StarCraft i afera hazardowa w tle

Południowokoreańska policja prowadzi śledztwo w sprawie ustawiania wyników pojedynków w profesjonalnych turniejach StarCraft.


Wydana przez firmę Blizzard strategia czasu rzeczywistego jest w Korei Południowej do tego stopnia popularna, że organizowane są tam profesjonalne ligowe rozgrywki. W kraju funkcjonuje 12 drużyn StarCrafta oraz kilka lig tego RTS-a, w tym Ongamenet Starleague czy MBC Starleague.

Transmisje rozgrywek emituje telewizja, a drużyny nie mają problemów ze znalezieniem sponsorów; zatrudniają też trenerów. Niektóre kanały telewizji kablowych są w całości poświęcone e-sportowi, a najlepsi gracze cieszą się statusem gwiazd wśród młodzieży.

Zobacz również:

  • Nie tylko Call of Duty. Najlepsze gry o II wojnie światowej
  • Total War: Warhammer 3 – zobacz zwiastun fabularny

E-sportowa afera hazardowa

Jak donosi serwis Korea Times, w marcu br. koreańska federacja sportu elektronicznego oskarżyła część byłych i obecnych profesjonalnych graczy StarCraft oraz innych osób związanych z funkcjonowaniem lokalnych lig rozgrywkowych o ustawianie wyników meczów. Oskarżeni mieli przyjmować łapówki od właścicieli nielegalnych internetowych serwisów hazardowych.

Jest to największy skandal w historii koreańskiego e-sportu, grożący upadkiem całego systemu rozgrywek. StarCraft jest bowiem najpopularniejszą e-sportową "dyscypliną" w tym kraju.

Profesjonalne zespoły, których gracze byli zamieszani w proceder ustawiania meczy, mogą stracić sponsorów, a bez finansowania będą musiały w końcu zostać rozwiązane.

Stowarzyszenie e-sportu w Korei nie sprecyzowalo, jakie kary wymierzone zostaną osobom, którym zostanie udowodniona wina w procederze manipulowania wynikami meczów. Fani StarCrafta oczekują zdecydowanych działań, które raz na zawsze uwolnią koreański e-sport od nielegalnego hazardu.

StarCraft 2 już wkrótce

Pierwsza część kultowego RTS-a ukazała się w 1998 r. i na przestrzeni kolejnych lat zasłużenie zyskała status jednej z najlepszych gier strategicznych czasu rzeczywistego w historii. W 2007 r. Blizzard zapowiedział oficjalnie kontynuację StarCrafta - druga część gry weszła wreszcie w fazę beta w lutym 2010 r..

StarCraft 2: Wings of Liberty wejdzie do sprzedaży w maju br. Zanim to nastąpi, zobaczcie, jak gra prezentuje się w testach.