Stallman: nie będę wspierał Creative Commons

Richard Stallman - guru ruchu na rzecz wolnego oprogramowania - ostro skrytykował w rozmowie z serwisem LinuxP2P.com standard Creative Commons. "Nie zamierzam dłużej wspierać rozwoju tego standardu, ponieważ niektóre z wchodzących w jego skład licencji są nie do zaakceptowania" - powiedział Stallman.

Zdaniem Richarda Stallmana, główny problem standardu Creative Commons polega na tym, że w jego skład wchodzą zdecydowanie różniące się od siebie licencje - niektóre z nich pozwalają na dowolne kopiowanie objętego licencją dzieła, inne z kolei - zabraniają tego lub znacznie ograniczają taką możliwość.

Stallman stwierdził również, że wiele osób ignoruje zasadnicze różnice pomiędzy poszczególnymi licencjami i traktuje cały standard CC jako spójną całość - jego zdaniem to poważny błąd. "To tak, jakby ktoś stwierdził, że w San Francisco i w Dolinie Śmierci jest taka sama pogoda - tylko dlatego, że oba te miejsca znajdują się w Kalifornii" - tłumaczył twórca licencji GNU. "Te wszystkie licencje mają więcej różnic niż podobieństw" - dodał.

Podsumowując, Richard Stallman powiedział, że skoro w skład standardu Creative Commons wchodzą licencje, których zdecydowanie nie akceptuje, to jest on zmuszony zrezygnować z wsparcia dla standardu. "Nie ma sensu wspierać tylko części licencji - dlatego nie będę dłużej wspierał rozwoju Creative Commons" - stwierdził Stallman.

Pełny tekst wywiadu znaleźć można w serwisie LinuxP2P.com.

Więcej informacji na temat standardu Creative Commons znaleźć można w naszym tekście "Masz prawo... skopiować mój utwór".