Standard instant messaging

Grupa robocza IETF zajmująca się standaryzacją usług instant messaging wybrała trzy propozycje.

Internet Engineering Task Force - organizacja zajmująca się opracowywaniem standardów dotyczących Internetu, wybrała podczas corocznego spotkania trzy z dziesięciu propozycji dotyczących ustalenia norm usług instant messaging. Wśród wybranych dokumentów znalazły się m.in. materiały przygotowywane przez Microsoft, Cisco i Fujitsu. Pominięto koncepcję opracowaną przez America Online. Eksperci zarzucili, że zawierała ona tylko propozycje współpracy konkurencyjnych produktów z AOL Instant Messanger i usługami ICQ, natomiast nie zawierała uwag na temat stworzenia nowego protokołu. Edwin Aoki, przedstawiciel firmy AOL, stwierdził, że elementy ich koncepcji można znaleźć we wszystkich trzech propozycjach.

Wśród trzech rozwiązań wybranych przez grupę roboczą IETF zajmującą się usługami instant messaging znalazły się:

- propozycja Cisco i Microsoftu - usługi oparte na protokole Session Inititation Protocol (SIP)

- koncepcja opracowana m.in. przez Invisible Worlds - instant messaging używające protokołu Block Extensible Exchange Protocol

- propozycja Fujitsu i MIT - Simple Instant Messaging Protocol (SIMPLE).

Eksperci na razie nie ustalili, czy wybiorą konkretne rozwiązanie. Poprosili przedstawicieli trzech zespołów, by przygotowali raporty na temat podobieństw i różnic protokołów oraz możliwości połączenia ich prac. Kolejne spotkanie grupy roboczej zajmującej się usługami instant messaging odbędzie się w grudniu w San Diego.


Zobacz również