 2 przenosi nas do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia (Zony), w alternatywnej wersji, dobrze nam znanej historii związanej z awarią elektrowni jądrowej w Czarnobylu. W grach z serii Stalker, Zona stała się miejscem wyjątkowo niebezpiecznym i niestabilnym. Promieniowanie przekraczające wszelkie dopuszczalne normy, niebezpieczni mutanci oraz niezwykłe anomalie to tylko część problemów, na które natkniemy się podczas naszych wędrówek. Ta wyjątkowa strefa kryje w sobie jednak również wiele tajemnic i skarbów, a to przyciąga uwagę wielu organizacji i najemników, którzy nie zawsze będą do nas przyjaźnie nastawieni. Stalker 2 ma nam zaoferować nieliniową historię, w której główną rolę odegrają nasze wybory.

Czy muszę znać historię z poprzednich odsłon, aby dobrze bawić się w Stalker 2?

Cóż, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jak podkreślają sami twórcy Stalker 2 jest samodzielną produkcją, która zaoferuje nam nowe wydarzenia i bochterów. Jednocześnie, przedstawiciele GSC Game World podkreślają, że aby w pełni „wejść” w świat Stalkera należy zapoznać się poprzednimi odsłonami cyklu, czyli: S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla, S.T.A.L.K.E.R.: Czyste Niebo oraz S.T.A.L.K.E.R.: Zew Prypeci.

Stalker 2

Stalker 2 z największym otwartym światem w historii

Choć gry z serii Stalker oferowały nam ogromne obszary do zwiedzania, to tak naprawdę, ciężko było mówić w ich przypadku o prawdziwie otwartych światach. Za sprawą najnowszej odsłony ma się to zmienić. Studio GSC Game World potwierdziło, że Stalker 2 otrzyma otwarty świat pozbawiony ekranów ładowania, który ma być jednym z największych w historii gier. Co więcej, ma być on również jednym z najbardziej „żyjących”. Specjalny system - A-Life 2.0, będzie odpowiadał za zachowania SI względem siebie. Oznacz to, że niejednokrotnie napotkamy innych najemników, którzy walczą między sobą albo są atakowani przez mutanty. Świat będzie również żywo reagował na nasze decyzje i zachowania.

Stalker 2

Czy Stalker 2 otrzyma wsparcie dla modów?

Oryginalna seria Stalker może pochwalić się niezwykłą społecznością graczy, którzy nawet 10 lat po jej premierze wciąż przemierzają tajemniczą Zonę. Oczywiście nie byłoby to możliwe gdyby nie tysiące modów, które na przestrzeni lat regularnie trafiały do produkcji. Choć obecnie trendy w branży są zupełnie inne niż w latach 2007-2010, to studio GSC Game World nie zamierza odwracać się od swoich graczy. Deweloper potwierdził już, że zamierza mocno wspierać moderów. Modowanie Stalker 2 ma być łatwe i przyjemne, a co ważniejsze dostępne już od pierwszego dnia po premierze.

Stalker 2

Stalker 2 – platformy i wymagania

Choć seria Stalker zawsze była powiązana z PC, to tym razem również gracze konsolowi będą mogli udać się do Zony. Niestety nie dotyczy to wszystkich posiadaczy konsol. Twórcy gry potwierdzili, że Stalker 2 powstaje wyłącznie z myślą o PC i Xbox Series X. Co więcej, już w dniu premiery, gra ma „wycisnąć ostatnie soki” z nowej konsoli Microsoftu. Potwierdzono już m.in. wsparcie dla rozdzielczości 4K, technologii ray tracing czy rozgrywki w 120 klatkach na sekundę.

Stalker 2 – data premiery

Stalker 2 nie ma jeszcze "sztywno" ustalonej daty premiery, ale studio GSC Game World niejednokrotnie podkreślało, że wszystko jest na dobrej drodze, aby gra zadebiutowała w 2021 roku. Niestety, biorąc pod uwagę sytuację związaną z koronawirusem, nie będzie dla nas wielkim zaskoczeniem jeśli okaże się, że Stalker 2 zadebiutuje dopiero w 2022 roku. Cóż, i tak warto czekać.

Aktualizacja 18.01.2021

Przedstawiciele studia GSC Game World postanowili podzielić się z nami kolejnymi informacjami na temat gry Stalker 2. Z obszernego materiału opublikowanego na łamach Xbox Wire, dowiadujemy się między innymi, ze pomimo pandemii prace nad grą przebiegają wyjątkowo sprawnie. Co więcej, dotyczy to wersji gry na wszystkich dostępnych platformach, czyli PC, Xbox Series X oraz Xbox Series S.

Poznaliśmy również przydomek głównego protagonisty gry, który brzmieć będzie - Skif. Co nie jest żadnym zaskoczeniem, jest on jednym z wielu Stalkerów, którzy przemierzają "Czarnobylską Strefę Wykluczenia". Jak zapewniają twórcy, "jego działania będą kształtować nowy, wielki rozdział w historii Zony".

Potwierdzono również, że Stalker 2, już w dniu premiery, trafi do Xbox Game Pass. Oznacza to, że posiadacze abonamentu będą mogli zacząć zabawę, bez żadnych dodatkowych opłat. Co więcej, GSC Game World ujawniło także, iż wersja gry przygotowana z myślą o Xbox Series X działać będzie w natywnym 4K ze wsparciem technologii ray tracing już w dniu premiery. Posiadacze konsoli Xbox Series S również będą mogli cieszyć się ray tracingiem, jednak już nie rozdzielczością 4K.

To na razie wszystkie informacje na temat gry Stalker 2. Możecie się spodziewać, że gdy tylko pojawią się nowe wieści, to od razu damy wam znać.

Aktualizacja 10.03.2021

Poznaliśmy kolejne szczegóły na temat gry Stalker 2. Zakhar Bocharov - PR Manager studia GSC Game World, w jednym z ostatnich wywiadów podzielił się kilkoma nowymi informacjami na temat nadchodzącej produkcji. Dowiedzieliśmy się m.in., że dla twórców wsparcie dla modów jest rzeczą kluczową. Co więcej, pracują oni nad tym, aby możliwość modyfikacji gry trafiła również do wersji dedykowanej konsolom Xbox Series X i Series S.

Bocharov ujawnił również, że dzięki zastosowaniu silnika graficznego Unreal Engine, Stalker 2 będzie nie tylko znakomicie wyglądał, ale również płynnie działał. Deweloper w wywiadzie odniósł się również do samej rozgrywki. Na graczy czeka rozbudowana fabuła i poznanie wszystkich jej "smaczków" i niuansów będzie niemożliwe przy jednorazowym przejściu gry.

To gra, którą będziesz chciał kupić i ograć kilka razy z powodu historii. – Zakhar Bocharov

Na koniec przedstawiciel GSC Game World po raz kolejny wychwalał system A-Life 2.0, o którym więcej możecie przeczytać powyżej.

A-Life 2.0 to zupełnie inny poziom. To naprawdę świetny system, który bardzo dobrze działa i na pewno będziemy mieli coś do pokazania niebawem. - Zakhar Bocharov

Premiera gry Stalker 2 wciąż jest datowana na 2021 roku. Produkcja zadebiutuje równolegle na PC oraz konsolach Xbox Series X i Series S. Mało prawdopodobne jest, aby trafiła ona na konsole PS5.

Trzymamy kciuki za Stalker 2 bowiem obecnie to największy (obok Halo Infinite) tytuł na wyłączność nowych konsol Microsoftu, który ma zadebiutować w tym roku.

Aktualizacja 22.03.2021 - nowe informacje i materiały koncepcyjne

Przedstawiciele firmy Microsoft i studia GSC Game World ujawnili, że już 26 marca podczas wydarzenia Xbox Indie Showcase otrzymamy nowe informacje na temat gry Stalker 2. Musimy jednak od razu ostudzić wasz entuzjazm, twórcy tytułu zdradzili, że nie mamy co liczyć na nowy gameplay, ani żadne większe zapowiedzi. Zespół planuje jedynie opublikowanie krótkiego materiału o postępach w pracach nad nowym Stalkerem. Choć możemy liczyć na kilka nowych scen z nachodzącej produkcji, to na nic większego nie powinniśmy się nastawiać.

Przedstawiciele GSC Game World uraczyli nas również kilkoma nowymi materiałami koncepcyjnymi, które pokazują, że Zona może być również niezwykle urokliwa.

Stalker 2 – premiera, rozgrywka, platformy. Wszystko co wiemy na temat gry [26.03.2021]
Stalker 2 – premiera, rozgrywka, platformy. Wszystko co wiemy na temat gry [26.03.2021]
Stalker 2 – premiera, rozgrywka, platformy. Wszystko co wiemy na temat gry [26.03.2021]

Na pocieszenie pozostaje nam wiadomość, że w nadchodzących tygodniach i miesiącach mozemy spodziewać się przynajmniej kilku dużych prezentacji i ogłoszeń związanych z grą Stalker 2.

Aktualizacja 26.03.2021 - dziennik deweloperski

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, do sieci trafił pierwszy dziennik deweloperski przygotowany przez twórców Stalker 2. Choć pierwotnie miał się on ukazać podczas wydarzenia "Xbox Indie Showcase", które odbędzie się już dzisiaj o godzinie 17:00, to ktoś z przedstawicieli marki Xbox nieco się pośpieszył i na oficjalnym kanale [email protected] możemy już sprawdzić jak idą prace nad Stalker 2.

Możecie być pewni, że gdy tylko dowiemy się czegoś więcej na temat nadchodzącego hitu, to od razu damy wam znać.