StarOffice 7 Office Suite

Dziwaczne współzawodnictwo między OpenOffice'em i StarOffice'em opartych na tym samym oprogramowaniu trwa nadal, choć odbywa się w cieniu absolutnie dominującego pakietu Microsoftu, z dodatkową konkurencją w postaci Lotusa i odświeżonego WordPerfecta.


Dziwaczne współzawodnictwo między OpenOffice'em i StarOffice'em opartych na tym samym oprogramowaniu trwa nadal, choć odbywa się w cieniu absolutnie dominującego pakietu Microsoftu, z dodatkową konkurencją w postaci Lotusa i odświeżonego WordPerfecta.

Równo rok temu porównywaliśmy pakiety OpenOffice i czeski 602Text PC Suite - ważnym elementem opisu była analiza eksportu i importu danych między edytorami z tych pakietów a Wordem, co wynika w oczywisty sposób z istnienia biurowego standardu de facto, czyli formatu Worda. Nie zmieniło się to ani na jotę, wręcz pierwszą wymienioną przez Suna cechą nowego StarOffice'a jest... ulepszona wymiana dokumentów z Microsoft Office'em. Dopiero na trzecim miejscu znalazł się Java API - jakby nie było, rodzimy standard Suna.

Wymiana informacji

StarOffice 7 Office Suite

Poszczególne aplikacje StarOffice'a potrafią eksportować pliki w formacie PDF, uwzględniając w nich polskie litery.

Chwalenie się, że produkt potrafi świetnie imitować cudzy produkt wygląda nieco humorystycznie, choć trzeba je uznać za objaw zdrowego rozsądku i rynkowej zapobiegliwości. Tak jak nikt rozsądny nie będzie angażować niewyobrażalnych środków, aby zastąpić angielski językiem esperanto, tak nikt nie jest w stanie podjąć na tyle skutecznej walki konkurencyjnej z Microsoftem, aby wypromować własny standard, więc pozostaje wtopienie się w główny nurt i przyciąganie klienta atrakcyjnymi cechami.

Problem modelu biznesowego Star-Office polega jednak na tym, że nie wystarcza bardzo niska cena pojedynczej licencji - 80 dolarów kosztuje przecież pierwszy z brzegu markowy shareware, choćby Paint Shop Pro. Równoważny funkcjonalnie OpenOffice można sobie ściągnąć z Sieci za darmo albo zainstalować go z płyty dołączonej do czasopisma. To raczej profesjonalna opieka techniczna, znaczące upusty przy zbiorowych licencjach (od 25 dolarów w wypadku bardzo dużych zamówień) oraz Adabas, czyli program zarządzający bazami danych, powinny być tym, co przyciągnie klientów do oferty Suna.

StarOffice 7 Office Suite

Calc to solidny arkusz kalkulacyjny, choć raczej trudno mu się mierzyć z szybkim i bardzo ergonomicznym Excelem.

Nie ulega wątpliwości, że standard OpenOffice/StarOffice jest w wielu sytuacjach atrakcyjnym rozwiązaniem, zwłaszcza w małych i średnich firmach oraz w uboższych krajach - stąd przecież starania wielu rządów o wdrożenie otwartych standardów w instytucjach publicznych i różnego szczebla szkołach - oraz w mieszanych środowiskach operacyjnych. Gros wymiany informacji odbywa się wewnątrz firmy, a zatem można się z powodzeniem ograniczyć do wewnętrznych formatów pakietu. Wymiana plików z otoczeniem dotyczy przede wszystkich dokumentów przygotowywanych za pomocą edytora tekstów, a i tak zakres strukturalizowania i formatowania informacji w przesyłanych na zewnątrz czy odbieranych dokumentach nie wykracza poza niezbyt skomplikowane techniki. Z tym oba pakiety radzą sobie zupełnie dobrze (patrz ramka na następnej stronie).

Paradoksalnie, na korzyść macierzystych formatów wpływa coraz większe upowszechnienie niekwestionowanych formatów międzyplatformowej wymiany informacji, przede wszystkim PDF (Portable Document Format) i XML (eXtensible Markup Language). Oba wyrastają na współczesne lingua franca, każdy w swojej dziedzinie. XML, potężny metajęzyk do tworzenia wyspecjalizowanych aplikacji WWW, nadaje się szczególnie do wymiany ustrukturalizowanej informacji, a więc jego naturalną domeną są arkusze kalkulacyjne czy bazy danych, które będą coraz częściej wypełniane bezpośrednio z Internetu urzędowymi danymi, wskaźnikami giełdowymi, kursami walut, technicznymi parametrami i całym mnóstwem tego rodzaju informacji, również akademickich. Jak się wydaje, pozycja pakietów biurowych w środowisku korporacyjnym i uczelnianym będzie w coraz większym stopniu zależała właśnie od obsługi XML.

StarOffice 7 Office Suite

Draw jest najbardziej rozbudowanym narzędziem rysunkowym w popularnych pakietach biurowych.

Jak więc widać, w wąskim sensie macierzyste formaty tracą sukcesywnie znaczenie, nawet jeśli są przygotowane do wielu platform - przecież StarOffice/OpenOffice są równolegle rozwijane do Linuksa i Solarisa, a OpenOffice dodatkowo do Macintosha. Ważniejsze się staje to, czy potrafią się porozumiewać z otoczeniem, wymieniając zawartość plików, a nie tylko same pliki.Pozostaje kwestia wyboru między płatnym i bezpłatnym pakietem - wszystko zależy od potrzeb firmy, ale w miarę sprawny zakładowy informatyk powinien na ogół zastąpić zewnętrzną pomoc techniczną. Większym problemem są raczej nawyki, rozpowszechniona świadomość, że w biurach używa się wyłącznie oprogramowania Microsoftu.

Co w pudełku?

Trzeba przyznać, że StarOffice przeszedł długą drogę od wybitnie nieudanej, nieznośnie powolnej i nieergonomicznej wersji 5, utrzymując ciągle konkurencyjną pozycję w stosunku do swojego darmowego brata-bliźniaka. Liczące 110 MB archiwum instalacyjne zawiera edytor Writer, arkusz kalkulacyjny Calc, program prezentacyjny Presentation, program rysunkowy Draw, moduł do tworzenia formuł naukowych Math. Bazę Adabas można pobrać i zainstalować oddzielnie. Nie ma jednak w pakiecie naturalnego uzupełnienia tych aplikacji, czyli programu pocztowego i narzędzia do obsługi informacji osobistych. Ale najnowszy WordPerfect Office także nie zawiera już tych narzędzi. Dodatki stanowią najnowsza wersja Java Runtime Environment (v. 1.4.2) oraz StarOffice Software Development Kit (SDK) dla programistów rozwijających dodatkowe aplikacje. Programiści rozwijający projekt musieli mocno popracować, gdyż szybkość aplikacji została wydatnie zwiększona, szczególnie jeśli chodzi o czas ładowania.