Stało się. To już koniec plazm. My je uśmierciliśmy!

To koniec plazm. Panasonic wydał bowiem oficjalne oświadczenie, w którym deklaruje rychłe zakończenie ich produkcji i sprzedaży.

W marcu pojawiły się spekulacje, z których wynikało, że Panasonic zamierza w ciągu najbliższych trzech lat znacznie zmniejszyć produkcję telewizorów, zaś jeżeli chodzi o plazmy, całkowicie z nich zrezygnować do 2014 roku. Kilka tygodni temu podobne doniesienia pojawiły się na łamach Reutersa, który napisał, że "Panasonic Corp wycofa się z technologii plazmowej z końcem roku finansowego, czyli do marca 2014 roku."

Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku polski oddział firmy Panasonic wydał oświadczenie, w którym twierdził, że decyzja o wycofaniu się z segmentu PDP nie została jeszcze podjęta. Może i tak faktycznie było (chociaż nie wierzę w to), co nie zmienia faktu, że koniec plazm japońskiej firmy był praktycznie przesądzony. Pamiętać bowiem tutaj należy, że w zeszłym roku ich produkcja przyniosła Panasonikowi aż 900 milionów strat, natomiast w ogłoszonej ponad rok temu przez prezesa Kazuhiro Tsuga usłyszeliśmy, że zamknięte zostaną działy, które w ciągu 3 lat nie zdołają osiągnąć co najmniej 5-procentowego zysku operacyjnego.

Dzisiaj wiemy już, że doniesienia o zamknięciu produkcji plazm były trafne. Panasonic wydał bowiem właśnie oświadczenie, w którym czytamy, że do końca tego roku skończy z produkcją plazm, natomiast ich sprzedaż będzie trwała tylko do 31 marca 2014 roku.

Plazmy - to już koniec

Decyzja Panasonika oznacza praktycznie koniec plazm, gdyż właściwie tylko on produkował jeszcze plazmy naprawdę wysokiej jakości. Warto bowiem pamiętać, że w 2009 roku zakupił od Pioneera najlepszą zdaniem wielu w historii plazm technologię KURO.

To nasza wina

Niestety w wyniku prowadzonej od lat agresywnej polityki wielu firm plazmy traciły systematycznie rynek, co szło w parze z wycofywaniem się z technologii PDP kolejnych producentów. Narosło wokół niej wiele głupich mitów, w które większość konsumentów uwierzyła i rezygnowała z zakupu plazm na rzecz prymitywnej i słabej technologii LCD. Tak to właśnie my ponosimy ogromną odpowiedzialność za uśmiercenie tej fantastycznej technologii, której niektóre możliwości wciąż jeszcze niedostępne są dla telewizorów opartych na ciekłych kryształach...

Oświadczenie firmy Panasonic (PDF)