Standard HDMI 1.4 będzie wspierał technologię 3D

Konsorcjum HDMI zapowiedziało, że opracowywany właśnie nowy standard przesyłania obrazu za pośrednictwem HDMI będzie wspierał technologię 3D.

HDMI to złącze powszechnie używane do przesyłania wideo wysokiej rozdzielczości z urządzeń zewnętrznych, jak na przykład dekodery czy odtwarzacze Blu-ray, do telewizorów. Obecnie używany standard oznaczony 1.3 zapewnia doskonałą jakość obrazu wyświetlanego na telewizorach Full HD. Niestety nie oferuje on jednak przesyłania obrazu w technologii 3D, która powoli wkracza na rynek domowego sprzętu elektronicznego.

Do tej pory aby obejrzeć film w 3D musieliśmy wybrać się do kina. W dodatku repertuary nigdy nie pękały od filmów wykorzystujących tę właśnie technologię. Film taki był raczej wydarzeniem niż czymś powszechnym. W chwili obecnej nadal tak jest, ale obserwując prace paru firm można mięć nadzieję, że w przeciągu kilku lat technologia 3D będzie dostępna dla każdego.

Sony zapowiedziało ostatnio, że Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, które odbędą się w 2010 roku w RPA będą transmitowane zarówno w 2D jak i 3D. Oczywiście będzie to dopiero transmisja testowa ale wyobraźcie sobie emocje jakie będziemy przeżywali podczas oglądania meczu w trójwymiarze. Samsung natomiast ma zaprezentować swój pierwszy telewizor 3D podczas Consumer Electronics Show 2010, które odbędą się w styczniu w Las Vegas. Podobne wyświetlacze Sony zaprezentowało już wcześniej w tym roku. Oczywiście w chwili obecnej ich ceny znacznie przekraczają budżet przeciętnego Kowalskiego ale w przeciągu kilku następnych lat mogą się znaleźć w jego zasięgu.

"Rynek 3D dopiero powstaje ale dostrzegamy tempo w jakim się rozwija" - powiedział Steve Venuti, prezes konsorcjum HDMI. Dodał, że zastosowanie nowego formatu umożliwi wysokiej jakości, bezpieczną transmisję obrazów z wykorzystaniem technologii 3D. Nie podano konkretnej daty kiedy HDMI 1.4 ma zostać wprowadzone.