Standard Qi pozwoli na szybsze bezprzewodowe ładowanie

Bezprzewodowe ładowanie urządzeń elektronicznych to stosunkowo nowa technologia, ale coraz więcej sprzętów z niej korzysta. Do tej pory miało to jednak jedną poważną wadę, ale nowa wersja standardu Qi ma rozwiązać problem związany z wydajnością ładowania smartfonów i innych sprzętów bez podłączania do nich żadnych kabli.

Na rynku pojawiło się już kilka różnych technologii pozwalających na ładowanie bezprzewodowe urządzeń takich jak smartfony. Jeden ze standardów nazywa się Qi i jest stale rozwijany. Niestety, bezprzewodowe ładowanie ma poważną wadę. Dzisiaj dostarczanie prądu do akumulatora w smartfonie odbywa się znacznie wolniej niż za pośrednictwem kabli.

Ta różnica jest bardzo widoczna zwłaszcza teraz, gdy pojawiły się specjalne ładowarki. Kolejni producenci wdrażają technologie szybkiego ładowania ogniw, które pozwalają w kilkadziesiąt minut naładować nawet połowę pojemności akumulatora.

W przyszłości ładowarki bezprzewodowe mają zapewnić znacznie lepszą wydajność

W przyszłości ładowarki bezprzewodowe mają zapewnić znacznie lepszą wydajność

Twórcy standardu Qi chcą wreszcie ten problem rozwiązać wdrażając technologię, która pozwoli korzystać z mocy 15 W przy bezprzewodowym ładowaniu. Nie wiadomo jeszcze z jakiej dokładnie technologii chce skorzystać Qi, ale może to być to samo rozwiązanie, jakie rok temu zaproponowało Freescale Semiconductor. Obie firmy należą do Wireless Power Consortium (WPC).

Wprowadzenie nowej technologii przez Qi przy wsparciu WPC może przyczynić się do jej szybszej popularyzacji. Możliwość wydajniejszego dostarczania prądu do ogniw może przyczynić się do spopularyzowania ładowania bezprzewodowego. Nie wiadomo jednak jeszcze, kiedy pojawią się pierwsze akcesoria obsługujące nowy, szybszy standard Qi.

źródło: engadget.com