Stanowy precedens

Wszystkie agencje państwowe na Alasce zostały zobligowane do publikowania obwieszczeń w Internecie.

Zgodnie z niedawno ustanowionym przepisem prawnym, wszystkie instytucje rządowe na Alasce zostały zobligowane do publikowania swoich obwieszczeń w Internecie. Po wejściu na stronę Alaska Online Public Notice System, obywatele tego stanu mogą przeglądać wszystkie publiczne obwieszczenia wydane przez władze, uporządkowane według kategorii, departamentu, lokalizacji, daty publikacji i tytułu, albo przeszukiwać witrynę za pomocą słów kluczowych.

Tak rygorystyczne przepisy wprowadzone przez władze stanowe Alaski spowodowane są specyfiką geograficzną tego regionu, charakteryzującą się niską gęstością zaludnienia i dużymi odległościami między siedzibami. Można przypuszczać, że wkrótce regulacje tego typu zostaną wprowadzone także w pozostałych rejonach Stanów Zjednoczonych.

Wiele instytucji państwowych na Alasce już od pewnego czasu publikowało obwieszczenia w sieci, ale wraz z nową normą prawną praktyka ta staje się standardem i wymogiem. Dostępność publicznych oświadczeń online nie wyklucza ich obecności w formie drukowanej czy dystrybucji przez lokalne czasopisma i gazety. Ponadto obywatele nie mający w domu komputera mogą uzyskać dostęp do elektronicznych publikacji w bibliotekach lub innych instytucjach państwowych albo zamówić wydruk interesujących ich dokumentów.


Zobacz również