Stało się - macOS 12 bez kilku funkcji dla Maców z Intelem!

Najdroższe komputery Apple nadal korzystają z procesorów firmy Intel. Nie przeszkodziło to gigantowi z Cupertino, aby uciąć im wsparcie dla wybranych funkcji w najnowszym systemie operacyjnym macOS 12 Monterey.

Korzystasz z dobrze wyposażonych komputerów Mac? Może masz MacBooka Pro 16 lub 27 calowego iMac'a? Niestety nie mam dla Ciebie dobrych wiadomości. Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami komputery Apple z procesorami Intel x86 z roku na rok będą coraz bardziej odsuwane od aktualizacji. Oczywiście sprzęty te jeszcze przez wiele lat dostawać będą aktualizacje do nowych wersji systemu operacyjnego macOS, a Apple przygotowywać będzie oprogramowanie w architekturze ARM oraz x86.

macOS Monterey

macOS Monterey

Niestety nie zmienia to faktu, że wybrane funkcje systemu operacyjnego macOS Monterey, który został zaprezentowany w poniedziałek 7 czerwca 2021 roku, nie trafią na komputery z chipami Intela.

Wybrane opcje systemu dostępne będą jedynie na komputerach z procesorem Apple M1 i nowszymi chipami.

Jakich funkcji nie otrzymają posiadacze komputerów Mac z procesorami Intela?

Mowa przede wszystkim o rozwiązaniu Live Text w zdjęciach. Funkcja ta wykorzystuje sieci neuronowe obecne w procesorach Apple Silicon do odczytania treści z obrazków. Opcja ta nie działa z językiem polskim, więc jest to dla nas mała strata.

Na komputerach z procesorami Intel zabraknie również trybu portretowego w FaceTime. Ograniczenie to wynika z braku nowoczesnej kamery FaceTime. Ostatnim brakiem są nowe możliwości komunikacji głosowej z komputerami Mac.

Portal ArsTechnica potwierdza, że ograniczenia wprowadzono ze względu na brak procesorów obsługujących sieci neuronowe w komputerach Mac z układami Intela.

Przypominamy, że Apple według swoich deklaracji za rok w portfolio posiadać będzie jedynie komputery z procesorami Apple Silicon.

Źródło: slashgear.com