Star Wars: Acolyte – co wiemy o serialu? Fabuła, data premiery, obsada

Zmęczeni przygodami familii Skywalkerów, ich krewnych i znajomych? Macie ochotę na nową przygodę? Disney wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom i rozpoczyna kolejną erę w uniwersum Gwiezdnych Wojen. Jej pierwsza odsłona, to Star Wars: Acolyte – sprawdźcie, co już wiadomo o tym serialu.

fot. https://www.instagram.com/rezeren_arts/

Star Wars: Acolyte – najważniejsze informacje

Akcja serialu będzie rozgrywała się 100 lat przed wydarzeniami znanymi z Mrocznego widma, w epoce znanej jako Wielka Republika. W galaktyce Gwiezdnych Wojen był to okres pokoju i rozkwitu, okres rządów Jedi i stłumienia Ciemnej Strony Mocy. Do tej pory Wielka Republika pojawiała się tylko w książkach i komiksach związanych z uniwersum George'a Lucasa.

  • Tytuł: Star Wars: Acolyte
  • Twórcy: Leslye Headland
  • Gatunek: fantasy, przygodowy
  • Liczba potwierdzonych sezonów: 1
  • Liczba dostępnych odcinków:-
  • Czas emisji: 2023
  • Kraj produkcji: USA

Showrunnerką i scenarzystką serii jest Leslye Headland, która na swoim koncie ma m.in. scenariusz do Russian Doll i Single Drunk Female.

Zobacz również:

  • Star Wars Jedi: Ocalały - data premiery, fabuła, trailer. Wszystko, co wiemy o grze
  • Disney Plus - styczeń 2023. Na te premiery czekam najbardziej

Sezon 1

W religijnej terminologii akolita to osoba pomagająca kapłanom w przeprowadzaniu nabożeństw. Według przewidywań w nowym serialu Disneya będzie to osoba służąca Ciemnej Stronie Mocy, współpracownik mrocznego mistrza. Tradycyjnie dla uniwersum Gwiezdnych Wojen, tytuł akolity był zarezerwowany dla ucznia Mistrza Sithów. Jest więc bardzo prawdopodobne, że tym razem fani zyskają spojrzenie na galaktykę z punktu widzenia czarnych charakterów.

Według zapowiedzi showrunnerki, widzowie zobaczą nieco inny obraz galaktyki niż ten, do którego przywykli. Mimo że wydarzenia rozgrywają się na wiek przez główną sagą, świat będzie bardziej zaawansowany technologicznie.

W wywiadzie dla Vanity Fair Headland przyznała, że epoka Skywalkerów przypomina nieco średniowiecze – wieki ciemne, w których zapomniano o odkryciach poprzednich stuleci. Wielka Republika zaprezentuje się więc jako imponująca utopia, era rozwoju nauki, która stopniowo popadła w ruinę. Serial skoncentruje się na wydarzeniach, które doprowadziły do tego upadku – Leslye Headland jest zainteresowana głównie odkryciem negatywnych aspektów idyllicznej Republiki:

Wysoka Republika jest złota pod wieloma względami. Stroje Jedi są złocisto-białe i sprawiają wrażenie, jakby nigdy się nie brudziły (...) Koncepcja jest taka, że mogą mieć takie szaty tylko dlatego, że tak mało wdają się w potyczki. A moje pytanie oczywiście brzmi: Co tak naprawdę dzieje się [w Republice]? Nie można tak po prostu skończyć w sytuacji znanej z Mrocznego Widma, jeśli wszystko idzie dobrze.

Czego kosztem rozwijała się Republika? Czego nie dopilnowano? Na co przymykano oko, a co mogło, około wieku później, doprowadzić do wzlotu kogoś takiego jak Palpatine? Tak, to tylko jeden zły człowiek, ale człowiek, który całkowicie podkopuje cały system rządów. Pod powierzchnią musiało dziać się wiele innych rzeczy.

Choć w tym momencie niewiele wiadomo na temat fabuły serialu, przedstawiona w nim historia ma mieć bardziej osobisty, a mniej galaktyczny wymiar. Inspirację dla showrunnerki stanowią opowieści charakterystyczne dla filmów z gatunku wuxia i sztuk walk.

Data premiery

Data premiery serialu nie została jeszcze ogłoszona – najprawdopodobniej produkcja pojawi się na Disney Plus w 2023 roku.

Obsada

Na ten moment wiadomo, że główną rolę w serialu zagra Amandla Stenberg, aktorka znana z takich produkcji, jak Nienawiść, którą dajesz, Mroczne umysły czy Drogi Evanie Hansenie. Nie wiadomo jeszcze kogo zagra.

Zobacz także: Jak oglądać Gwiezdne Wojny? Chronologia filmów i seriali