StarPortal opóźniony

Sun udostępnił kod źródłowy StarOffice przesuwając jednocześnie premierę internetowej wersji tego biurowego pakietu.

Sun Microsystems zgodnie z obietnicami udostępnił kod źródłowy pakietu biurowego StarOffice. Z witryny OpenOffice można już pobrać pliki źródłowe wersji 6.0. Dotychczas dostępna była jedynie skompilowana wersja 5.2. Mając kod źródłowy każdy użytkownik, bez żadnych ograniczeń i opłat, może wprowadzać zmiany do aplikacji zgodnie z modelem "open-source".

Firma Sun nadal nie spełniła jednak obietnicy udostępnienia pakietu jako usługi internetowej. Wszyscy chętni mogliby korzystać z biurowego pakietu za pośrednictwem Internetu poprzez witrynę StarPortal. Nie potrzebowaliby instalowania całego oprogramowania na swych komputerach, a jedynie standardowej przeglądarki internetowej. Bill Roth, menadżer odpowiedzialny w Sun za ten projekt, stwierdził, iż przesunięto termin o kilka miesięcy w wyniku konieczności dopracowania technologii.

Sun rozdając za darmo oprogramowanie zamierzał przełamać monopol swego największego rywala, firmy Microsoft. Pakiet biurowy Microsoft Office, choć płatny, używany jest w większości komputerów na świecie. Gigant z Redmont udostępnił również odpłatnie możliwość korzystania z pakietu aplikacji przez Internet.

Więcej informacji: www.sun.com


Zobacz również