Standard Thunderbolt w nowej wersji zapewni transfery rzędu nawet 40Gbps

Nowa wersja interfejsu Thunderbolt pozwoli na osiągnięcie nawet dwukrotnie szybszego transferu danych niż do tej pory. Od tej pory urządzenia korzystające z tego standardu będą mogły osiągać transfer danych o szybkości do 40 gigabitów na sekundę.

Thunderbolt to interfejs pozwalający na przesyłanie różnego rodzaju danych z bardzo dużą prędkością, który jest komplementarny do częściej spotykanych HDMI i USB. Stosowany jest głównie w komputerach firmy Apple, ale powoli zaczynają interesować się nim też inni producenci sprzętu i powstaje coraz więcej korzystających z niego akcesoriów.

Obecna dziś w użyciu wersja Thunderbolta pozwala na transfery o szybkości 20 gigabitów na sekundę, ale to dopiero początek możliwości tego interfejsu. Jego kolejna rewizja, nad którą rzekomo pracuje teraz Intel, ma pozwolić na podwojenie tej szybkości nawet do 40 Gbps. Nowa wersja interfejsu Thunderbolt nosi kodową nazwę Alpine Ridge i ma być kompatybilny z innymi standardami, takimi jak HDMI 2.0, USB 3.0 i DisplayPort 1.2. Peryferia korzystające z nich będzie można podłączyć za pomocą specjalnych adapterów.

Standard Thunderbolt w nowej wersji zapewni transfery rzędu nawet 40Gbps

Szybszy transfer danych to nie jedyna nowość w kolejnej wersji standardu Thunderbolt. Jego twórcy dbają też o jak największą energooszczędność. Mimo zwiększonej szybkości transferu pobór prądu będzie mniejszy niż do tej pory - nawet do 50 procent dzisiejszych wartości.

Niestety, nowy Thunderbolt Alpine Ridge ma został zaprezentowany wraz z procesorami Intel SkyLake. Niestety, będzie miał inne złącze niż do tej pory i konieczne będzie korzystanie z przejściówek, aby podłączyć starsze kable i akcesoria.