StarOffice znów za darmo

Sun Microsystems planuje bezpłatne udostępnienie szkołom na całym świecie pakietu biurowego StarOffice 6.0, stanowiącego groźną konkurencję dla produkowanego przez Microsoft Office'a. Firma przygotowuje w tym celu kilka dodatkowych wersji językowych pakietu - w tym również polską.

Pakiet składa się z aplikacji podobnych do tych, jakie znaleźć można w produkcie Microsoftu (m.in. edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, program do przygotowywania prezentacji), zbliżony jest również interfejs. Główną różnicą jest cena - pakiet Suna jest kilkakrotnie tańszy od produktu Microsoftu (a do niedawna był darmowy). Pełnego StarOffice'a 6.0 z licencją na pięć stanowisk można teraz kupić za 76 USD - najtańsza, mocno "okrojona" wersja Microsoft Office XP dla jednego użytkownika kosztuje blisko 500 USD (a w promocyjnej ofercie dla studentów i nauczycieli - ok. 150 USD).

Przedstawiciele Sun Microsystems zapowiedzieli właśnie, że StarOffice 6.0 zostanie udostępniony szkołom nieodpłatnie - oddziały firmy w poszczególnych krajach prowadzą już rozmowy w tej sprawie z lokalnymi ministerstwami edukacji. Pakiet ma trafić do szkół w kilkunastu krajach - w tym również w Polsce (trwają już pracę nad polską wersją językową).

W tej chwili StarOffice 6.0 dostępny jest w angielskiej, niemieckiej, francuskiej, włoskiej, hiszpańskiej, chińskiej, japońskiej i koreańskiej wersji językowej. Oprócz polskiej, przygotowywane są wersje: norweska i holenderska. Niewykluczone również, że wkrótce zostaną rozpoczęte prace na kolejnymi.

Więcej informacji:

http://www.sun.com