Standard dla sieci domowych

Microsoft wspólnie z General Electric i kilkoma innymi firmami pracuje nad nowym standardem domowych sieci, nazwanym SCP - Simple Control Protocol.

Microsoft poinformował, że wspólnie z General Electric i kilkoma innymi firmami pracuje nad nowym standardem domowych sieci, nazwanym SCP - Simple Control Protocol. Po raz pierwszy nowy standard zaprezentowano na Home Automation Show w Chicago. SCP jest kompatybilny z architekturą Universal Plug And Play (UPnP) Microsoftu, a także usługami opartymi na IP. Poprzedni standard Microsoftu - UpnP - był krytykowany z powodu zbytniego ukierunkowania na komputery. SCP jest posunięciem, dzięki któremu będzie możliwe włączenie do domowej sieci także innych urządzeń. Umożliwia również włączenie do domowej sieci urządzeń nie obsługujących IP, takich jak lodówki czy ekspresy do kawy. Połączenie w sieci urządzeń domowych pozwala na ich kontrolowanie za pośrednictwem komputera, zarówno w domu, jak i za pośrednictwem Internetu.

Standardy Microsoftu nie są jednak jedynymi na rynku. Dużą konkurencję stanowi Home PlugnPlay popierany przez IBM, Panasonic i Honeywell, Jini Sun Microsystems i Home Audio Video opracowany przez Sony. Shelley Olhava, analityk IDC, uważa, że na rynku jest miejsce na więcej niż jeden standard, co wymusi prace w kierunku kompatybilności wyżej wymienionych. Olhava przewiduje także, że wzrost liczby gospodarstw wykorzystujących domowe sieci nie nastąpi wcześniej nie wcześniej niż za 5 lat.


Zobacz również