Star Wars: Andor – kiedy premiera? Zwiastun, fabuła, obsada serialu Disney+

Cassian Andor to jeden z najbardziej heroicznych bohaterów z uniwersum Gwiezdnych Wojen. Kiedy serial o jego losach pojawi się na Disney+? Czy jest już zwiastun produkcji? Oto wszystko, co wiemy na ten temat.

fot. Disney

Star Wars: Andor – najważniejsze informacje

Andor to serial przygotowany przez platformęn Disney Plus, który poszerza uniwersum Gwiezdnych Wojen. Seria jest prequelem filmu Łotr 1. Gwiezdne Wojny – historie. Wydarzenia koncentrują się wokół postaci Cassiana Andora – pilota, oficera Sojuszu Rebeliantów i dowódcy jednostki Łotr 1, mającej ukraść plany Gwiazdy Śmierci.

 • Tytuł: Star Wars: Andor
 • Twórcy: Tony Gilroy
 • Gatunek: fantasy, przygodowy, szpiegowski
 • Liczba potwierdzonych sezonów: 2
 • Liczba planowanych odcinków: 24
 • Czas emisji: 2022
 • Kraj produkcji: USA

Sezon 1

Akcja serialu będzie się toczyć 5 lat przed wydarzeniami z filmu Łotr 1. Na początku sezonu rodzinna planeta Andora ulega zniszczeniu. Na tej podstawie przedstawione zostanie backstory bohatera i ukazane wydarzenia, które sprawią, że przystąpi do Rebelii.

Zobacz również:

 • Star Wars Jedi: Ocalały nie jest najlepszą grą ze świata Gwiezdnych wojen, ale… (RECENZJA)
 • Tajna inwazja – ile odcinków ma serial Disneya? Harmonogram premier

Diego Luna uważa, że losy Andora

(...) to podróż migranta… Za tą historią kryje się przymus ucieczki, bardzo głęboki i bardzo silny. To coś, co kształtuje cię jako osobę. Na wiele sposobów definiuje to, kim jesteś i to, co chcesz zrobić.

Początkowo Cassian zostanie przedstawiony jako skoncentrowany na sobie nihilista, ale stopniowo rozwinie się w prawdziwego wojownika. Oprócz przygód dorosłego Andora we flashbackach pojawią się także wydarzenia z jego dzieciństwa.

Według słów Tony'ego Gilroya:

Ten facet oddał życie za galaktykę, prawda? To znaczy, świadomie, trzeźwo, bez próżności i szukania uznania, poświęcił się. Kto tak robi? To chcemy odkryć w pierwszym sezonie. [Andor] jest tu naprawdę niechętny rewolucji, cyniczny, zagubiony i trochę splątany…

Ważną częścią serialu są oczywiście działania Imperium, które postępuje brutalnie i zdecydowanie. Gilroy stwierdził:

Imperium szybko się rozwija. Wymazują każdego, kto stanie im na drodze (...) Przejmują całe planety. Zacieśniają swoje łańcuchy dostaw. To są sposoby rozszarpywania i niszczenia kultur.

W serialu pojawi się także wątek Mon Mothmy, przywódczyni rebeliantów. Jako młoda senatorka wystąpiła już ona w Zemście Sithów, a także w Powrocie Jedi i Łotrze 1. W Andorze historia Mon będzie rozwijać się równolegle do losów Cassiana, by finalnie się z nią połączyć.

Klimat serialu ma być mroczny, utrzymany w stylu thrillera.

Star Wars: Andor – kiedy premiera? Zwiastun, fabuła, obsada serialu Disney+

fot. Disney

Data premiery

Star Wars: Andor na Disney Plus pojawi się 21 września 2022 roku. Pierwszy sezon będzie się składał z 12 odcinków.

Co ciekawe, pojawiły się już informacje, że Andor zyska sezon 2.

Obsada

Podobnie jak w Łotrze 1 w rolę Cassiana Andora wcieli się Diego Luna.

W filmie pojawi się także:

 • Genevieve O'Reilly – Mon Mothma,
 • Forest Whitaker – Saw Gerrera
 • Stellan Skarsgård – Luthen
 • Adria Arjona
 • Kyle Soller
 • Denise Gough
 • Robert Emms

Zwiastun

Do sieci trafiła pierwsza zapowiedź serialu o losach Cassiana Andora:

Zdjęcia

Za sprawą magazynu Empire do sieci trafiło zdjęcie Andora w akcji – i to wraz z Luthenem, bohaterem granym przez Stellana Skarsgårda:

Star Wars: Andor – kiedy premiera? Zwiastun, fabuła, obsada serialu Disney+

fot. Empire Magazine

"Andor" z sezonem 2! Disney dał zielone światło [05.07.2022]

Choć pierwszy sezon Andora jeszcze się nie ukazał, wiadomo już, że serial otrzyma kontynuację. Skąd taka szybkość w podejmowaniu decyzji przez Disneya? Wszystko dlatego, że według planu twórców akcja serialu ma rozgrywać się w ciągu 5 lat – sezon 1 przedstawi wydarzenia zaledwie z 1 roku życia Cassiana. Drugi sezon Andora był więc w planach od samego początku – co ciekawe, jego struktura będzie dość nietypowa. Będzie również liczył 12 odcinków, ale pokaże wydarzenia rozgrywające się na przestrzeni aż 4 lat.

Według twórcy Andora, Tony'ego Gilroya:

Skala serialu jest ogromna. Reżyserzy pracują w blokach po trzy odcinki, więc [w sezonie 1] zrobiliśmy cztery bloki po trzy odcinki każdy. Ten harmonogram zdjęć sprawia, że struktura sezonu 2 jest inna. Spojrzeliśmy i powiedzieliśmy: wow, to byłoby naprawdę interesujące, gdybyśmy używali każdego bloku do ukazania jednego roku.

Oznacza to, że w drugim sezonie każde trzy odcinki ukażą rok z życia Andora.

Andor – stroje, roboty i nowe detale fabuły. Co wiemy po Comic-Conie 2022? [26.07.2022]

Na tegorocznym Comic-Conie Gwiezdne Wojny nie miały co prawda zbyt rozbudowanego panelu, ale to nie znaczy, że nie otrzymaliśmy żadnych informacji o nadchodzących produkcjach. Na poświęconej uniwersum Star Wars wystawie kostiumów, znalazły się stroje pochodzące z serialu Andor. Wszystkich oczekujących na premierę serialu, mogą zaciekawić ich opisy.

Strój Cassiana Andora opisano w następujący sposób:

W ramach udziału w rozkwitającej rebelii Cassian Andor musi podjąć niebezpieczną misję na Aldhani.

Z kolei kostiumowi Mon Mothmy towarzyszył taki napis:

Mon Mothma, cesarska senatorka z Chandril, ostrożnie porusza się po niebezpiecznych meandrach polityki Coruscant, starając się wywołać rebelię.

Z tych opisów możemy wywnioskować, że w serialu Andor wraz z bohaterami na pewno odwiedzimy dwie lokacje: planetę Aldhani i Chandril.

Na Comic-Conie odwiedzający mogli też podejrzeć droida B2EMO, który będzie towarzyszyć rodzinie Cassiana Andora:

Mrok i dziwna istota na nowym zdjęciu z serialu. Andor to "zraniony człowiek" [26.07.2022]

Dzięki magazynowi Total Film do sieci trafiło właśnie nowe zdjęcie z serialu Andor. Możemy zobaczyć na nim głównego bohatera rozmawiającego w mrocznym pomieszczeniu z tajemniczą kosmitką:

Star Wars: Andor – kiedy premiera? Zwiastun, fabuła, obsada serialu Disney+

fot. Total Film

Według Diego Luny, który udzielił wywiadu do nowego numeru Total Film, serialowy Andor to człowiek głęboko skrzywdzony, który szuka swojej drogi:

Spotkamy go w punkcie, w którym nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest zdolny do przemiany albo bycia częścią zmiany albo do poświęcenia się. Jest jednak człowiekiem, który walczył od szóstego roku życia. Jest bardzo ciekawą, mroczną, zranioną osobą. Nie wierzysz, że jest zdolny do tego, co zrobi w Łotrze 1.

Imperium, Rebelia i nowa data premiery na złowieszczym trailerze Andora [01.08.2022]

Drugi miesiąc wakacji Disney postanowił rozpocząć od przekazania fanom dwóch informacji: dobrej i złej. Dobra jest taka, że do sieci trafiła kolejna zapowiedź Andora, ukazująca spory wycinek serialowego świata. Zła wiadomość to przesunięta aż o trzy tygodnie data premiery serialu.

W nowym trailerze widzimy rodzinną planetę Cassiana pod rządami Imperium i rozwijający się ruch oporu. Na ten moment Andor sprawia wrażenie produkcji bardziej poważnej i "dorosłej", niż te, do których zdążył przyzwyczaić nas Disney. Wygląda też na to, że w serialu poajwi się naprawdę dużo postaci, a każda z nich będzie prowadzić swoją własną grę zmierzającą do utrzymania lub obalenia władzy Imperium.

Według najświeższych informacji Andor na platformie Disney+ pojawi się 21 września 2022 roku. Tego dnia udostępnione zostaną 3 odcinki serialu.

Jak okraść Imperium – tutorial Caspiana Andora [25.08.2022]

Nikt nie ma chyba wątpliwości, że Andor to człowiek bystry i pomysłowy. W nadchodzącym serialu Disneya te cechy będą wyjątkowo przydatne, zwłaszcza, że Caspian najwyraźniej będzie się trudnił nielegalnym "pozyskiwaniem" towarów. W jaki sposób dokonać kradzieży i to w dodatku od samego Imperium Galaktycznego? Przekonajcie się sami:

Cassian Andor na nowym plakacie [01.09.2022]

Premiera nowego serialu z uniwersum Star Wars nadchodzi powoli, ale Disney wciąż podkręca napięcie prezentując nowe materiały. Właśnie otrzymaliśmy kolejny plakat z Andora – dzięki niemu możemy przyjrzeć się bohaterom serii.

Star Wars: Andor – kiedy premiera? Zwiastun, fabuła, obsada serialu Disney+

fot. Disney

Oprócz Cassiana Andora (Diego Luna) na plakacie możemy też zobaczyć Sawa Gerrera (Forest Whitaker), którego widzowe pamiętają z Łotra 1. Pojawia się też Mon Mothma (Genevieve O’Reilly), zakapturzony Luthen Rael (Stellan Skarsgård) oraz Bix Caleen (Adria Arjona). Na plakacie znalazło się też miejsce dla Kyle'a Sollera, Denise Gough, Elizabeth Dulau, Varadu Sethu, Faye Marsay.

Premiera Andora już za 3 tygodnie na Disney+.

Cassian Andor zaprasza na swój serial [08.09.2022]

Premiera nowego serialu z uniwersum Star Wars zbliża się wielkimi krokami, a w sieci pojawił się nowy klip promujący produkcję. Diego Luna, wcielający się w postać Cassiana Andora, zaprasza na serial i krótko tłumaczy, w którym momencie rozgrywa się jego akcja.

Andor na Disney+ trafi 21 września 2022 roku.

Ponura przepowiednia w nowym trailerze Andora [12.09.2022]

Podczas niedawnego wydarzenia Disney Plus Day ukazał się nowy trailer serialu Star Wars: Andor. Podobnie jak poprzednie materiały promujące produkcję i ten jest dosyć ponury i smutny – twórcy bynajmniej nie ukrywają, dokąd zmierza historia Cassiana.

Szpiedzy, sabotażyści, zabójcy i rebelianci – bohaterowie Andora to w większości dość mroczne indywidua. Będziemy mieli okazje poznać ich już za niecałe dwa tygodnie, gdy na platformę Disney+ trafią trzy pierwsze odcinki serialu.

Główni bohaterowie Andora na plakatach [14.09.2022]

Jeśli jesteście ciekawi, jak będą wyglądać najważniejsze postaci nowego serialu Disneya, trójce z nich możecie przyjrzeć się na retro plakatach zaprezentowanych niedawno przez studio:

Star Wars: Andor – kiedy premiera? Zwiastun, fabuła, obsada serialu Disney+

fot. Disney

Star Wars: Andor – kiedy premiera? Zwiastun, fabuła, obsada serialu Disney+

fot. Disney

Star Wars: Andor – kiedy premiera? Zwiastun, fabuła, obsada serialu Disney+

fot. Disney

Grafiki przedstawiają Cassiana Andora (Diego Luna), Mon Mothmę (Genevieve O'Reilly) oraz Luthena (Stellan Skarsgård).

Wszystko się łączy na nowej zapowiedzi Andora [19.09.2022]

Premiera nowego serialu Disneya już w tę środę, a w sieci pojawił się nowy klip promujący show. Zawiera on wprowadzenie, z którego dowiecie się, w jaki sposób Andor łączy się z filmami z serii Gwiezdnych Wojen.

Przypomnijmy, że w Andorze poznamy wydarzenia rozgrywające się 5 lat przed Łotrem 1. Jak to jednak bywa w uniwersum Star Wars, cała historia jest powiązana z sagą Skywalkerów. Czy stanowi dla niej godne wprowadzenie? Przekonamy się już pojutrze.

Premiera Andora już jutro na Disney+ [20.09.2022]

Premiera najnowszej opowieści ze świata Gwiezdnych Wojen wciąż przed nami, tymczasem twórcy serii już myślą o sezonie drugim. Choć został on potwierdzony jakiś czas temu, dziwić może, że showrunner Tony Gilroy całkiem dokładnie planuje już datę premiery kolejnej odsłony swojego show – wedle jego wyliczeń ma to być jesień 2024 roku.

Trzeba przyznać, że zarówno Gilroy, jak i włodarze Disneya są bardzo pewni sukcesu Andora. Oczywiście Star Wars to tak kultowa marka, że w zasadzie każda produkcja z tego uniwersum może osiągnąć popularność, jednak opowieść o Cassianie Andorze to historia bardzo poboczna. Brak w niej jedi i najsłynniejszych bohaterów sagi. Jednak pierwsze informacje przesączające się po pokazach prasowych nastrajają pozytywnie i z pewnością powinny przemówić do tych, którym nie podoba się kierunek, w którym w ostatnich latach zmierzało uniwersum.

Jak prezentuje się Andor przekonamy się już jutro – na Disney+ pojawią się wówczas pierwsze odcinki nowej serii.

Andor – pierwsze odcinki już na Disney+ [21.09.2022]

Fani Gwiezdnych Wojen mają powody do radości, bowiem Andor wreszcie zagościł na platformie streamingowej Disneya. Co ciekawe, dziś pojawiły się aż trzy odcinki serialu – dzięki takiej próbce można już sporo powiedzieć o produkcji i zdecydować się na kontynuowanie lub porzucenie oglądania. Mamy jednak nadzieję, że Andor okaże się tak dobry, jak twierdzą amerykańscy recenzenci i nie będziemy mogli doczekać się kolejnych odcinków.

Zobacz także: Andor w ogóle nie przypomina Gwiezdnych Wojen? Opinie o serialu Disney+


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: